Stowarzyszenie SD Association oficjalnie zaprezentowało najnowszy standard dla kart SD/SDHC/SDXC noszący nazwę UHS-III.

Ponoć ilość generowanych przez ludzkość danych rośnie wykładniczo w ostatnich latach. I spory udział mają w tym multimedia, w tym film. Nie dziwi zatem zapotrzebowanie na coraz szybszy zapis coraz większych ilości danych. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie pojawiają się kolejne standardy kart pamięci. Niedawno pisaliśmy o CFExpress czy o nowych kartach CFast, dziś czas na nowy standard popularnych kart SD/SDHC/SDXC. Nosi on nazwę UHS-III i obiecuje podwojenie maksymalnej prędkości kart.

Oznacza to, że od teraz teoretyczny limit transferu to 624MB/sek. W poprzednio obowiązującym UHS-II wartość ta wynosiła 312MB/sek i niedawno pojawiły się pierwsze karty, które otarły się o ten limit. Co ważne, prędkość tę będą mogły osiągnąć nie tylko pełnowymiarowe karty, ale też Mikro SD, które często znajdziemy chociażby w dronach czy kamerach sportowych.

Co właściwie możemy zapisać z taką prędkością? Na przykład materiały RAW w 4K bez kompresji. Oczywiście zbyt wiele materiału tego typu na kartę nie wejdzie, ale mimo to ułatwi to filmowcom z mniejszym budżetem osiąganie bardziej profesjonalnych rezultatów. Pozostaje tylko czekać na budżetowe kamery i aparaty, które będą w stanie taki materiał wypuścić.

Pełną informację na temat nowego standardu można znaleźć na stronie SD Assosciation.