Filmy 360º cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wymagają jednak odpowiednich kamer i oprogramowania do „sklejania” obrazów, które utworzą film sferyczny. Ciekawe rozwiązanie zaproponowała firma Sphereoptics – konstruując obiektyw 360º – który pozwala na filmowanie „w kuli” tradycyjnym kamerom lub aparatom bez konieczności posprodukcyjnej obróbki. 

Obiektyw Sphere Pro montujemy bezpośrednio do naszego sprzętu. Urządzenie rejestruje obraz 360° w poziomie i 180° w pionie. Kryje pełną klatkę i ma mocowanie Nikon F (z możliwością zastosowania odpowiedniego adaptera można go zamocować na dowolnym sprzecie). Ma stałą przysłonę f/8 i stałe ustawienie ostrości.

Jak pokazują testy, jakość obrazu pozostawia jeszcze dużo do życzenia. Niemniej pomysł jest. Dzięki Sphere Pro mamy możliwość szybkiego wykonania filmu 360º, a następnie tą samą kamerą, po zmianie obiektywu zrealizowania innych ujęć. Co istotne, Sphere Pro jest tylko obiektywem, zatem na jakość obrazu możemy wpływać również jakością matrycy. Im lepsza kamera, tym efekt końcowy również będzie lepszy. (W większości kamer 360º jesteśmy skazani na używanie całego zestawu kamera/obiektyw, czyli matrycy wielkości naparstka i „dmuchanej” softwarowo rozdzielczości – trochę o tym pisaliśmy tutaj, tutaj i tutaj )

Jak działa obiektyw Sphere Pro? Urządzenie używa toroidalnego lustra i zestawu elementów optycznych, które wychwytują obraz naokoło i tworzą okrągłą klatkę na sensorze kamery. Potem już wystarczy zwykła konwersja do obrazu VR i mamy interaktywny film 360º.Sphere Pro

Firma Sphereoptics ma plany rozwojowe – w zapowiedziach są obiektywy do smartfonów i GoPro. Co cieszy, to że pomysłów na nowe filmowe technologie nie brakuje.