Właśnie dotarliśmy do jubileuszowego, dwudziestego odcinka naszego serialu o dźwięku. Od kilku miesięcy zgłębiamy tajniki kryjące się za mikrofonami, rejestratorami, kabelkami oraz całą masą innych przydatnych rzeczy.

Dotychczas starałem się zawierać absolutne minimum wiedzy oraz opisywać najprościej jak się da. Podejrzewam, że czasami mogło być ciężko, dlatego też dziś będzie mniej teoretycznie, a bardziej praktycznie dla każdego, niezależnie od stopnia zaawansowania czy posiadanego sprzętu.

Przestery, czyli gruba czerwona linia

Dość często użytkownicy mają problem z przesterami. Pierwszą przyczyną jest podanie sygnału o zbyt wysokim poziomie, niż rejestrator jest w stanie przyjąć. Ale druga przyczyna jest dość błaha. Nawet jak podamy sygnał o poziomie akceptowalnym przez nasz rejestrator, to możemy przesterować nasz zapis, ustawiając zbyt wysoki poziom zapisu w rejestratorze. Niestety sygnał akustyczny ma bardzo często duże wahania poziomów i błędem jest próba nagrywania kiedy wskaźnik skacze nam „pod sufit”, czyli do nieprzekraczalnego poziomu 0 dBFS (skali cyfrowej).

Bezpiecznie będzie nagrywać tak aby poziom szczytowy oscylował w okolicach –18 dBFS.

Oczywiście można zapisywać z większym poziomem, ale tylko wtedy gdy sygnał ma dość małe wahania amplitudy. Osoby posiadające sprzęt z najwyższej półki mogą nawet nagrywać z jeszcze mniejszym poziomem, ale nie ma sensu schodzić poniżej okolic –24 dBFS.

Odsłuch, czyli pokochajmy słuchawki

Teoretycznie powinno się stale pilnować zapisu oraz go odsłuchiwać, czyli cały czas powinna jedna osoba w słuchawkach siedzieć wpatrzona w rejestrator. Mam świadomość, że często przy realizacjach jednoosobowych jest to trudne do wykonania, ale kiedy się da to czyńmy to jak najczęściej. Obserwując wskazania na wyświetlaczu pilnujemy poziomu zapisu, kontrolujemy stan zasilania oraz możemy szybko zareagować w przypadku pojawienia się błędów. Kontrolując słuchowo nagrywany materiał na bieżąco możemy skorygować ustawienie mikrofonu (głównie dotyczy to tyczki i celowania w usta osoby mówiącej) czy poprawić jego mocowanie (w szczególności tyczy się to mikrofonów krawatowych mocowanych pod odzieżą). Dodatkowo możemy zareagować i zrobić dubla, kiedy pojawią się w nagraniu niechciane dźwięki otoczenia na które nie mamy wpływu (przykładowo przejeżdżająca karetka na sygnale) czy kiedy w dźwięku z mikroportu pojawią się drop’y.

Jak uniknąć niechcianych dźwięków, czyli „Cisza na planieeeee!”

Jakie są optymalne warunki do nagrywania dźwięku? Cisza oraz pomieszczenie o jak najmniejszym pogłosie i echu (o ile nagrywamy w pomieszczeniu). Ciszę nie zawsze możemy sobie zapewnić ale można próbować zmniejszyć poziom niechcianych dźwięków. Wszelakie komputery, wentylatory, klimatyzację proponuję od razu wyłączyć. Tak samo telefony komórkowe należy wyłączyć (nie tylko wyciszyć) czy ustawić na tryb „samolot”. Ale są dźwięki, na które nie mamy wpływu, jak na przykład ruchliwa ulica. Ruchu na ulicy nie zatrzymamy, ale możemy próbować nagrywać w godzinach kiedy ruch jest mniejszy, czy nawet w weekend. Kiedy jest możliwość to przenieśmy zdjęcia do innego pomieszczenia, które będzie umiejscowione po przeciwnej stronie budynku względem ulicy, czy nawet zmieńmy lokację na inną cichszą. Co zrobić jeśli zdjęcia są na hali produkcyjnej? Można przykładowo nagrać bardzo bliskie plany, gdzie będzie można podejść mikrofonem jak najbliżej ust, później nagrać bardzo dalekie plany i odpowiednio podłożyć dźwięk z planów bliskich (ewentualny asynchron dźwięku z obrazem będzie mało zauważalny). Można iść dalej i osoby mówiące nagrać w studio na greenscreenie i odpowiednio podłożyć tło. Jeśli kamera jest statyczna możecie próbować nagrać z tyczką w kadrze, która zostanie później w postprodukcji usunięta. Tak samo można postępować w przypadku „żywych” pomieszczeń z dużą ilością pogłosu.

Czasem z ilością pogłosu można walczyć w inny sposób – jeśli osoba mówiąca będzie w jednym miejscu pomieszczenia, spróbujcie ją ustawiać w różnych miejscach i ocenić na słuchawkach ile pogłosu wraca do mikrofonu. Czasem pół metra wystarczy aby niechcianego pogłosu było mniej.

Poza tym pogłos nie zawsze jest zły – w zależności od tego co i gdzie kręcimy, może się okazać, że dźwięk bez pogłosu będzie całkowicie odcinał się od obrazu. Często warto jest nagrać osobę mówiącą „na płasko”. Po zakończonych ujęciach do danej sceny, bierzemy osoby mówiące, podstawiamy mikrofon bardzo blisko ust i prosimy o powtórzenie wypowiadanej przed momentem kwestii. W ten sposób możemy podstawić z takich nagrań dźwięk do zarejestrowanych wcześniej ujęć. Oczywiście wszystko zależy od realizacji, czasu i budżetu, którymi dysponujemy.

Rzecz oczywista, ale muszę też o niej wspomnieć – dyscyplina ekipy musi być zachowana, więc nie ma rozmów, chodzenia czy innych czynności powodujących niepożądane dźwięki 😉

Strony: 1 2