Quadralite Thea LED to nowa seria lamp tego producenta. Wszystkie są przenośne i zasilane z baterii, oferują też podświetlenie krawędziowe.

W skład linii Quadralite Thea LED wchodzą 4 lampy oraz pasująca do wszystkich z nich dodatkowa bateria. Lampy noszą nazwy Thea 120 LED, Thea 170 LED, Thea 260 LED oraz Thea 500 LED. Z kolei bateria to PowerPack 58. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych modeli zaczerpnęliśmy z informacji prasowej polskiego dystrybutora marki Quadralite, firmy Next77.

Thea 120 i 260 LED

Obie te lampy są wykonane przy wykorzystaniu krawędziowego podświetlania ekranu dyfuzyjnego. Jest to bezpośrednie przeniesienie na nowy grunt technologii, która znana jest z telewizorów i monitorów. W przypadku paneli LED takich jak Thea 120/260 tego typu rozwiązanie gwarantuje uzyskanie bardzo miękkiego światła, bez stosowania dodatkowych ekranów rozpraszających.

Tradycyjnie zbudowane panele LED, takie jak np. Thea 500 LED wymagają stosowania filtrów zmiękczających, które będą rozpraszać światło płynące z setek pojedynczych diod (dlatego też produkowane przez Quadralite panele Thea 170/500 mają takie fltry w zestawie). Natomiast Thea 120/260 LED nie wymagają tego typu dodatkowych akcesoriów ponieważ w ich przypadku podświetlany krawędziowo panel rozpraszający jest jednym, dużym źródłem światła (podobnie jak softbox) i nie daje efektu wielokrotnego cienia.

Thea 260 LED

Jest to panel o wymiarach 36 × 24 cm, co przy masie 940 g i grubości 27 mm sprawia, że jest on niezwykle poręczny i łatwy do przenoszenia. Kompaktowe rozmiary nie przeszkadzają jednak w zapewnieniu wysokiej jakości światła. Diody LED wykorzystane w tym modelu emitują światło o bardzo wysokim współczynniku odwzorowania barw, który wynosi >95 (TLCI >94). Oprócz tego temperatura barwowa może być regulowana w zakresie 3300 – 5600 K. Daje to ogromną elastyczność i pozwala dopasować się do światła zastanego lub stworzyć różnorodne oświetlenie w ciągu kilku chwil, bez użycia dodatkowych filtrów.

Podobnie jak w Thea 500 LED, i tu znalazła się opcja zasilania z baterii lub sieci. Panel zaopatrzony jest w podwójny slot na baterię Sony NP-F970 (7,4V) oraz gniazdo zasilacza sieciowego (dostarczanego w zestawie) za pomocą którego urządzenie można zasilić z najnowszego akumulatora Quadralite Reporter PowerPack 58. Oprócz zasilacza sieciowego oraz uchwytu statywowego Thea 260 LED jest sprzedawana w zestawie z pilotem zdalnego sterowania. Za jego pośrednictwem można sterować jasnością, temperaturą barwową światła oraz włączać/wyłączać panel. Jest to ten sam system zdalnego sterowania jak w modelu Thea 500 LED w związku z czym obie lampy mogą być wykorzystywane jednocześnie na planie i sterowane za pomocą tego samego pilota.

Uchwyt statywowy daje możliwość regulacji kąta pochylenia panelu i pasuje do zdecydowanej większości statywów oświetleniowych. Można go też w razie potrzeby szybko zdemontować, ponieważ mocowany jest do obudowy za pomocą zatrzasków. Poza uchwytem statywowym Thea 260 LED posiada cztery punkty montażowe, usytuowane w narożnikach obudowy, które mogą służyć do spięcia kilku paneli.
Thea 120 LED
Jest to mniejsza i lżejsza wersja modelu Thea 260. Ważący jedynie 220g i mierzący 17,5x13x1,7 cm panel idealnie sprawdzi się w roli światła nakamerowego lub jako źródło światła w ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Niewielkie rozmiary urządzenia sprawiają, że można je łatwo przenosić w torbie lub plecaku. Panel jest wyposażony w zestaw 120 diod zapewniających bardzo dobre parametry odwzorowania kolorów (CRI>95) oraz możliwość zmiany temperatury barwowej w zakresie 3300 – 5600 K.

Na tylnym panelu znajdują się dwa pokrętła: pierwsze, do zmiany temperatury barwowej i drugie służące regulacji jasności. Poza nimi znajduje się też włącznik oraz klawisz, który pozwala na sprawdzenie stanu naładowania podpiętego akumulatora. Zasilanie panelu możliwe jest przy pomocy pojedynczego akumulatora typu Sony NP-F970 (7,4V). W zestawie nie ma zasilacza sieciowego i nie ma możliwości podpięcia akumulatorów Quadralite Reporter PowerPack 58.

Thea 500 LED

Quadralite Thea 500 jest najmocniejszym z nowych paneli (32W), wyposażonym w aż 504 diody LED o wysokim współczynniku CRI ≥95 (TLCI>94). Jego niewątpliwą zaletą jest niewielka masa wynosząca 720g, co sprawia, że może być montowany nie tylko na statywach, ale też bezpośrednio na aparatach i rigach kamerowych. Panel nie posiada regulacji temperatury barwowej światła a cała jego powierzchnia wypełniona jest identycznymi diodami.

Skutkuje to tym, że panel jest bardzo wydajny pomimo niewielkich rozmiarów i może z powodzeniem służyć zarówno fotografom jak i filmowcom. Temperatura barwowa światła emitowanego przez Thea 500 LED wynosi ok. 5600K±100K. W zestawie dostarczane są dwa fltry: mleczny (niezmieniający temperatury barwowej, zmiękczający) oraz żółty (pozwala dopasować światło panelu do większości halogenowych źródeł oświetlenia 3500K). Panel posiada ponadto wbudowane wrota, które pozwalają ograniczać strumień światła, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Zestaw Thea 500 LED zawiera dwa fltry, zasilacz sieciowy, głowicę, uchwyt ręczny oraz pilot zdalnego sterowania Thea 500 LED z podpiętym akumulatorem Quadralite Reporter PowerPack 58.

Zasilanie panelu może odbywać się dwojako: akumulatorowo lub sieciowo (przez dołączony do zestawu adapter sieciowy). Takie rozwiązanie sprawia, że panel może pracować stacjonarnie na statywie i służyć jako oświetlenie studyjne, a gdy zachodzi potrzeba, można go wykorzystać poza studiem i zasilać bateriami. Tylny panel zaopatrzony jest w zestaw dwóch gniazd, pozwalających na wpięcie akumulatorów kamerowych w standardzie Sony NP-F970 (7,4V). Oprócz nich panel może pracować z wykorzystaniem akumulatorów Quadralite PowerPack 58.

Montaż Thea 500 LED do statywu czy też rigu kamerowego może być przeprowadzony za pomocą jednej z trzech śrub 1/4’ usytuowanych na bokach panelu. Daje to bardzo dużą elastyczność i swobodę w doborze zorientowania panelu. Można go dzięki temu ustawić bez kłopotów w pozycji pionowej lub poziomej. Ponadto w zestawie dostarczana jest niewielka, ale niezwykle użyteczna głowica dwukierunkowa, posiadająca regulację kąta nachylenia panelu. Jeżeli Thea 500 LED będzie wykorzystywany jako źródło światła trzymane w rękach, to w tej sytuacji przyda się dodatkowy uchwyt ręczny, który także jest dostarczony w pudełku.

Fabryczny zestaw zawiera także pilota zdalnego sterowania, za którego pośrednictwem można sterować jasnością oraz włączać/wyłączać panel w razie potrzeby. Sterowanie radiowe w jakie zaopatrzone są panele Thea 500 LED pozwala na wykorzystanie jednego z 16 kanałów i przypisywanie paneli do jednej z 6 grup.

Thea 170 LED

Jest to „młodszy brat” modelu Thea 500 LED i jest od niego zarówno znacznie mniejszy jak i lżejszy. Idealnie nadaje się do montażu na małe aparaty bezlusterkowe, lustrzanki czy amatorskie kamery video. Zaopatrzony jest w uchwyt statywowy ze zintegrowaną stopką ISO, mocowaniem gwintowym 1/4′′ oraz możliwością regulacji kąta nachylenia w jednej płaszczyźnie. Panel wyposażony jest w 170 diod LED, wrota oraz zestaw dwóch fltrów (dyfuzyjny i żółty).

Zasilanie paneli Thea 170 LED realizowane jest za pomocą popularnych akumulatorów kamerowych typu Sony NP-F970. Ponadto można użyć 8 baterii AA lub — podobnie jak w modelu Thea 500 LED — skorzystać z akumulatora Quadralite PowerPack 58.

Quadralite Thea 170 LED – w przeciwieństwie do modelu 500 LED – nie jest wyposażony w możliwość zdalnego sterowania. Obsługa musi być dokonywana ręcznie, przy pomocy włącznika i pokrętła jasności zlokalizowanych na tylnej ściance panelu. Drugą, zasadniczą różnicą w stosunku do większego modelu jest jakość światła jaką emitują diody Thea 170. Korzystając z niego uzyskujemy światło charakteryzujące się CRI na poziomie >85 (TLCI >70). Thea 170 posiada także zintegrowany uchwyt statywowy, ale nie oferuje opcji montażu pionowego tak jak model 500 LED.

Reporter PowerPack 58

Akumulator ten to zupełnie nowa konstrukcja, która zapewnia znacznie większą pojemność niż oferowany do tej pory model PowerPack 45. Pojemność została zwiększona z poziomu 4500 do 5800 mAh. Poza wzrostem pojemności doszło również gniazdo USB oraz wskaźnik poziomu naładowania.

Reporter PowerPack 58 może służyć do zasilania lamp błyskowych serii Reporter oraz lamp światła ciągłego Quadralite Thea LED. Akumulator zawiera w sobie ogniwa charakteryzujące się brakiem efektu pamięciowego oraz długą żywotnością. Moduł wyposażony jest w złącze USB, dzięki któremu możliwe jest ładowanie i zasilanie urządzeń mobilnych takich jak tablety czy telefony. Ponadto na obudowie umieszczony jest wskaźnik poziomu naładowania.

Do zasilania lamp błyskowych konieczny jest sterownik PowerPack 45 oraz odpowiednie przewody zasilające (dostępne w zestawie z lampami Reporter lub oddzielnie). Do zasilania lamp Quadralite Thea LED (170 / 260 / 500) konieczne jest użycie przewodu Quadralite PowerPack Lx.