Nowy Panasonic GH5 ogłoszony! – Co prawda plotki o nim krążyły po internetach od dawna, ale dopiero dzisiaj światło dzienne ujrzała oficjalna informacja od producenta. 

Otóż i jest! Panasonic GH5, prosto z Photokiny 2016 z Kolonii –

• 4K ! przy klatkażu 30 kl/sek., 25 kl/sek., 24 kl/sek., 23.98 kl/sek. 60kl/sek. !
• wewnętrzny zapis 10 bit 4:2:2!
• zdjęcia 6K z wykorzystaniem bufora 30 kl/sek
• matryca 18 MP

Bezlusterkowce to od kilku lat temat gorący. Od czasu, kiedy opóźnienie na wizjerze fotografowanego obrazu przestało być problemem, a czystość podglądu na tylnym mwyświetlaczu aparatu dorównuje profesjonalnym monitorom, analogowe układy optyczne tradycyjnych lustrzanek stały się dostojnym, ale jednak balastem. Bezlusterkowce są lekkie, poręczne i uwodzą jakością zdjęć nimi wykonanymi.

Natomiast stała popularność filmowania aparatami wyczuliła producentów tego sprzętu na upychanie w ich elektronice szerokiej gamy rozwiązań filmowych. (Kwestię optyki i cropa pomijam – od czasu pojawienia się obiektywów o świetle f/0,95 i reduktorów ogniskowej różnych firm nie ma zagadnienia)

Prym w uniwersalizacji bezlusterkowców wiedzie Panasonic. GH2, GH3, GH4 – od lat są uznanymi przez videodslrowców aparatami. Pozostali producenci też biorą udział w wyścigu do kieszeni filmowców.  Sony A6300 – ze swoim pełnomatrycowym 4K potrafi do siebie przekonać najbardziej opornych. Fuji XT-2 poruszyło całe środowisko. Niestety doskonały Samsung NX1 zawiódł – zniknął z rynku zanim się wszyscy zorientowali, że jest świetny. O Canonie i ich M5 nie piszę, jako zawiedziony miłośnik tej marki odsyłam do mojego płaczliwego artykułu sprzed kilku dni.

Na co warto zwrócić uwagę w idei marketingowej Panasonica to koncepcja fotografii 4K – czyli wykorzystywaniu klatek filmu 4K jako oddzielnych fotografii. Pomysł świetny, bo uczula fotografów na korzyści płynące z filmowych możliwości sprzętu. Panasonic postawił na dobrego konia. Znam wielu fotografów, którzy albo nie chcą słyszeć o filmowaniu bo za mała rozdzielczość (HD to dla fotografa znaczek pocztowy), albo wręcz przeciwnie – filmowaliby, ale jedynie w rozdzielczością 4K by móc z niej korzystać w celach fotograficznych. Fotografia 4K jest doskonałym rozwiązaniem do efektownych zdjęć o dużej dynamice – rozpryski wody, dzieci z ADHD, zawody sportowe i trudne do opanowania szczeniaki czy pasikoiki. Przy 60kl/sek. naprawdę nic nam nie umknie. (Koncepcję wstępną jakiś czas temu wymyślił Amadi, zadając swego czasu inteligentne pytanie – czy stopklatka z filmu 4K może być zdjęciem?)

Dostępny na początku 2017 roku.

(źródła: cinema5d.com, mirrolesrumors.com)