IB/E Optics Raptor to seria składająca się póki co z trzech obiektywów typu makro. Docelowo ma ona obsługiwać kamery z matrycami większymi niż Super 35, takie jak RED Weapon 8K czy Sony A7s.

Pisałem już o tym kilkukrotnie i wszystko wskazuje na to, że miałem rację – kinematografia pomału zmierza w kierunku większych matryc. Większe rozdzielczości, wyższa czułość, inna, mniej opatrzona plastyka obrazu – powodów jest wiele. Do tego dochodzi wciąż rosnąca oferta kamer. RED Weapon i Alexa 65 dla bogatych, Sony A7s II i A99 II dla „zwykłych ludzi”. Za tym trendem podążają także obiektywy. Niedawno Arri odświeżyło swoją linię instrumentów do wspomnianej Aleksy 65, teraz natomiast na rynek trafiły instrumenty IB/E Optics Raptor, również przeznaczone do dużych matryc.

Póki co linia składa się z trzech obiektywów o ogniskowych 100, 150 i 180 mm oraz transmisji T2.9. Wszystkie trzy instrumenty kryją matrycę o rozmiarze pełnej klatki fotograficznej, czyli filmowego Vista Vision (36 x 24mm lub podobne przy zachowaniu tej samej przekątnej). Wszystkie trzy są także obiektywami makro, oferującymi skalę odwzorowania 1:1.

Jeśli chodzi o połączenie z kamerą, producent wyszedł naprzeciw oczekiwaniom rynku i zainstalował w swoich produktach mocowanie UMS. Skrót ten („Universal Mount System”) oznacza wymienny bagnet. Na chwilę obecną możemy zatem w dowolnej chwili przystosować każdy z obiektywów do mocowania Arri PL, Nikon F, Canon EF lub Sony E.

Pozostałe cechy nie są już tak unikalne i wynikają stricte z filmowego przeznaczenia serii IB/E Optics Raptor. Wśród nich znajdziemy solidną konstrukcję mechaniczną oraz stały rozmiar obudów, których średnica wynosi dość standardowe 95mm. Współpracę z systemami follow focus zapewni wbudowana zębatka mod 0.8, a z kompendiami konstrukcja optyczna, w której całe ogniskowanie odbywa się wewnętrznie.

Obiektywy IB/E Optics Raptor można zamawiać u dystrybutora wskazanego na stronie producenta. Ceny nie są znane, ale zapewne nie należą do najniższych.

Zdjęcie profilowe Amadeusz Andrzejewski

Kim jest redaktor? Amadeusz Andrzejewski

Montażysta filmowy, reżyser, praktykujący filmowiec, redaktor naczelny Videodslr.pl