Dyrektora Blackmagicdesign trzeba będzie wystawić w najbliższych wyborach na króla. Słucha filmowego ludu i nie zaniedbuje arystokracji. Amadi napisał o nowej kamerze URSA Mini Pro, ja dodam kilka słów o nowych panelach kontrolnych do Resolve.

Nowe Blackmagic Resolve Panels to odpowiedź firmy na profesjonalizację filmowego światka. Genialnym posunięciem marketingowym, Blackmagicdesign wbiło się w rynek softwaru, rozdając za darmo DaVinci Resolve. Znam dzieci, które swoje filmiki ze smarfonów na tym montują.

Teraz dodali do swojej oferty panele kontrolne – konsole do obsługi wspomnianego programu, w wersji „budget” (no, jednak nie za darmo) – Resolve Micro Panel i Resolve Mini Panel. Co istotne panele obsługują darmowy DaVinci Resolve (dotychczasowa konsola, nie dość że kosztowała fortunę to pasowała tylko do wersji Studio).

panel

Konsola to niezły bajer z jednej strony i może się wydawać zbędnym wydatkiem, skoro w zasadzie wszystko można obsłużyć klawiatura i myszką. Niemniej na dłuższą metę, gdy decydujemy się na poważną pracę kolorysty wygoda obsługi programu jest bardzo istotna.

Kluczowym momentem podczas korekty kolorystycznej jest korekta wstępna, Primary – od niej się zaczyna, a jak mamy dobrze nagrany materiał to nawet się kończy. Tak jakoś wyszło, że najlepiej subtelności barwne koryguje się w systemie kół koloru (Color Wheels) – zarówno w DaVinci jak i w innych programach czy pluginach. Nie wiem czy to kwestia przyzwyczajenia, ale faktem jest że tego typu mechanika jest stosowana. I tu jest jednocześnie bolączka systemu – obsługiwanie Color Wheels myszką to mordęga, masochizm, joga, piąty dan i plus 10 do wytrwałości w gejmingu. No, po prostu nie da się tego dobrze zrobić.

panel

I dlatego wymyślono budżetowe konsole. Prym w branży wiedzie Tangent (obsługujący również Resolve). Kolejnym pomysłem jest Palette. Blackmagicowi nie pozostało nic innego jak dołączyć do tej coraz bardziej popularnej konkurencji.

Resolve Mini i Micro Panel są zwarte, niewielkie, zoptymalizowane do komfortowej obsługi, w typowym Blackmagicowym dizajnie. I przede wszystkim obsługują Color Wheels, choć co bardzo istotne – nie tylko. Zasilane przez USB-C, mini ma jeszcze wejście AC.

Oba urządzenia mają następujące pokrętła i przyciski:

  • 3 kule (track balle) obsługujące Three Color Wheels wraz z pierścieniami Luma.
  • przełączniki pozwalające na przechodzenie z Loga na Offset (w DaVinci to jest czwarte kółko do słynnych Three Color Wheels znanych z innych aplikacji)
  • pokrętła do obsługi pozostałych parametrów znajdujących się z panelu Primary w DaVinci.
  • Podstawowe klawisze do skakania po timelinie i nodach.

Resolve Mini Panel jest większy od wersji Micro i ma dodatkowo rozszerzony zestaw przycisków i kontrolerów, obsługujących również maski, krzywe i geometrię kadru i przyciski montażowe.

Oba panele są już dostępne w cenie 2995$ za Mini, 995$ za Micro.

Więcej szczegółów tutaj.