Nowinki technologiczne mają to do siebie, że zanim ktoś nada sens ich istnieniu, wiele czasu funkcjonują jako zabawki bez racjonalnego zastosowania.

Filmowe drony, kamerki sportowe przez długi czas pełniły funkcje komunijnych prezentów. Cieszyły beneficjentów, sprzedawców, ale twórcy nie bardzo wiedzieli co z nimi robić.

Obecnie rozwijająca się technologia VR i obrazowanie 360 również na dobrą sprawę najczęściej służą do filmowania nieistotnych scen, które pokazywane są na YT w kategorii „test”. Dobrze wygląda, świetnie się zapowiada, ale właściwie nie wiadomo po co jest.

Na ciekawy pomysł wpadł Barry Gibb (zapewne wraz ze swoim profesjonalnym sztabem dwustu specjalistów od promocji i marketingu). W ramach premiery najnowszego albumu „In The Now”, legendarny laureat Grammy – piosenkarz, kompozytor, producent – Barry Gibb zaprosił wirtualnie swoich fanów (i kilku realnie) do studia Hit Factory Criteria w Miami na kameralne przedstawienie, projektu BarryGibb360. Podczas próby Barry zaprezentował kilka utworów z nowej płyty oraz klasyki Bee Geesów, a na zakończenie udzielił wywiadu. I pewnie byśmy zbyli to kulturalnym „wow” gdyby nie to, że całość była transmitowana na żywo w technologii 360, w Full HD, dając fanom możliwość wirtualnego uczestnictwa w imprezie.

A dla nas, videodslrowców, przy okazji znalazł się dodatkowy kąsek: mamy możliwość poznania, w jaki sposób można zestawić sprzęt do takiej realizacji.

Stroną techniczną zajęła się firma 360 Designs. Alex Klive, jej założyciel i prezes, zdradza jak to zrobić. Otóż realizatorzy użyli sześciu Micro Studio Camera 4K, na dwóch rigach Mini EYE 3 Professional 360. Jeden zestaw był umieszczony blisko Barry’ego, drugi na sterowanym wysięgniku przy klawiszowcu – dla zmiany punktu widzenia widowni.Barry Gibb

360 Designs użył własnego systemu „sklejania 360 na żywo” (live stichting), który opiera się na kartach DeckLink 4K Extreme 12G i DeckLink SDI 4K Blackmagica, do tego rekorderów transmisyjnych HyperDeck Studio Pro również Blackmagica. Na koniec Blackmagic Mini Converter Sync Generators do synchronizacji kamer. To wszystko pozwoliło na transmisję godzinnego streamu, którego zapis możemy obejrzeć.

Jak stwierdził sam bohater przedstawienia, Barry Gibb: „To niesamowita technologia, która pozwala całkowicie zanurzyć się w przedstawieniu. Trochę to było tremujące występować na żywo przed całym światem. Ale jako dzieciaki z Mauricem i Robinem występowaliśmy jeszcze w telewizji, kiedy nie nagrywano, a puszczano wszystko na żywca. Czapki z głów przed zespołem 360 Designs”.

Jaka z tego nauka dla nas?

Proste, a gdyby tak zaoferować realizację uroczystości rodzinnych w tej technologii? Śluby, wesela, chrzciny, komunie, korpo-eventy w 360 stopniach, transmitowane dla tych, którzy nie mogą w nich uczestniczyć? Ktoś powie, że to drogo – zestaw Mini EYE 3 Professional 360 kosztuje od 13 do 15 tysięcy dolarów (z trzema kamerami Black Magic Micro Studio Camera i peryferiami), ale z drugiej strony gdy wszyscy filmują i fotografują telefonami, czy skok na coś bardziej elitarnego i wyjątkowego nie jest odpowiedzią na rugowanie z rynku profesjonalistów? Warto się zastanowić. Dzięki cyfryzacji wysoka technologia stała się bardziej dostępna. By z niej korzystać nie trzeba już zastawiać pałacu z ogrodem, wystarczy zrezygnować z nowego samochodu.

(źródło: www.provideocoalition.com)