NiSi Filters wyprodukowało nowy filtr ND do aparatów. Według producenta nie tworzy on szkodliwego efektu X, nawet przy najbardziej ekstremalnych ustawieniach.

NiSi Filters Pro Nano 1.5-5 Stop Enhance ND-Vario oferuje warianty gęstości filtracji od 1.5 do 5 stopni. Ma to zapewnić doskonałe efekty umiarkowanej filtracji przy długiej ekspozycji, co przyda się w szczególności fotografom tworzącym statyczne zdjęcia. Innym zastosowaniem filtra może być również obniżenie natężenia światła, co z kolei znajdzie zastosowanie wśród filmowców, którzy potrzebują na bieżąco kontrolować wartości przysłony.NiSi

Gęstość filtracji jest kontrolowana za pomocą przekręcania jednego polaryzatora względem drugiego, w czym pomaga nam przymocowany do zewnętrznego filtra metalowy sztyft. Firma twierdzi również, że pozbyła się przykrego „efektu X”, występującego często w filtrach o zmiennej gęstości przy stosowaniu najbardziej skrajnych ustawień (nieregularne zaciemnione plamy). Jednak technologia, jakiej użyli, pozostaje na razie tajemnicą. Filtr ma również poprawiać kolory w naszym obrazie, zachowując jednocześnie ich naturalną formę. Dodatkowo nowy ND posiada bardzo cienką ramkę, by ograniczyć winietowanie obrazu w obiektywach szerokokątnych.

NiSi Filters Pro Nano 1.5-5 Stop Enhance ND-Vario będzie dostępny w rozmiarach 67-95mm. Jak na razie nie znamy nawet orientacyjnej ceny filtrów, ale więcej informacji możemy zasięgnąć na stronie producenta.