videodslr Działy Osprzęt Mikrofony, rejestratory, sprzęt dźwiękowy Zniekształcenie dźwięku przez wiatr mimo deadcata

Zniekształcenie dźwięku przez wiatr mimo deadcata

Odpowiedzi 1 - 4 odpowiedzi (z 4 łącznie)
 •  jotem 
  Participant

  Odpowiedzi: 154

  Tematów: 18

  chat

  #269651

  Cześć,

  Dzięki Waszym dotychczasowym poradom, staram się nieustannie zwiększać jakość swoich materiałów. Są to rzeczy głównie reporterskie/blogowe ale lubię cały czas podnosić poprzeczkę.

  Ostatnio znajomi poprosili mnie bym nagrał parę rzeczy na torze motocyklowym. Jedną z nich była zwyczajna setka. Wiatr był wyczuwalny, niejednostajny ale nie był też porywisty. Nazywamy to w lecie, że „przyjemnie dmucha”. Stanąłem do wiatru plecami by osłonić maksymalnie mikrofon, na RODE NTG-2 założyłem deadcata – futerko, które dokupiłem do Rode niedawno. Rode podpiąłem do tascama 40D. Tutaj tradycyjnie ustawiłem podwójne rejestrowanie, jedno podciągnięte czułością do góry, a drugie -6. Robię wszystko sam, więc nie mogę sobie pozwolić na jakieś próbne nagrania i odsłuchy bo nie ma na to czasu.

  W montażu zauważyłem, że futerko od mikrofonu delikatnie powiewało bo wiatr odbijał się… od rozmówcy. Dźwięk nagrany przez aparat był w większości zaszumiony wiatrem. Okazało się, że Tascam z mikrofonu nagrał podobnie. Głos słychać dobrze, wiązka formuje się odpowiednio tylko 70 proc. wypowiedzi to większy lub mniejszy szum, jakbym nagrywał to na pontonie na brzegu oceanu.

  Jak poradzić sobie z tym w przyszłości? Czy deadcat jest złej jakości (no name, ale wygląda porządnie) czy powinienem ustawić jakiś dodatkowy filtr na tascamie? Czy nagrywać ciszej a później wzmacniać w sofcie? (używam audacity). Będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi, bo zdarzyło mi się to już drugi raz i teraz boję się, że nie będę w stanie nic nagrać na dworze.

  Prevka:

   

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #269655 Score: 0

  Trochę z boku tematu – ale jak już zajmujesz się „kotem” do mikrofonu, to może spraw sobie jeszcze taflę styropianu żeby doświetlić interlokutora z lewej strony i pilnuj histogramu. Temu panu świeci się czoło jak słońce nad Hurgadą, a tło masz tak wypalone, że nic nie widać. Ekspozycję mierzymy na światła, nie cienie. Zbyt zacienione miejsca rozświetlamy albo blendą albo lampą albo na postprodukcji. Źle się to ogląda.

  I rzeczywiście furkoce ci wiatr jak w DTV – czyli full profeska 😉

   jotem 
  Participant

  Odpowiedzi: 154

  Tematów: 18

  chat

  #269674 Score: 0

  Wojciech, dzięki za Twoje uwagi. Doskonale wiem, że obraz został nieco prześwietlony. Na szczęście to tylko kilkanaście sekund wypowiedzi, na pozostałej części zjechałem ekspozycją. Problemem było to, że robię wszystko sam. Mam oczywiście blendy, ale nie mogę trzymać mikrofonu, blendy, patrzyć na rozmówcę i jeszcze pilnować suwaków w aparacie 🙂 Ustawiłem ekspozycję, gdy słońce było za większą chmurką i jak to w życiu bywa, w pewnym momencie wyszło prześwietlając matrycę 🙂

  Będę wdzięczny za wskazówki z dźwiękiem. Kiedyś działałem na jednym z pierwszych JVC HD, do którego firma dokupiła Rode XLR 😀 Po przerobieniu na jacka i zaczepieniu mikrofonu na kamerę, dzięki samej gąbce – wiatr nigdy nie był problemem. Tascam jest pewnie mega czuły stąd zbiera go tak mocno. Równie dobrze można blendą osłonić od boku mikrofon, ale jak wspomniałem – jestem sam, więc takie rzeczy nie są dla mnie realne.

   Leff 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 1

  chat

  #269816 Score: 0

  Jotem, masz tu typowy szum wiatru – po prostu. Nie ma to nic wspólnego z czułością urządzenia nagrywającego dźwięk, ot na membranę mikrofonu poszedł wiatr – i już.

  Więc albo futerko do kitu (co byłoby dziwne, nawet jeśli to noname) albo nie takie – czy ono zakrywa tylko czubek mikrofonu, czy całą powierzchnię boczną ze „szparkami”? Powinno właśnie zakrywać i boki i przód, tak, jak firmowa gąbka do tego mikrofonu.

  W obu przypadkach (futro do niczego lub nieodpowiednio dobrane) filtr, czy późniejsza postprodukcja niewiele tu pomogą. Można jedynie ograniczyć filtrem górnoprzepustowym lub zwykłym eq szumienie w niższych pasmach – na wokalu, przy wywiadach, będzie to pomocne. Ale w środkowym (najważniejszym) paśmie i tak będzie szumiało, tu za dużo nie wytniesz, chyba, że razem z głównym sygnałem 😉 . Trzeba więc zadbać o temat u źródło, futro musi być właściwe i efektywne.

   

  • Ta odpowiedź była modifikowana 3 lata, 3 miesiące temu przez  Leff.
Odpowiedzi 1 - 4 odpowiedzi (z 4 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek