Filmic Pro – aplikacja do filmowania smartfonami zostanie niedługo wzbogacona o profil logarytmiczny. Jednym słowem skończy się podśmiewanie ze smartovideografii.

Wczoraj pisałem o Steadicamie Volt – druzgocącej odpowiedzi Garreta Browna na gimbale, a już pojawiła się kolejna nowość podnosząca filmowanie telefonami na wyższy poziom.

Czym jest profil logarytmiczny, nie będę się rozpisywał. W skrócie – profil logarytmiczny (log/profil płaski/flat) rozszerza rozpiętość dynamiczną matrycy (matematycznie, wykorzystując specyfikę budowy zapisu cyfrowego) dzięki czemu kamera jest w stanie zarejestrować obraz o większej ilości szczegółów zarówno w cieniach jak i światłach. To pozwala twórcy osiągnąć podczas postprodukcji znacznie lepszą jakość filmów. Na naszym portalu jest wiele na ten temat artykułów (na przykład tutaj, tutaj i tutaj). Ludzie poważnie myślący o filmowaniu bez odpowiedniego Loga nie wychodzą z domu, a filmujący bez takiego profilu przegrali życie.

Posiadanie zatem takiego profilu w telefonie jest więc dużą rzeczą, biorąc pod uwagę, że nawet niektóre kamery (canon na przykład) Loga nie mają.

Youtuber Matteo Bertoli wykonał kilka testów nowego profilu. Wyglądają obiecująco:

Filmic Pro

Surówka z logiem, fot. Matteo Bertolli

Filmic Pro

Po gradingu, fot. Matteo Bertolli

Filmic Pro

Surówka z logiem, fot. Matteo Bertolli

Filmic Pro

Po gradingu, fot. Matteo Bertolli

Grading, który zastosował Matteo wydaje się dosyć mocno pogłębiony w czerniach, ale porównując z surówka, widzimy, że to kwestia pomysłu autora. Materiał wyjściowy bogaty jest w szczegóły i ma spory zapas świateł i cieni.

Na razie aplikacja jest testowana w wersji beta. Filmic Pro jest aplikacją zarówno na iOSa jak i na Androida. Niestety nie wiadomo, czy upgrade z logiem będzie dostępny na obie platformy.