Visionsmith ReLamp to seria „wkładów” do popularnych filmowych lamp żarowych, które zmieniają je w wysokiej klasy współczesne LED-y.

Lampy żarowe to najstarsze źródło sztucznego światła stosowanego w filmie. Są proste jak konstrukcja łopaty i oferują świetne odwzorowanie barw, co powoduje, że do dziś znajdziemy je w arsenale wielu filmowców. Mają też niestety swoje wady – jedynie niewielki odsetek dostarczanej do nich mocy zmienia się w światło, reszta to ciepło. Powoduje to że lampy są duże, pradożerne i ogrzewają pomieszczenia szybciej niż niejeden kaloryfer. ReLamp firmy Visionsmith to rozwiązanie dla tych, którzy mają już lampy żarowe, a chcieliby je zmienić w coś bardziej nowoczesnego.

Idea jest prosta. Moduł żarnika zastępuje się dopasowanym pod względem kształtu układem z diodą LED i zasilaczem. Dzięki takiej zmianie uzyskujemy odczuwalne oszczędności w poborze prądu, a lampa grzeje się zauważalnie mniej. Jest też w stanie pracować z prądem o napięciu od 90 do 250V, czyli na wszystkich kontynentach. Co więcej, producent deklaruje, że stosowane przez niego diody oferują współczynnik odwzorowania barw CRI wynoszący 98. Gwarantuje to, że wymienionych już zysków nie okupimy spadkiem jakości samego światła.

„Wkłady” Visionsmith ReLamp póki co są dostępne dla popularnych na całym świecie lamp Arri z soczewką Fresnela. Na chwilę obecną lista obejmuje modele 650W, 1kW oraz 2kW. W przyszłości zapewne zostanie ona rozszerzona. Ceny (odpowiednio 500, 700 i 1000$) może nie należą do najniższych, ale to nadal sporo mniej niż wydalibyśmy na nową lampę LED tej klasy.