Nominacje Oscarowe przyznane! Sprzętowe świry już się pewnie zastanawiają – jaki kamerami nakręcono najlepsze filmy z tegorocznej puli Oscarów? Odpowiedź przygotowała V Renée z nofilmschool.com

Zaskoczenia nie ma. Większość filmowców przechrzciła się definitywnie na zapis cyfrowy, z wyłączeniem Theodora Melfi od Hidden Figures (Ukryte działania), Denzela Washingtona od Fences i Damiena Chazelle’a od La La Land. Ci ostatni z uporem maniaków nadal maltretują swoich DP kamerami kliszowymi (może mają udziały w upadającym Kodaku?).

Kamerą najczęściej używaną jest naturalnie ARRI Alexa. Ale czemuż się tu dziwić, skoro produkty firmy z Monachium służą kinematografii już 100 lat.

W tym roku nie było jakichś wyjątkowych niespodzianek jak w zeszłorocznych nominacjach, gdzie Dariusz Wolski używał GoPro w Marsjaninie, a John Seale w Mad Max: Fury Road korzystał nawet z BlackMagica i Canona 5D.

Przyznam szczerze, że ekscytacja kamerami jakoś mi się nie udziela, szczególnie gdy „na topie” od dłuższego czasu jest zaledwie trzech graczy – ARRI, RED i Panavision. Trochę jak w branży samochodowej. Tam mamy Ferrari, Maserati, a dla ubogich Porsche – czym tu się podniecać?

Na szczęście V Renée wykonała swoją dziennikarską robotę rzetelnie i swoje zestawienie uzupełniła o obiektywy. I tu już jest ciekawiej. Jak kto nie wie o co chodzi, to wyjaśniam:

Kamera zapisuje obraz, a obiektyw go tworzy. Taka prawda.

Nie ujmując kamerze jej wpływu na powstanie filmu (niby jak, bez kamery nic nie zrobimy), to jednak obiektywom zawdzięczamy całe piękno wizualne kinowych wrażeń. Obiektyw robi plastykę obrazu. Jego rysunek, kolor, kontrast, głębię ostrości, bokeh, zniekształcenia – wszystko to, za co kochamy oglądać filmy. (Jak nie wierzycie, to pójdźcie do kina i „oglądajcie” dowolny oscarowy film z zamkniętymi oczami).

W zestawieniu są obiektywy najwyższej klasy, do nabycia jedynie w wypożyczalniach Hollywood, ale również są te znane z targów sprzętu, na które tak lubimy chodzić. Panavision nie należą do obiektywów dostępnych, ale już Zeiss, Canon czy Leica i owszem. Nie wiemy niestety, które ujęcia czym były naświetlane, ale już sama świadomość, że mistrzowie kina pokusili się zastosować optykę firm, które są znane i bliskie naszym videodslrowcom poprawia humor. (Przynajmniej niektóre z tych obiektywów możemy wypożyczyć na miejscu, w Polsce)

Obiektywy „robią” film. Jak widać w zestawieniu, obraz kręcony na jednym modelu kamery potrafi się zmieniać w zależności od zastosowanego obiektywu. Zwracam na to uwagę tym, którzy kupując kamerę lub filmujący aparat, a potem kilogramy drogich przeszkadzajek najczęściej oszczędzają właśnie na obiektywach i swoje potrzeby artystyczne zaspokajają plastikowymi „kitami”.

Różnorodność zastosowanych „szkieł” jednocześnie pokazuje, że nie ma „najlepszego” obiektywu. Co bardzo cieszy, bo pozwala nam patrzeć na ten sprzęt okiem artysty, a nie technika od soczewek, serwomechanizmów i lamelek.

Przyjrzyjmy się zatem jakimi kamerami i obiektywami były robione tegoroczne nominacje oscarowe:

Arrival (Nowy początek)

Nominowany w kategoriach: Najlepszy Film (Shawn Levy, Dan Levine, Aaron Ryder i David Linde), Najlepsza Reżyseria (Denis Villeneuve) i Najlepsze Zdjęcia (Bradford Young).

Kamery: ARRI Alexa XT M/Plus

Obiektywy: Camtech Vintage Ultra Prime (Obiektywy o wzmocnionym efekcie flary, małokontrastowe, miękkorysujace – już nazwa wskazuje na klimat, który oferują zdjęciom), Kowa Cine Prominar (Też flarogenne i małokontrastowe, ale ładnie rysujące. Niewyobrażalnie drogie) i Zeiss Super Speed (Bardzo kontrastowe, o mocnym rysunku i bardzo jasne – T1.5)

Hacksaw Ridge (Przełęcz ocalonych)

Nominowany w kategoriach: Najlepszy Film (Bill Mechanic i David Permut) i Najlepsza Reżyseria (Mel Gibson).

Kamery:  ARRI Alexa XT Plus, RED Epic Dragon.

Obiektywy: Panavision Primo (Oferują tzw. soft effect – przełącznikiem możemy zdecydować czy chcemy obiektyw ostro- czy miękkorysujący – z soft focusem i do tego ze stopniowaniem zmiękczenia), Primo V (Obiektwy zoptymalizowane do filmu cyfrowego. Optyka wymodelowana do uzyskania maksymalnej ostrości na krawędziach i narożnikach), Leica Summilux-C (C jak cine. Topowe obiektywy Leica linii cine. Ich zaletą, poza ostrością, rysunkiem i kontrastem jest wyjątkowa mechanika układu ostrzenia o linowym przebiegu, a nie logarytmicznym) i Angenieux Optimo (Najwyższej klasy zoomy).

Hidden Figures (Ukryte działania)

Nominowany w kategoriach: Najlepszy Film (Donna Gigliotti, Peter Chernin, Jenno Topping, Pharrell Williams i Theodore Melfi).

Kamery: Arriflex 416 (Kamera Super 16 na kliszę, z optycznym wizjerem), Panavision Panaflex Millennium XL2 (Kamera na kliszę. Szczyt osiągnięć mechaniki filmowej).

Obiektywy: Panavision Ultra Speed MKII (Obiektywy o zabójczej jasności – od T 1.1), Panavision Primo, E-, T-Series, ATZ (Anamorfiki serii Primo w tym anamorficzny zoom długoogniskowy – ATZ) i Canon (wiadomka).

Lion (Lion. Droga do domu)

Nominowany w kategoriach: Najlepszy Film (Emile Sherman, Iain Canning i Angie Fielder), i Najlepsze Zdjęcia (Greig Fraser).

Cameras: ARRI Alexa XT/XT M, RED Dragon (zdjęcia lotnicze).

Obiektywy: niestety brak danych.

Moonlight

Nominowany w kategoriach: Najlepszy Film (Adele Romanski, Dede Gardner i Jeremy Kleiner), Najlepsza Reżyseria (Barry Jenkins) i Najlepsze Zdjęcia (James Laxton).

Kamera: ARRI Alexa XT Plus.

Obiektywy: Hawk V-Lite (najmniejsze anamorfiki w przemyśle filmowym) i Angenieux Optimo A2S (anamorficzny zoom).

Fences

Nominowany w kategoriach: Najlepszy Film (Scott Rudin, Denzel Washington, and Todd Black).

Kamera: Panavision Panaflex Millennium XL2.

Obiektywy: Panavision C-Series (Seria obiektywów Prime. Klasyka filmowa znana od 1968 roku), Panavision ATZ (wspomniany już anamorficzny długoogniskowy zoom) i Panavision AWZ2 (anamorficzny zoom szerokokątny).

Hell or High Water (Aż do piekła)

Nominowany w kategoriach: Najlepszy Film (producenci – Carla Hacken i Julie Yorn).

Kamera: ARRI Alexa XT Studio.

Obiektywy: Hawk V-Lite, Angenieux Optimo, and Optimo A2S lenses (o tych już było przy Moonlight).

La La Land

Nominowany w kategoriach: Najlepszy Film (producenci – Fred Berger, Jordan Horowitz, and Marc Platt), Najlepsza Reżyseria (Damien Chazelle), i Najlepsze Zdjęcia (Linus Sandgren).

Kamery: Panavision Panaflex Millennium XL2, Aaton A-Minima (Kamera Super 16, na kliszę).

Obiektywy: Panavision E-, C-Series i kilka innych niesprecyzowanych (Co widać w kinie. Od „wyrysowanych”, ostrych kadrów po ujęcia o dyskusyjnej ostrości i wątpliwym rysunku).

Manchester by the Sea

Nominowany w kategoriach: Najlepszy Film (producenci – Matt Damon, Kimberly Steward, Chris Moore, Lauren Beck, and Kevin J. Walsh) i Najlepsza Reżyseria (Kenneth Lonergan).

Kamera: ARRI Alexa XT.

Obiektywy: Canon K35 (Obiektywy, które dostały Oscara w 1977. Najbardziej znane z Obcych Camerona. Małe, kompaktowe, ostre i kontrastowe) i Angenieux Optimo.

Silence (Milczenie)

Nominowany w kategoriach: Najlepsze zdjęcia (Rodrigo Prieto).

Kamery: ARRI Alexa Studio, Arricam LT.

Obiektywy: Zeiss Master Anamorphic (Obiektwy skonstruowane we współpracy ARRI i ZEISSa z 15 listkową przysłoną) i Angenieux Optimo.