Szum

Poziom szumów w obu urządzeniach jest bardzo podobny, z minimalnym (ale naprawdę niewielkim) wskazaniem na kamerę Sony AX700. W obu przypadkach dla mnie graniczną użyteczną czułością jest iso 3200. Po jej przekroczeniu szum zmienia się z drobnoziarnistego w gruboziarnisty i obraz robi się nieprzyjemny. W połączeniu z obiektywami o realnie-używalnym świetle f/4 powoduje to, że jeśli zamierzamy zwiedzać najciemniejsze kościoły i sale weselne w naszej okolicy, to dobrze będzie zaopatrzyć się w oświetlenie.

(przepraszam w tym miejscu za kawałek materiału, w którym rozjechała się ostrość; na szczęście poziom szumów da się orientacyjnie ocenić mimo tego błędu autofokusa i niedopatrzenia z mojej strony)

Poziomy szumów w obu urządzeniach są takie same dla nagrywania w 4K oraz w HD w 25 i 50 kl/sek. Rosną one o około 1EV (granica użyteczności przesuwa się na iso 1600), gdy przejdziemy na 100kl/sek w HD. W trybach super slow motion jest jeszcze gorzej, ale to akurat normalne i nie powinno nikogo dziwić.

Szczegółowość obrazu i mora

Poniższe nagrania demonstrują zachowanie obu testowanych urządzeń w starciu z tablicą testową iISO 12233:

W całym materiale widać lekką przewagę Sony AX700 nad RX10 mark IV. Jej część prawdopodobnie wynika z mniej agresywnego wyostrzania stosowanego przez kamerę (w obu urządzeniach były ustawione neutralne profile obrazu). W 4K różnica jest nieduża i oba urządzenia prezentują ładny, szczegółowy obraz bez większych artefaktów.

W HD niestety robi się gorzej – pojawia się aliasing i mora – znów silniej widoczne w aparacie niż w kamerze, choć to głównie kwestia kontrastu i wyostrzania. Gdyby je wyrównać, byłoby tak samo źle. Nie jest to poziom „koszmarnego HD” z A6300 czy starych Canonów, ale zdecydowanie mogłoby być lepiej.

Wady obrazu w HD są identyczne w 25 i 50 klatkach na sekundę. Co ciekawe, wydają się być minimalnie mniejsze, gdy podkręcimy klatkaż do 100kl/sek. Po przejściu do super slow motion, zgodnie z oczekiwaniami, robi się jeszcze gorzej. O ile 200kl/sek da się jeszcze uznać za akceptowalne, o tyle wszystko powyżej wygląda już po prostu źle. Biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie odczytywana w tych trybach liczba pikseli jest mniejsza niż Full HD, taka sytuacja nie powinna dziwić.

Strony: 1 2 3 4 5