Wreszcie pojawił się powód, dla którego warto zainwestować w jakikolwiek produkt demona z Cupertino! FieldMonitor to aplikacja pozwalająca na podgląd obrazu z GH5 na iPhonie.

Mimo, że każdy aparat cyfrowy ma swój monitor podglądowy i filmować (oraz fotografować) można w trybie live-view, częstym problem jest fakt, że monitor jest na stałe zamocowany do sprzętu. Ogranicza to jego przydatność. Mamy tylko jedną możliwość kontroli obrazu – patrząc na monitor z jednej pozycji. (Pomijam przypadki monitorów uchylnych – trochę rozwiązują ten problem, ale połowicznie).

Aby zwiększyć swobodę podglądu możemy użyć monitora zewnętrznego – jest tego cała masa na rynku. I tu pojawiają się kolejne zagadnienia – budżet i wielkość. Dobry monitor nie jest tani i stanowi dodatkowe obciążenie naszego filmowego zestawu. I wtedy przypomina nam się, że w kieszeni mamy smartfona. Jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, które jest kompletnie bezużyteczne dla filmowca.

FieldMonitor rozwiązuje ten problem. Jest to aplikacja mobilna zamieniająca i-phona w monitor. Nie tak od razu, musimy jeszcze trochę dopracować nasz zestaw, ale i tak wyjdzie korzystniej niż zakup kolejnego „łomota”.

FiledMonitor

Trzeba zacząć od mocowania telefonu do aparatu – dowolnym uchwytem na zimną stopkę. Na przykład takim. Następnie zainstalować Panasonic Image App pozwalającą na kontrolę aparatu z iPhona. Na koniec trzeba w menu GH5 znaleźć funkcję Wi-Fi i połączyć się z iPhonem. Można w tym momencie zadać pytanie – po co zatem kolejna aplikacja FieldMonitor, skoro już mamy aplikację łącząca i-phona z aparatem? Obraz w aplikacji Panasonica nie pokrywa się z wielkością monitora smartfona – daje malutki podgląd wycięty w pionowym kadrze. Bez sensu.

FieldMonitor zatem hakuje aplikację Panasonica i zamienia smartphona w pełnoekranowy monitor. Cud!

Aplikacja kosztuje 20$ do nabycia jest na stronie producenta i jak podaje fstoppers.com jest najlepszą tego typu aplikacją.

Niestety nie ma wersji na androida (choć aplikacja Panasonica jest). FieldMonitor obsługuje również Sony, ale niestety w bardzo ograniczonym zakresie.

Androidowcy mogą skorzystać z oferty opisywanego u nas LukiLink – tym razem konwertera HDMI/USB.