Zapraszamy na kolejny, 3 odcinek Rozkminiamy DaVinci PREMIUM – Korekcja kreatywna RAWów.

Tym razem zajmę się twórczą obróbką RAWów, czyli jak nakładać maski, jak tworzyć bogate kolorystycznie układy i jak maksymalnie wykorzystać dobrodziejstwo swobodnej skalowalności RAW. I to wszystko wykorzystując jedynie konwerter RAW.

W poprzednim odcinku omówiliśmy pracę z RAWami, jak działa Camera RAW i jak przygotować materiał do dalszej pracy w DaVinci Resolve. Teraz rozszerzymy zakres naszych działań o bardziej skomplikowane operacje.

Poznamy sposób na pracę selektywną z kolorem w Camera RAW – maskowanie oraz kilka porad jak utworzyć i zachować na później modele skomplikowanego gradingu. Dowiemy się również jak wykonać koloryzację metodą bleach-bypass.

Połączenie maskowania i bleach-bypassu jest obecnie podstawą wydajnego kolorystycznie gradingu.

Bleach-bypass jest techniką koloryzacji, bez której nie byłoby współczesnego kina. Charakteryzuje się niezwykle bogatą gamą możliwości kontroli kolorystyki. Polega na rozdzieleniu tonalności (kontrast, jasność) od koloru (nasycenie, barwa) dzięki czemu uzyskujemy bardzo ciekawe dla naszego oka efekty.  Charakterystyczną cechą typowych obrazów w tej technice jest występowanie zdecydowanych dominant w barwach złamanych o szlachetnej tonacji, obniżonego nasycenia koloru i dużego kontrastu, choć ogólna zasada tworzenia w tej technice pozwala również na coś zupełnie odwrotnego – dominanta w kolorach podstawowych, duże nasycenie i niski kontrast. (Porównajcie Szeregowca Ryana i Gladiatora do Transformersów i Strażników galaktyki)

Bleach-bypass jest ciekawostką naszej percepcji wzrokowej – całkowicie zaprzecza zasadom poprawnej kolorystyki – nieprawidłowy kontrast, błędne kolory, mocna dominanta – a jednocześnie ma dużą siłę oddziaływania emocjonalnego na widza. W rzeczywistości nie ma takich kolorów jakie powstają przy bleach-bypassie. A jednak bardzo lubimy na nie patrzeć.

Bleach-bypass jest obecnie najczęściej stosowaną techniką i jest podstawą większości looków – czyli stylizacji filmów.

W przypadku RAWów, gdzie kolor uzyskujemy w wyniku globalnej konwersji w Camera RAW mamy dużą trudność w pracy tą techniką. W 3 odcinku Rozkminiamy PREMIUM  przezentuję kilka sposobów na ominięcie tych ograniczeń.

Zapraszamy!

A w bonusie – dla tych, którzy zakupią 3 odcinek – zestaw 23 presetów bleach-bypass RAW na kamery BlackMagicDesign do ściągnięcia tutaj – hasło dostępu znajduje się na końcu 3 odcinka.

bleach-bypass

Dodatkowo do serii Rozkminiamy PREMIUM zostały dołączone jako gratisowy bonus (jakże by inaczej) poprzednie odcinki Rozkminiamy.