Sony atakuje – nowy bezlusterkowiec Sony α7R III już na rynku!

Maszyna jest niesamowita, tak przynajmniej piszą w informacji prasowej. Jako, że jest to przede wszystkim aparat fotograficzny, większość zachwytów skierowana jest w stronę fotografów.

α7R III α7R III

Nas interesują jego możliwości filmowe. I tu również jest się nad czym pochylić, choć odnoszę wrażenie, że już gdzieś to czytałem 😉 :

Korpus α7R III to również kamera wideo o wyjątkowych możliwościach, pozwalająca nagrywać obraz filmowy 4K (3840 x 2160 pikseli) przy wykorzystaniu pełnej szerokości pełnoklatkowego przetwornika. Podczas filmowania w formacie Super 35mm aparat odczytuje wszystkie piksele bez łączenia ich w grupy. Zgromadzone w ten sposób dane 5K są następnie przekształcane na materiał 4K o wyjątkowej szczegółowości i głębi.

Brzmi nieźle, choć zawiłość powyższego wywodu wskazuje, że 4K z odczytem wszystkich pikseli jest tylko przy formacie S35, co by znaczyło, że przy pełnoklatkowym 4K mamy nadal pikselbining jak u poprzednika. Kocham działy PR – najistotniejsze to jest to o czym milczą.

Poza tym:

Wykonany w technologii BSI, pełnoklatkowy przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ o rozdzielczości 42,4 megapiksela1 ze zmodyfikowanym systemem przetwarzania obrazu
Wykonywanie zdjęć seryjnych z szybkością do 10 kl./s2 z użyciem bezgłośnej migawki bądź migawki mechanicznej i pełną automatyką ustawiania ostrości oraz ekspozycji
399 umieszczonych w płaszczyźnie ogniskowej pól AF z detekcją fazy pokrywających 68% kadru, 425 pól AF z detekcją kontrastu i dwukrotnie bardziej efektywna funkcja „AF priorytet oczu”.

oraz:

Wbudowany w korpus 5-osiowy system stabilizacji obrazu pozwalający wydłużyć czas otwarcia migawki o 5,5 stopnia.

Co istotne:

Cechuje się dużym, 15-stopniowym zakresem dynamiki oraz wysoką czułością, zapewnia redukcję szumów na poziomie niemal całego stopnia przysłony.

Jak piszą dalej:

W korpusie α7R III zastosowano nowy układ o dużej skali integracji, który praktycznie podwaja prędkość odczytu danych z przetwornika obrazu, oraz zmodernizowany procesor BIONZ X™, około 1,8 raza wydajniejszy niż jego odpowiednik z modelu α7R II. Współpraca tych zaawansowanych podzespołów umożliwia szybsze wykonywanie zdjęć i zapewnia imponujący, 15-stopniowy zakres dynamiki przy małych czułościach, a także imponujący zakres czułości ISO: od 100 do 32 000 (który przy fotografowaniu można rozszerzyć do ISO 50–102 400). W rezultacie aparat doskonale spisuje się przy wszystkich ustawieniach i w każdych warunkach.

Też ważne:

Nowy format HLG (Hybrid Log-Gamma)w aparacie α7R III pozwala użyć systemu organizacji pracy „Instant HDR” i wyświetlać piękne, realistyczne obrazy 4K HDR na telewizorze zgodnym z technologią HDR (HLG). Dostępne są również krzywe gamma S-Log2 i S-Log3, zwiększające elastyczność podczas korygowania kolorystyki. Aparat umożliwia ponadto nagrywanie materiału filmowego Full HD z szybkością 120 kl./s, ze śledzeniem ostrości i przepływnością do 100 Mb/s. Takie nagranie można później przetworzyć na ujęcie wideo w rozdzielczości Full HD wyświetlane w 4- lub 5-krotnie zwolnionym tempie.

Jak wspomniałem, jest to przede wszystkim aparat fotograficzny. Działy PR mają zawsze problem z funkcją video, więc pewnie będzie trzeba poczekać na testy żeby się wypowiedzieć szczegółowo. Pełna treść zachwytów tutaj.