Pojawiła się nowa interesująca funkcja dla gimbali wykorzystujących kontrolery AlexMos. Od teraz dzięki super powolnym ruchom, mogą one wykonać ruchomy timelapse.

Timelapse to technika na styku filmu i fotografii. Filmy, które można wykonać aparatem (nawet niefilmującym), choć dobrze mieć pod ręką na przykład programowalny filmowy slider . Teraz okazuje się, że do realizacji tego rodzaju ujęć wykorzystać możemy także… gimbal. Po odpowiednim oprogramowaniu, ten ostatni jest w stanie na przykład wykonywać powolny obrót przez pół godziny. Zmienia się zatem w programowalną głowicę timelapse. Autorem tej interesującej przeróbki jest nasz rodak, Tomasz Walczak.

Wymogi, by sztuczka się udała są dwa. Po pierwsze – gimbal musi korzystać z kontrolera AlexMos ze sterownikiem w wersji 2.61 lub nowszej. Po drugie potrzebne będzie oprogramowanie SimpleBGC do jego oprogramowania. Firmy, których gimbale można zmodyfikować to między innymi:

  • EasyStab
  • Ikan Beholder
  • Pilotfly
  • CAME-TV
  • Kinematik
  • Smart & Steady
  • Letus

Dokładny opis całej procedury ustawiania i wykonywania timelapsa z wykorzystaniem gimbala prezentuje poniższy film. Jest po angielsku, ale możemy włączyć polskie napisy.

Rozwiązanie to, jak każde, ma zarówno zalety, jak i wady. Do plusów zaliczyć należy 3 stopnie swobody głowicy oraz szybki i intuicyjny sposób ustawiania początkowego i końcowego kadru. Ogromną zaletą jest też fakt, że nasze urządzenie nadal pozostaje w pełni funkcjonalnym gimbalem. Dla osób, które gimbal już posiadają, koszt jest zatem zerowy. A potencjalni nabywcy tego rodzaju urządzenia poniekąd dostają „dwa w jednym”. Wady to ciągłość ruchu (przy zdjęciach lepiej robić na przemian drobne ruchy i przerwy – gimbal wykonuje ruch ciągły), konieczność zaprogramowania części funkcji wcześniej, w domu oraz, jak twierdzi autor, trudność z dodaniem do systemu slidera czy innej formy ruchu liniowego.

Więcej o nowej funkcji, jak i o innych aspektach techniki timelapse, znajdziecie na blogu oraz fanpage-u Tomasza. My ze swojej strony gratulujemy pomysłowości 🙂