Jak donosi serwis EOSHD, komunikację smartfona z aparatem Panasonic po WiFi można wykorzystać do odblokowania w aparacie nowych funkcji.

Spiskowe teorie na temat tego, że sprzęt elektroniczny ma w sobie wiele dodatkowych funkcji, które zostały zablokowane programowo nie są nowe. Często zresztą potwierdzają się one, jak choćby w przypadku głośnego hacka do kamery Sony F5 odblokowującego tryb 4K. I wszystko wskazuje na to, że do listy trzeba będzie dopisać kolejny przypadek takiej sytuacji. Tym razem związany z funkcjami aparatów marki Panasonic.

Póki co wszystko jest na dość wczesnym etapie. Pierwsze doniesienia mówią, że „sztuczka” działa z modelami G7, GX80, GH4 oraz GH5. Największym dotychczasowym osiągnięciem hackerów jest odblokowanie profilu obrazu Cinelike-D w pozbawionym go modelu Panasonic GX80 (oraz umożliwienie korzystania z czułości do 50000 iso). Udało się też odnaleźć wzmianki o „V-Logu” przy okazji dłubania w poczciwym starym G7, ale póki co nic konkretnego jeszcze z tego nie wynikło.

Cała procedura wykorzystuje możliwość połączenia aparatu ze smartfonem przez WiFi. Połączenie wykorzystuje się w celu uruchomienia specjalnie spreparowanego pliku html w przeglądarce aparatu. Szczegóły procedury zostały opisane w jednym z postów na forum EOSHD. Tam też twórca hacka regularnie dzieli się swoimi postępami w pracy.

To zawsze miłe, gdy użytkownicy odkrywają nowe możliwości swojego sprzętu, a aparaty Panasonic mają historię hackerskich przygód sięgającą aż do czasów poczciwego GH1. Przypominamy jednak z kronikarskiego obowiązku, że tego rodzaju modyfikacje najczęściej są nielegalne i powodują utratę gwarancji na nasz aparat. Bawicie się więc na własne ryzyko 🙂