Popularne rejestratory obrazu Atomos Shogun, Shogun Flame i Shogun Inferno doczekały się aktualizacji oprogramowania pozwalającej zapisywać RAW-y.

Rejestratory obrazu to znane od lat urządzenia, do tej pory najczęściej wykorzystywane do zapisywania sygnału z mniejszą kompresją i/lub lepszym próbkowaniem koloru niż to, co wewnętrznie oferuje dany aparat czy kamera. Postęp idzie jednak do przodu. Pokładowe kodeki w aparatach i kamerach są teraz o wiele lepsze. Rejestratory muszą zatem iść o krok dalej, czyli na przykład umożliwić zapis materiału RAW. Tą właśnie drogą poszedł Atomos, wypuszczając darmową aktualizację oferującą zapis plików RAW w formacie Cinema DNG.

Aktualizacja została udostępniona publicznie w miniony poniedziałek, 27-g0 marca. Póki co pozwala ona na współpracę z następującymi kamerami:

Szczegółowe klatkaże oraz tryby nagrywania dla każdej z tych kamer przedstawia poniższe zestawienie:

Jak widać, aktualizacja pozwala nie tylko zapisywać RAW-y, ale też konwertować je w locie do 10-bitowych plików w ProResie lub DNxHD. Jest to o tyle ważne, że nie wszystkie kamery na liście wypuszczają „po kablu” 10-bitowy sygnał. Teraz można to obejść i zapisać pliki w lepszej jakości, a przy tym wygodniejsze do obróbki niż bezkompresyjne Cinema DNG. Warto też w tym miejscu dodać, że te ostatnie wymagają bardzo szybkich dysków SSD i to brak tych ostatnich, według przedstawicieli Atomosa, wstrzymywał ich do tej pory przed wypuszczeniem tej aktualizacji (nie chcieli, tak jak konkurencja, zapisywać ich na dwa dyski naraz).