Zapamiętajcię tę datę: 3.07.2017 – Dzień, w którym zaczęła się kończyć dominacja Adobe w naszej branży!

BlackmagicDesign upgradował Fusion do 9 – najnowszą wersję programu do wszystkiego. CGI, 3D, animacja, green screen – i parę innych rzeczy, które do tej znane były jedynie specjalistom z Hollywood.

fusion

BlackmagicDesign znany jest ze specyficznego marketingu. Kiedy jedni robią subskrypcje, żyłują ceny i starają się tworzyć systemy zamknięte, Australijczycy (teraz to chyba raczej już globaliści) działają jak dealerzy narkotyków. 😉 . Udostępniają programy za darmo, w lekko okrojonych wersjach, a potem kiedy klient nie może żyć bez ich „towaru”, rzucają na rynek pełną wersję aplikacji za psie pieniądze. Tak było z DaVinci – zaczęło się od DaVinci Light, z towarzyszącym mu DaVinci Studio za 999$, by po jakimś czasie pojawił się DaVinci 12,5 i obniżka ceny wersji Studio do 299$! (u nas trochę ponad 1000 zł). Świat oniemiał, rzucił się do zakupów, a dostawcy dawali trzytygodniowe terminy na realizacje zamówień. Jeden „tyś” za coś takiego jak DaVinci to gratka niespotykana (w cenie jest dożywotni upgrade).

fusion

Teraz udostępniono Fusion 9 i znowu obniżono cenę pełnej wersji! Wcześniejszy Fusion 8 kosztował 999$ i pewnie nikt go nie kupował. Program po otwarciu jest wyjątkowo mało zachęcający do zgłębiania. Płacić za coś takiego blisko 4000 zł? „No way” – jak mawiają Nowozelandczycy.

fusion

A co to jest właściwie Fusion? Fusion to program do wszystkiego czego nie może zrobić kamera, a pojawia się na ekranach kin, telewizorów i monitorów. Kombajn superprodukcji: animacje, efekty specjalne, VR, 3D.

Ciekawsze funkcje (w wersji Studio):

Virtual Reality  – Wspomaganie każdego znaczącego na rynku zestawu VR, niewiarygodny podgląd i interaktywność w czasie rzeczywistym, praca w w stereoskopowym VR.

Camera Tracking – analiza ruchu kamery z ujęć i rekonstrukcja ruchu 3D i ogniskowej obiektywu w celu stworzenia chmury punktów w scenie. Dzięki temu dodanie do sfilmowanej rzeczywistości modeli wygenerowanych komputerowo nie stanowi żadnego problemu.

Planar Tracking – tracking płaszczyzn znany z programu Mocha. Wyższy stopień trackowania, opierający się na wyszukiwaniu w 2 wymiarowym obrazie filmowym wirtualnych płaszczyzn spójnych przestrzennie. Brzmi groźnie, ale niezwykle przydatne, bo pozwala na nakładanie bardzo skomplikowanych masek i tworzenie złożonych struktur przestrzennych w ruchu.

Delta Keyer i Clean Plate – super keyer – do kluczowania dowolnego koloru z niespotykaną dokładnością (włosy).

Planar Rotoscoping – dodaje dane z trackingu płaszczyznowego to rotoskopowanych elementów obrazu, by poruszały się idealnie z obrazem rzeczywistym.

Grafika broadcastowa i napisy – czyli nie tylko pasek newsów na dole ekranu,

Efekty wizualne i kompozyting, rzeczywistość wirtualna i grafika 3D.

Co istotne – inni oferują to samo, lub prawie to samo, ale za dodatkowe pieniądze w postaci pluginów lub połączeń mostowych. To duża rzecz, szczególnie dla produkcji niezależnych (niezależnych od posiadanego budżetu 😉 )

Fusion 9 jest w pełni zintegrowany z DaVinci oraz również programami do animacji 3D: Maya, 3ds Max i Cinema 4D.

fusion

Gdzie jest zagwozdka? W samym programie. Praca w Fusion to system nodowy, podobnie jak w DaVinci – na początku odrzuca, a potem człowiek się zastanawia jak mógł bez nodów pracować.

Przyznaję, że zgłębianie zawiłości struktur nodowych w Fusion to wyższa szkoła jazdy, ale jak już chwycimy ideę idzie jak z płatka. A biorąc pod uwagę, że program ma w sobie zintegrowane najważniejsze narzędzi do produkcji nowoczesnego filmu, myślę, że warto do niego się przekonać.

Niemniej fakt, że za 1000 zł można mieć narzędzie, na którym pracują najlepsi pobudza wyobraźnię.

Myślę, że czas zacząć Rozkminiać Fusion!

fusion

Szczegóły na stronie BlackmagicDesign, program można pobrać tutaj. Porównanie wersji darmowej i płatnej oraz pełen spis funkcji tutaj.


Zachęcamy do wypełnienia ankiety Akademii Rzemiosła Filmowego EIZO/videodslr:

powered by Typeform