Mitakon 20 mm f/2 4.5x Super Macro to nowy specjalistyczny obiektyw oferujący możliwość filmowania naprawdę małych obiektów.

Kończący się pomału bieżący rok zdecydowanie był rokiem chińskich producentów optyki. Yongnuo klonujące stare obiektywy Canona. Mitakon ścigający się w konstruowaniu najjaśniejszych instrumentów optycznych do bezlusterkowców. Venus Optics tworzące kolejne obiektywy o niespotykanych nigdzie indziej parametrach. Wobec tej ofensywy, optyczne premiery Canona, Nikona czy Sony wydają się po prostu trochę… nudne. Niezwykły Mitakon 20 mm f/2 4.5x Super Macro zdecydowanie podtrzymuje to wrażenie.

Na czym polega jego niezwykłość? Przede wszystkim na wartości “4.5x” oznaczającej skalę odwzorowania. Typowe obiektywy makro charakteryzują się skalą 1:1, czyli są w stanie stworzyć na matrycy obraz obiektu dokładnie wielkości tej matrycy. Przykładowo, dla fotograficznej pełnej klatki najmniejszy obiekt w całości wypełniający kadr będzie mieć 36 x 24mm (tyle samo co ta matryca). Gdy skalę zwiększymy do 2:1, ten sam kadr zapełnimy “celem” o wymiarach 18 x 12mm (dwukrotnie mniejszym). Przy skali 4,5:1 wartości te spadają do imponujących 8 x 5,3mm.

Reszta specyfikacji nowego obiektywu przedstawia się następująco:

  • konstrukcja: 6 elementów w 4 grupach
  • minimalna odległość ostrzenia: 0,2m (od płaszczyzny sensora)
  • liczba listków przysłony: 3
  • maksymalna przysłona: 16
  • długość obiektywu: 60mm
  • waga: 230g
  • dostępne mocowania: Canon EF, Canon EF-M, Nikon F, Sony FE, Sony A, Pentax K, Sony E, Mikro Cztery Trzecie, Fuji X

Na ile tak ekstremalna skala odwzorowania jest potrzebna w filmie? To już zależy od tego, co filmujemy. Przy pracy z biżuterią czy owadami powiększenia tego typu mogą się zdarzyć.

Obiektyw Mitakon 20 mm f/2 4.5x Super Macro można kupić za 200$ na stronie producenta.