HDR powoli staje się technologią roku 2017. Podczas CES 2017 Asus zaprezentował dwa nowe produkty. Oba w tej technologii.

Monitory HDR to droga zabawka. Ale wystarczy zrezygnować z jedzenia, palenia oraz picia i możemy stać się szczęśliwymi posiadaczami  Asus ProArt PA32U lub ROG ( Republic Of Gamers) Swift PG27UQ.

Dla filmowców i fotografów

32-icalowy ProArt PA32U jest pierwszym na świecie profesjonalnym monitorem Direct-lit LED 4K UHD HDR, czyli ma panel o tylnym bezpośrednim podświetleniu, pozwalającym uzyskać lepszy kolor i kontrast. Zastosowana przez Asusa technologia ASUS LED opiera się na zastosowaniu 384 stref LED i daje możliwość uzyskania jasności do 1 000 cd/m², czego efektem jest szeroki zakres dynamiki dający bardziej szczegółowy obraz. Technologiczne czary-mary Asusa rozszerzają możliwość odwzorowania przestrzeni barwnej przez monitor, dzięki czemu ProArt PA32U uzyskuje 95% Adobe RGB, 85% Rec. 2020, 100% sRGB, 95% DCI-P3 – przestrzenie barwne stosowane zarówno w produkcji video jak i fotografii.

Asus

ProArt PA32U ma dwa porty Thunderbolt 3 (USB-C) o szybkości 40Gbps wspomagające USB3.1 drugiej generacji i DisplayPort 1.2. Gniazda monitora dają też możliwość łączenia szeregowo do 3 urządzeń z Thunderboltami i pozwalają użytkownikom połączenie dwóch monitorów 4K UHD.

W linii ProArt Asusa znajdziemy również 27-calowego (maluszek taki, na dzisiejsze standardy) ASUS ProArt PA27AQ z panelem WQHD (2560 x 1440) i 100% sRGB. Monitor ma podobne łącza co ProArt PA32U jednak nie jest HDR.

Oba monitory ProArt używają Asus ProArt Calibration Technology – kalibrację sprzętową, czyli dane kalibracji zapisane są w monitorach, a nie w komputerze – co pozwala wziąć monitor do znajomych i na ich sprzęcie odtwarzać filmy, bez konieczności ponownej kalibracji (32-cale pod pachą, na oblodzonym chodniku to może być jednak problem). A tak całkiem serio, to przydatne jest to gdy mamy dwa monitory i każdy z nich jest skalibrowany oddzielnie – jeden do fotografii, drugi do filmu. Bardzo pomocne dla poważnych profesjonalistów.

Dla grających filmowców i fotografów

Drugi monitor HDR to ROG Swift PG27UQ, tym razem monitor gamingowy. W tym modelu Asus skoncentrował się na dylemacie: ostrość jak żyleta czy jedwabista płynność ruchu podczas gry. Zazwyczaj monitory 4K pracują na częstotliwości 60 Hz, nowy model natomiast pracuje na 144 Hz co jak twierdzi Asus rozwiązuje ten dylemat. Oby.

asus

PG27UQ używa nowej wersji Nvidia’s G-Sync do uzyskania HDR w standardzie 10 (konsole gamingowe) – jasność 1 000 cd/m², około 3 razy większa od typowych monitorów do gier.

PG27UQ wspiera DCI-P3 używaną przez projektory kinowe, co pozwala uzyskac bardziej filmowy look niż sRGB i 25% więcej kolorów. (Maskowanie czołgów i krew przeciwnika mają więcej tonów 🙂 )

Ceny monitorów: 1 200 $ za ROG Swift PG27UQ i 1 900 $ za ProArt PA32U. Spodziewane w trzecim kwartale 2017 (w Ameryce)