Mówią, że darmowych obiadów nie ma. Obiadów może nie ma, ale LUTY są.

PREMIUMBEAT, agencja stockowa zajmująca się muzyką i dźwiękami udostępniła zestaw 17 darmowych LUTów do wykorzystania z plikami logarytmicznymi (logami – profilami płaskimi służącymi do rozszerzenia zakresu dynamiki matrycy). Zestaw nazywa się Wanderlust.

O ile wcześniej, o czym pisaliśmy tutaj PREMIUMBEAT zaprezentowało presety kolorystyczne do AfterEffectsa, tym razem koloryści z portalu poszli dalej – przygotowali zestaw prawdziwych LUTów konwersyjnych i to do trzech najbardziej popularnych programów, na których pracują filmowcy: Premiere Pro CC 2017, FCPX i DaVinci Resolve 12.5 (myślę, że do 14tki też pasują). LUTY Wanderlust zamieniają płaski obraz z kamery, na pełnokolorowy obraz w profilu Rec.709.

Na dodatek otrzymujemy w bonusie 35 LUTów stylizujących, Looków, tym razem od Rocketstock. (Czyli jak już „przylutujemy” loga jednym z wcześniej wspomnianych LUTów konwersyjnych, może nadać mu look’a wedle określonego stylu. Kto nie rozumie poprzedniego zdania – polecam artykuły o LUTach, Lookach i presetach. Tutaj, tutaj i tutaj.)

LUTy Wanderlust można pobrać ze strony bloga The BEAT, na portalu PREMIUMBEAT. Bonusowe Looki od RocketStock znajdują się tutaj.

Jak wiemy, LUTY są jednym z narzędzi kolorystycznych. Niektórzy traktują je jako automatyzację pracy, czyli coś czego trzeba się wystrzegać, inni (słusznie) uznają za najlepiej dopracowany sposób na uzyskanie koloru z zapisu logarytmicznego. LUTY nie tylko konwertują do filmowej przestrzeni kolorystycznej, ale również eliminują błędy wizualne obrazu cyfrowego.

Chcącym się dowiedzieć jak pracować LUTami w DaVinci polecam 5 odcinek  Rozkminiamy PREMIUM – PRIMARY.

A tym, którzy chcą się nauczyć jak robić LUTy, Looki i presety polecam Akademię Rzemiosła Filmowego EIZO/videodslr.pl, gdzie będziemy uczyć pracy z kolorem.