!!! Nowa seria Rozkminiamy DaVinci Resolve Premium na
Vimeo On Demand! Premiera 24.03.2017 !!!
Zaczynamy prezentację tutoriali poświęconych oprogramowaniu służącemu do postprodukcji. Pierwsze odcinki naszej serii „Rozkminiamy…” będą poświęcone DaVinci Resolve 12.
Resolve jest powszechnie uznanym programem do korekcji kolorystycznej, a od niedawna również programem montażowym. Jego wersja darmowa, co prawda zubożona jest o kilka funkcji (w szczególności tych które są związane z produkcją filmów 3D) i filtrów (motion blur i odszumianie), ale nawet w tej postaci potrafi zadowolić najbardziej wyrafinowanych filmowców. Opcje związane z korekcją kolorystyczną są wręcz legendarne – i te akurat są w pełni dostępne w wersji bezpłatnej.
Program nie jest intuicyjny i z początku wydaje się trudny w obsłudze, ale kilka lekcji i uważnego słuchania wystarczą, by „złapać” mechanizm jego działania. W tym właśnie będziemy chcieli pomóc, w „rozkminieniu” Resolve.
Poszczególne odcinki postaramy się publikować regularnie, kilka razy w tygodniu. Każdy z nich poświęcimy jednemu zagadnieniu, od podstaw – z jakich modułów składa się program, jakie narzędzia ma do dyspozycji montażysta i na czym polega korekta barwna. Co kilka odcinków regularnych, będziemy również publikować odcinki bonusowe, czyli skupione na jednym bardzo specyficznym problemie – opcje prerenderu, co to jest timecode, jak kasować klipy z timeline’u, jak zrobić bleach bypass czy też kluczować w DaVinci.
Mam nadzieję, że osoby, które do tej pory nic nie wiedziały o programie – dowiedzą się wiele, a osoby, które już znają DaVinci – odświeżą swoje wiadomości. A jeśli uznają, że popełniliśmy jakieś błędy, podzielą się wiedzą i pomogą doskonalić nasze tutoriale.
W pierwszym odcinku omówię podstawy Resolve: jak uruchomić program, co to jest Media Pool – z czego się składa, jak tworzyć projekt i jak zawiadywać klipami. W następnym odcinku będzie część pierwsza opoświęcona modułowi EDIT, czyli modułowi montażowemu oraz bonus o opcjach prerenderu, czyli jak uzyskać płynny podgląd w Resolve.
Ci, którzy mają Resolve, a nie wiedzą co z nim zrobić – niech go włączają. Ci, którzy go nie mają, niech go zainstalują. Do pobrania z blackmagicdesign.com.
Zapraszam!
Przy okazji – Ankieta dla tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją filmową wiedzę – ankieta dotycząca uczestnictwa w zajęciach Akademii Rzemiosła Filmowego EIZO/videodslr.pl:
Super że już zaczynasz, bo jestem na etapie poznawania DR12. Przeszedłem już ten pierwszy etap, ale następne odcinki na pewno się przydadzą. Może warto założyć oddzielny dział dla DR12 …
Dzięki, całość potrwa kilka tygodni. W opisie jest kilka słów na ten temat. Następny odcinek w piątek. Pozdrawiam.
Wojtek! Powinieneś lektorzyć przy produkcjach dla dzieci 😉
Świetna robota, dzięki!
Hehe!
No to pierwsza uwaga, że pominięty został etap jak jak dołączyć zasoby dyskowe do browsera (plus restart programu). Bez tego nowy użytkownik nic nie zobaczy w tym panelu. 🙂
Dzięki, ale w 12tce już tego nie ma. No chyba, że mam inną dwunastkę. W Media Storage określamy dysk magazynowy (koniecznie, bez dysku magazynowego program nie zadziała – ale o tym sam poinformuje wielkim wykrzyknikiem). Poprzednie wersje (chyba do 11) rzeczywiście musiały mieć określone „dyski widziane” przez program. Obecnie DaVinci „widzi” wszystkie dyski komputera w browserze (łącznie z zewnętrznymi, które wcześniej nawet w ogóle ignorował). (Wiem, to dziwne, bo był to swego czasu pierwszy punkt na którym wywalali się początkujący: A gdzie są moje dyski!?) Niemniej każda uwaga mile widziana, zawsze coś można poprawić i ulepszyć w tutorialu.
Aha, to może jest tak faktycznie przy nowej instalacji. Ale po aktualizacji z 11 lub starszej taka funkcjonalność pozostaje w programie.
p.s.
W pełnej wersji (nie Lite) też tak jest że trzeba dodać ręcznie.
Ciekawe. Trzeba sprawdzić. Ja mam DaVinci od 9, updatowany. Ta funkcjonalność pojawiła się automatycznie, nawet nie pamiętam kiedy. Może to również kwestia systemu – wersje na apple i pc troszeńkę się różnią w niektórych sprawach (ja mam win)
Ja też ma win, jedna ciągiem od 9, a druga od 11 (druga domowa).
Świetna robota, tego właśnie brakowało. Mam nadzieje, że będziesz ten projekt kontynuował zgodnie z zapowiedzią 🙂 Oby tak dalej i ja na pewno z przyjemnością obejrzę i czegoś się nauczę 🙂 Jeżeli program okaże się dobry do montażu, to może zrezygnuje z zakupu Final Cut X 🙂
pozdrawiam…
Nie znam FCP X, ale zawsze byłem fanem Premiere. Teraz, kiedy zagłębiłem się w Resolva i go „rozkminiłem” wolę DaVinci. Kolejne odcinki prawie w gotowości emisyjnej. Ostatnie poprawki i w piątek następny.
Czy to znaczy, że obecny DaVinci jest w stanie zastąpić Premiere? Tak normalnie, w montażu?
Tak. DaVinci Resolve w wersji 12 jest pełnym kombajnem postprodukcji. Montaż – pełen wraz z synchronizacją dźwięku, podstawowe efekty przejść, napisy (nawet z animacją) green screen zintegrowany, oczywiście kolor i render. DaVinci ma możliwość również instalacji pluginów w formacie OFX dzięki czemu nawet można stosować wiele efektów specjalnych (takie pluginy są już płatne) oraz efektów dźwiękowych. Ma zintegrowany tracker i stabilizację obrazu. Trzeba tylko sprawdzić, czy się zainstaluje na komputerze, bo minimalna pamięć komputera to 8GB plus jeszcze chyba jakieś restrykcje związane z kartą graficzną.
Dla 12-tki to już nawet za mało – min. RAM to 12MB.
12GB 🙂
@Alias1 – no ciekawe z tymi dyskami. Ja miałem 9, updatowałem do 11 (ominąłem 10, bo mnie denerwował ten cały Resolve :)) i teraz 12.3.1. – i od razu co zauważyłem, to że nie trzeba instalować dysków. Może coś mi umknęło. Instalacja update’u jest w zasadzie czystą instalacją, bo instaler usuwa całkowicie poprzednią wersję i instaluje nową (takie komunikaty podaje) zostawiając bazę danych. Co do 12 GB to każdy Gigabajt jest na wagę złota. Ale od 8 już rusza. Za kilka odcinków wrócę do tych dysków. Usunę, zrobię czystą instalację ponownie i zobaczymy. Dzięki za czujność.
Przy aktualizacji baza danych pozostaje, i teraz z tego co widzę możliwe są różne scenariusze w zależności od tego co ma się na komputerze. Przykładowo jeśli ma się na nim Fusion albo jakikolwiek inny soft korzystający z postgresql to nowa instalacja (aktualizacja) przebiega inaczej niż jak baza jest tylko dla DR. Wystarczyło mieć zainstalowanego (z programów do montażu np. Magixa) i już DR nie zakłada bazy od nowa ani jej specjalnie nie modyfikuje tak jak przy standardowej instalacji.
Co do 8GB RAM – tak to prawda że program rusza, ale Blackmagic jednoznacznie podaje że taka wielkość jest nie supportowana i że minimalny wymóg to 12GB. Z resztą przy 8GB program tak muli, że nie sposób sensownie pracować no i niestety potrafi się wyłożyć nawet na nieskomplikowanym projekcie.
Dzięki. Ja mam jeszcze Fusion. A co do 8 GB, to zwrócę na to uwagę. Będzie specjalny odcinek o ustawieniach konfiguracyjnych dysku magazynu, pamięci i kodeków do prerenderu i optimediów. To co mam u siebie daje suport na 8 GB (w preferencjach, czyli wykorzystuje 4 GB) z roszerzeniem do 12 GB. Inna sprawa, że Premier (jak jest na kompie) potrafi zabrać swoje. Zauważyłem że czasami jest konflikt między programami. Niemniej nadal nie widzę wytłumaczenia, dlaczego u mnie DaVinci widzi wszystkie dyski (łącznie z zewnętrznymi, które pojawiają się kiedy są podłączone, a znikają, kiedy je odłączam) bez konieczności wrzucania ich do Media Storage.
Tak jeszcze pomyślałem, iż można w jakimś momencie precyzyjniej wspomnieć kilka kwestii co ułatwi poznanie i wdrożenie programu.
Np. – że pracuje na 3 systemach operacyjnych: Mac OS X (ale tylko na MacBook Pro Retina, MacPro i iMac), Windows i Linux
– że nie tylko klawiaturę i myszkę obsługuje, ale też szereg innych ciekawych urządzeń kontrolnych
– o obsługiwanych kartach i urządzeniach wejścia/wyjścia (szczególnie w aspekcie podglądu pełnoekranowego przy montażu)
z wymogów sprzętowych zabrakło mi info że:
– minimalna rozdzielczość monitora to 1680×1050
– i grafika Nvidia albo ATI (CUDA/OpenCL) + najnowsze sterowniki
/sama intra nie wystarczy/
z różnic między Lait a pełną wersją podałbym jeszcze:
– info o braku modułu redukcji szumów obrazu
– że limit renderowania do max. UHD (pełne 4K i więcej nie zadziała)
– obsługe tylko jednej karty graficznej (jedyny wyjątek to Mac Pro w którym obsłuży dwie)
– brak obsługi konsol (jako ciekawostka)
– brak obsługi pracy zespołowej, oraz pracy zdalnej (też jako ciekawostka)
Słusznie. Dzięki. Na część już zwróciłem uwagę:
– Będzie oddzielny odcinek o ustawieniach konfiguracyjnych. (konsole, skróty klawiaturowe, monitory, karty, procesory, kalibracja, ułatwienia)
– Co do różnic między wersjami – że max UHD to przy DELIVER, szumy i stereoskopia przy COLOR
Mam pytanie ponieważ nie wiem czy się zainteresować DaVinci, dla mnie podstawą jest montaż wielokamerowy, czy jest taka możliwość w tym programie
W sensie multicam? Cztery ustawione na timelinie klipy z różnych kamer, jeden nad drugim, zsynchronizowane dźwiękiem? Jak do teledysku? Wokalista, perkusja, sala, mikrofon? i tak na zmianę? Ciach, ciach, ciach i gotowe? Tak. Jest funkcja multicam. Będzie omówiona oddzielnie w jednym z kolejnych odcinków.
Nie wiem jak z wychwytywaniem czyli traktowaniem DaVinci jako konsoli reżyserskiej na planie czy w studiu. Wersja pełna (płatna) na pewno, ale nie sprawdzałem czy wersja która omawiamy.
Live tylko w wersji płatnej. W sumie koreluje to z brakiem obsługi konsoli w wersji Lite.
Sprawdziłem co pisze producent. Lite (obecnie Resolve 12) nie obsługuje konsol Resolve, ale obsługuje panele Tangent „Wave” oraz „Elements” (kiedyś pisaliśmy o Ripple: videodslr.pl/tangent-ripple-mini-konsola-resolve-speedgrade), JL Cooper „Eclipse”, Avid „Artist Color” i Oxygentec.
Resolve obsługuje też tablety (natywnie), więc jakby iść tą drogą… :)))
Tangenty są w wersji na tablety. Trzeba będzie sprawdzić czy zadziała.
Ale mam np 2 kamery, kam1 nagrywa sekwencję 3min, kam2 nagrywa sekwencję 1min wyłączę ją i przenoszę w inne miejsce i po 1 min włączę. W wyniku nagrań otrzymam w czasie 3 min 3 klipy , jeden z kam2 i dwa z kam1. jak to można synchronizować?
Zrobię o tym specjalny tutorial. Łatwiej będzie pokazać niż opisać. Ale mniej więcej wygląda to tak: Multicam opiera się na synchronizacji dźwięku. Układa klipy z kilku kamer jeden nad drugim, w taki sposób by ścieżki dźwiękowe nałożyły się na siebie. I teraz zostaje kwestia tego jak to opisałeś. Teoretycznie powinien ustawić klip CAM1 jako nadrzędny (3 min), a klipy CAM2A (1 min) i CAM2B(1min) jako klipy zsynchonizowane w określonych miejscach ścieżki CAM1 z przerwą (1min) na przeniesienie kamery w inne miejsce. Takiego układu multicam w DR jak opisujesz nie robiłem jeszcze (z dziurą na przeniesienie) ale na logikę wychodzi, że tak można. (dałeś mi zadanie na dzień dzisiejszy – pociąć klipy na kawałki i je zmulticamować – a miałem w planie patrzeć się dziś w sufit :))
Ok przepraszam za zamieszanie, przyznam że siedziałem przy tum chyba 2 wieczory i drugie 2 szukałem na filmikach zagranicznych i wszędzie stosują jeden klip jako jedna kamera.
Pozdrawiam
Nic to. Wczoraj zmobilizowałeś mnie bym zwrócił na to uwagę i wymyśliłeś dobry temat na tutorial, który na pewno się nam wszystkim przyda. Realizacja niebawem. Pozdrawiam.
Zainspirowany serią tutoriali jestem zmuszony wymienić komputer, bo mój dotychczasowy jest za słaby. Mam pytanie czy do montażu w 4k w DR 12.5 karta GeForce GTX960 będzie wystarczająca? Mam do wyboru GTX960 z 32 gb ramu DDR3, albo lepszą kartę GTX970 z 16 gb ramu DDR3… Co będzie lepsze?
Pierwsza rzecz DR 12,5 (wrsja darmowa) renderuje do UHD, czyli 3840×2160, nie do 4K – 4096 × 3112 (choć montuje dowolny większy format, redukując go na timelinie do UHD) niektórzy twierdzą, że to jest to samo, ale na wszelki wypadek zwracam uwagę.
Tutaj znalazłem wątek z forum BlackMagica (https://forum.blackmagicdesign.com/viewtopic.php?f=21&t=40231) – może pomoże. Obie karty są raczej gejmingowe, więc lepiej poczytać co harduserzy DR piszą, bo na benchmarkach najbardziej się wszyscy skupiają, na której z kart lepiej się gra w Battlefielda.
Co do RAMu, to DR alokuje połowę RAMu kompa, nie więcej niż 12 GB, czyli z 32 GB będziesz miał 12GB, a z 16GB – 8GB – co zasadniczo jest wystarczające, jak twierdzą DRowcy.
Dokładnie, chodziło mi o UHD. Dziękuję za link – bardzo pomógł. Zatem zdecyduję się raczej na niższy model i więcej ramu. Dzięki za super serię tutoriali. Pozdrawiam
Mam pytanie, kiedy planowana jest premiera odcinka o Multicamie i synchronizacji?
Kolejne odcinki to: Preliminary i Primary (przedwstępna i wstępna) – czyli konwersja do profilu, wstępna obróbka, wstępne ustawienie kolorów i doprowadzenie filmu do stanu najbardziej zbliżonego do rzeczywistości (wraz z dokładnym wytłumaczeniem pracy z waveformem i verctorscopem). Potem Secondary – kreatywna obróbka koloru. Techniki kolorystyczne – czyli jak stosować maski wszelakie i złożone układy nodów. To w lipcu. Potem jak już ogarnę kwestie koloru, zaczną się odcinki specjalistyczne. Myślę, że na początek sierpnia pójdzie multicam i synchronizacja. Jest spore zainteresowanie, więc może jednak do końca lipca dam radę (Czekam też na pełną wersją DR 14, bo niestety te bety jeszcze do niczego się nie nadają) . Potem napisy, greenscreen i tracking tła, proste techniki edytorskie – pozorny ruch kamery. Będą również odcinki o obróbce z konkretnych kamer- Sony, Panasonic, Canon, Black Magic – wraz z zestawem stillsów i looków do pobrania.