Toshiba wyprodukowała pierwszy na świecie dysk twardy, korzystający z konwencjonalnego zapisu magnetycznego, o pojemności 14TB .

Dysk został zaprojektowany z myślą o dużych przedsiębiorstwach, które potrzebują jednocześnie bardzo pojemnych i szybkich jednostek. Nowy model z serii MG07ACA posiada 9 talerzy o zwiększonej (dzięki użyciu helu) prędkości zapisu i odczytu informacji. Dyski obracają się z szybkością 7200 obrotów na minutę, natomiast interfejs SATA obsługuje transmisję danych z szybkością 6Gbit/s.toshiba

Wersja 14TB jest częścią nowej serii MG07ACA, tak samo, jak zaprezentowany w zeszłym tygodniu mniejszy 12TB model z 8 dyskami. Obydwa dyski szczycą się mniejszym zużyciem mocy operacyjnej oraz lepszą gęstością zapisu niż modele z poprzedniej serii MG06ACA.

Wydajność mocy prezentowanego dysku 14TB jest większa o ponad 50% niż 10TB wersja MG06ACA. Dyski korzystające z konwencjonalnego zapisu magnetycznego (CMR – Conventional Magnetic Recording), takie jak te, są znacznie szybsze niż te, wykorzystujące zapis „zakładkowy” (SMR – Shingled Magnetic Recording).

Wszyscy zainteresowani zakupem dysku będą musieli skontaktować się bezpośrednio z Toshibą. I choć model jest przeznaczony głównie do użytku w dużych przedsiębiorstwach, to rosnące rozmiary plików video o dużych rozdzielczościach (jak 4K i 8K) mogą wkrótce skłonić nas do zakupu dysku o nieograniczającej nas pojemności.