Adapter Viltrox EX-NEX przenosi pełną elektronikę między korpusem Sony E, a obiektywami Canon EF. A do tego ma wysuwany tubus, który może zmienić dowolny obiektyw w instrument makro.

Liczba adapterów z Sony E na Canona rośnie z miesiąca na miesiąc. Na dobrą sprawę nie zdziwiłbym się, gdyby niedługo ktoś zaczął je kolekcjonować. Mamy adapyery dedykowane do astrofotografii, takie z gniazdami na filtry, ze zdalnym autofokusem i filtrem VND, czy w końcu popularne SpeedBoostery. Viltrox EX-NEX rozszerza tę listę o adapter dodający do obiektywów tryb makro.

Jak to właściwie działa? Dokładnie tak samo, jak pierścienie pośrednie, czyli poprzez większe odsunięcie obiektywu od korpusu, niż wynika ze specyfikacji bagnetu. Powoduje to, że obiektyw ostrzy z mniejszej odległości, ale traci możliwość ostrzenia na nieskończoność.

Twórcy adaptera Viltrox EX-NEX oczywiście nie chcieli go w ten sposób upośledzać, więc w jego przypadku wartość dodatkowego odsunięcia jest regulowana – od zerowej, pozwalającej ostrzyć na nieskończoność, aż do około 4,5mm, które odczuwalnie poprawią zdolności makro naszej optyki. Regulacja odbywa się z użyciem wygodnego pierścienia i można z niej korzystać nawet w czasie ujęcia.

Pozostałe parametry i właściwości tego interesującego adaptera przedstawiają się następująco:

  • Kompatybilne modele: Sony A7/A7R/A7S/A6XXX/kamery serii VG
  • Kompatybilne obiektywy: te z bagnetem EF/EF-S wyprodukowane przez Canona, Sigmę, Tokinę, Tamrona
  • Pełne przeniesienie danych EXIF
  • Elektroniczne sterowanie przysłoną
  • Obsługa optycznej stabilizacji w obiektywach
  • Brak autofokusa w trybie filmowym

Adapter Viltrox EX-NEX można kupić na przykład na E-Bayu. Cena to całkiem rozsądne 200$.