Panasonic VariCam Pure to rozbudowana wersja modelu S35. Na jej „plecach” znalazł się dedykowany rejestrator obrazu Codex umożliwiający zapis RAW.

Dotychczas jeśli użytkownik Varicama S35 chciał zapisać RAW-y zmuszony był korzystać z zewnętrznego rejestratora. Urządzenie takie przy wszystkich swoich zaletach ma także wady – trzeba je nosić za kamerą i osobno zasilać. Stąd też integracja rejestratora RAW z kamerą (analogiczna do tego co oferuje Sony czy Arri) wydawała się być tylko kwestią czasu. No i się doczekaliśmy. Rozbudowana w ten sposób wersja kamery nosi nazwę Panasonic VariCam Pure.

Zastosowane w nowym modelu rozwiązanie pozwala nagrywać materiał RAW z prędkościami aż do 120kl/sek. Zapis odbywa się na dyski Codex Capture Drive 2.0, takie same jak w rejestratorach Codex współpracujących z kamerami Arri.

Bardziej szczegółowe informacje znajdziemy w oficjalnym komunikacie prasowym producenta:

Panasonic przedstawił nową wersję VariCama 35 przystosowaną do produkcji kinowych. Model VariCam Pure został wyposażony w opracowany razem z firmą Codex moduł nagrywający umożliwiający przesyłanie nieskompresowanego materiału w formacie 4K RAW.

VariCam Pure to najnowszy dodatek do rodziny kamer filmowych Panasonic. W wyniku współpracy Panasonic i Codex, głowicę urządzenia wzbogacono o rekorder CodexV-RAW 2.0, który doskonale sprawdza się przy nagrywaniu seriali, programów telewizyjnych i fabuł.

Rekorder V-RAW 2.0 został zamocowany bezpośrednio do głowicy kamery VariCam 35. To oznacza, że urządzenie zachowuje ten sam sensor Super 35, 14-stopniowy zakres dynamiczny oraz podwójną, natywną czułością ISO.

VariCam Pure umożliwia rejestrację materiału w czystym, nieskompresowanym formacie RAW z prędkością do 120 kl./s na dysku Codex Capture Drive 2.0, który jest powszechnie używany w wielu systemach kamer, studiach oraz podczas postprodukcji – mówi Luc Bara, Technical Product Manager w Panasonic. – Na rynku najbardziej zaawansowanych produktów widać duże zapotrzebowanie na nagrywanie w nieskompresowanym formacie RAW. Modułowa konstrukcja, która wprowadziliśmy w modelu VariCam pozwoliła nam sprostać tym wymaganiom. Ponadto wzięliśmy pod uwagę opinie i wskazówki operatorów, i zadbaliśmy o to, by nowa kamera VariCam Pure była wzmocniona, a jednocześnie poręczna i lekka – dodaje Luc Bara.

Codex zapewnia najwyższą efektywność podczas codziennej pracy z kamerą oraz przy archiwizacji materiałów w ramach pakietu Production Suite. Ponadto system Codex Virtual File umożliwia użytkownikom przesyłanie wielu formatów plików, w tym Panasonic V-RAW, Apple ProRes i Avid DNxHR. Dysk rejestrujący Codex Capture Drive pozwala usprawnić pracę zarówno na etapie nagrywania, jak i postprodukcji. Dzięki niemu urządzenie przechwytuje metadane ustawień (np. informacje o ustawieniach obiektywu czy CDL), co przyspiesza proces tworzenia i obróbki materiału, a w konsekwencji pozwala oszczędzić czas i obniżyć koszty pracy.

Więcej informacji na temat profesjonalnych rozwiązań transmisyjnych Panasonic można znaleźć na stronie: http://business.panasonic.pl/kamery-profesjonalne/.