Filmowanie to droga sprawa. Szpej nie jest tani, a niektórzy nawet uważają, że nie powinien, bo film to najważniejsza ze sztuk i biedakom wara od niej.

Osobiście mam odmienne zdanie.

César Charlone (operator, chyba najbardziej znany z Miasta ślepców z Julianne Moore i Wiernego Ogrodnika z Ralphem Fiennes) powiedział: “Kino to sztuka i dlatego artyści powinni trzymać szlachetne drewno, a nie kawałek plastiku czy metalu” – miał na myśli uchwyty do kamer.

Firma Omeneo najwyraźniej z miejsca postanowiła odpowiedzieć na ten apel i wyprodukowała nowy model drewnianego uchwytu do kamer – Apollo. W odróżnieniu od innych producentów (Vocas, Wooden Camera, KinoGrip) którzy po prostu robią uchwyty drewniane jako jeden z elementów rigów, Omeneo całą swoją uwagę skupiła przede wszystkim na uchwycie. Jego konstrukcja jest perfekcyjnie opracowana by trzymanie kamery było komfortowe i obniżało do minimum napięcie mięśniowe dłoni.

Uchwyty Apollo są wykonane są z mahoniu afrykańskiego – sapele, pokryte specjalnym lakierem i zamocowane do złączki-rozety – co pozwala przytwierdzić je do wielu obecnie znajdujących się na rynku rigów.

A teraz najlepsza część – uchwyt Apollo kosztuje 432$ pojedyńczy i 800$ za dwa (czyli zyskujemy 62$ kupując od razu komplet). Tu trzeba zaznaczyć, że są wykonywane na zamówienie.

Przyznam, że ogólnie pomysł jest dobry. W swojej klatce do BMPC mam kawałek drewienka i od razu czuję się lepiej. Rzeczywiście uchwyt drewniany jest przyjemniejszy od plastiku i do tego wygląda bardziej hipstersko – a jak wiemy hipsterskie jest lepsze od niehipsterskiego.

Ale żarty na bok. Czy w tym kraju nie ma nikogo, kto na CNC czy też innym zmyślnym urządzeniu nie mógł czegoś takiego zrobić? I za mniej niż 1,5 tysiąca od sztuki? Sapele można kupić – robi się z tego podłogi, więc nie powinno być problemu.

Uchwyty, rączki, zaślepki, skrętki, rurki i inne tym podobne dyrdymałki, często wydają się rzeczami zbędnymi, ale mimo wszytko poprawiają komfort pracy. I naprawdę nie muszaąkosztować więcej niż sprzęt na którym filmujemy.