GoPro Hero5 Black to kolejna odsłona popularnej kamerki. Tym razem producent poszedł dalej i od razu rzucił trzy produkty. 

Na nową odsłonę kamery GoPro, która stała się wręcz synonimem kamery sportowej, składają się: GoPro Hero5 Black, GoPro Hero5 Session, GoPro Hero Session.

Zacznijmy od GoPro Hero 5. Nie jest to co prawda model rewolucyjny, ale ma wiele nowych funkcji i możliwości odróżniających urządzenie od poprzedniego Hero4.

Wydaje się, że kamerka ma tę samą matrycę co GoPro Hero4, ale zmiana obudowy i dodatkowe funkcje skłaniają do zastanowienia się, czy może nie przyszła pora na wymianę sprzętu.

Hero5 ma nową wodoszczelną obudowę do 10 centymetrów zanurzenia (Poprawka: czujne oko MikeyZulu zauważyło mój  błąd – chodzi o 10m bez obudowy! Nie tylko większa kałuża lub malownicze błocko, a wręcz górskie jezioro lub nawet ocean). Czyli nie ma konieczności defoltowego zamykania jej w specjalnej obudowie – jeśli oczywiście nie planujemy nurkowania w Rowie Mariańskim.

Urządzenia zaopatrzone jest w trzy wbudowane mikrofony o automatycznej selekcji dźwięku o najmniejszej ilości zakłóceń zewnętrznych (wiatr). Poza tym można nim sterować głosowo poprzez dodatkowy zdalny kontroler. Kamerka reaguje na komendy na przykład: “GoPro, record!”, “GoPro, switch on!” (nie wiem czy tylko po angielsku, czy można sobie je skustomizować w dowolnym języku).

Nowością jest również sterowanie jednym przyciskiem (poprzedni model 2 guziki – co wystarczało by użytkownik się mylił)  i wewnętrzna stabilizacja – softwarowa co prawda, ale jest.

Równolegle z wypuszczeniem Hero5 Black, powstało nowe oprogramowanie obsługujące ekosystem GoPro wraz z dostępem do przestrzeni dyskowej w chmurze – dla łatwiejszej komunikacji, montażu i przechowywania.

Natomiast wspomniane GoPro Hero5 Session, GoPro Hero Session są uproszczonymi, jeszcze bardziej kompaktowymi wersjami Hero5 Black. Co przekłada się na ich cenę – są tańsze. GoPro Hero5 – 430$, Hero5 Session 330$, GoPro Hero Session 230$

Podstawowe różnice między modelami nowej serii:

  • Wspólne dla wszystkich – WiFi, zaawansowana redukcja zakłóceń dźwięku
  • Wspólne dla Hero 5 Black i Hero5 Session: sterowanie głosowe, stabilizacja, automatyczne przesyłanie do chmury
  • Tylko Hero 5 Black: dotykowy ekran, lokalizacja, RAWy i zdjęcia WDR
  • Nagrywanie – Hero 5 Black: 4K30/1440P80/ 1080P120, Hero5 Session: 4K30/1440P60/ 1080P90, Hero Session: 1440P30/ 1080P60

Szczegóły tutaj