videodslr Działy Biznes Filmowy Prowadzenie firmy, sytuacja na rynku, wyceny, wynagrodzenia Własna działalność gospodarcza – początek

Własna działalność gospodarcza – początek

Odpowiedzi 1 - 15 odpowiedzi (z 15 łącznie)
 •  mikefilm 
  Blocked
  8 pts

  Odpowiedzi: 629

  Tematów: 46

  chat

  #15597

  Temat skierowanie raczej do osób zorientowanych w prowadzeniu firmy. Z racji ciągle zmieniających się przepisów może warto było by go podczepić do góry, możliwe że jest więcej osób ciągle szukających podobnych informacji.

  W końcu chciałbym założyć własną firmę zajmującą się produkcją filmową. Główną częścią przychodów stanowiły by filmy weselne trochę żadziej reklamowe, mniejsza grafika i fotografia. Stąd moje pytanie i prośba o poradę.
  Jaki rodzaj działalności wybrać i jaką formę opodatkowania i czy zostać Vatowcem .Jakie PKD najkorzystniej wybrać. Obecnie pracuję na etacie, czy korzystniej jest pracować żaby płacić niższy zus czy lepiej się zwolnić i uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy?

   MR@S 
  Participant

  Odpowiedzi: 109

  Tematów: 26

  chat

  #121993 Score: 0

  Też się borykam z problemem, ale już nie mogę brać dotacji z UP ponieważ na lakiernię brałem, a jeśli chodzi o Twój wybór to niezbyt, że dostaniesz okolice 20k na sprzęt to i tani zus (470zł) jakoś tak bo moja mama brała teraz. Wszystko kwestia tego czy byłbyś w stanie zwolnić się z etatu bo inaczej dotacji nie dostaniesz 😛

   elcinek7 
  Participant

  Odpowiedzi: 12

  Tematów: 9

  chat

  #121994 Score: 0

  Ja w lipcu założyłem działalność dotacji z UP nie brałem bo najpierw musisz być bezrobotny. Poszedłem na Vat bo większość firm chcę fakturę z vatem. Płace tylko składkę zdrowotną jakieś 280 zł m-c bo nadal pracuję na etacie ( ale to się chyba zmieni bo potrzebuję więcej czasu na swoje sprawy, pozatym szefa też drażnią częste nieplanowane urlopy bo sesja bo jakieś zlecenie itp. Co do środków na start to są jeszcze fundusze europejskie np program Jeremie zadzwoń i popytaj można uzyskać kredyt na dobrych warunkach, sam chyba taki wezmę. Wiadomo to kredyt trzeba oddać a nie tak jak z UP. Także jeśli myślisz o tym poważnie i chcesz się w tym realizować i rozwijać to czas na poważne kroki powodzenia.

   Pablo 
  Participant

  Odpowiedzi: 109

  Tematów: 37

  chat

  #121995 Score: 0

  Jeśli chodzi o pożyczkę to można uzyskać bardzo tanią pożyczkę w programie „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Pożyczka na kwotę około 80 tys. zł z roczną możliwością odroczenia spłaty, do spłacenia przez 7 lat. Oprocentowanie w skali roku to 0,44%, czyli prawie za darmo – jak sobie policzysz, to przy maksymalnej kwocie jakieś kilkadziesiąt złotych miesięcznie, a z każdą spłatą coraz mniej. Bardzo tani pieniądz.

   junior 
  Participant

  Odpowiedzi: 277

  Tematów: 58

  chat

  #121996 Score: 0

  Co do PKD

  59.11.Z, 59.12.Z

   mikefilm 
  Blocked
  8 pts

  Odpowiedzi: 629

  Tematów: 46

  chat

  #121997 Score: 0

  Ostatnio się wywiedziałem w UP, że dotacji nie dostane ponieważ mam wyższe wykształcenie 🙄 . Kredytu nie potrzebuję ponieważ sprzęt mam, ale 20k zł nie pogardziłbym żaby kupić jakieś żyro, uzupełnić szklarnię i zmodernizować kompa.
  Na razie postanowiłem założyć działalność i się nie zwalniać, vatowcem na razie też nie chcę zostawać bo faktur będę wystawiał raczej niewiele, a dla kotletów wystarczy rachunek (Przez Vat musiał bym podnieść cenę). Postanowiłem się też wybrać do biura rachunkowego, myślę że tam otrzymam fachową pomoc i doradztwo.
  Czy ktoś z Was prowadzi działalność u siebie w domu? Są z tym jakieś problemy czy lepiej wynająć jakieś małe biuro?

   Pablo 
  Participant

  Odpowiedzi: 109

  Tematów: 37

  chat

  #121998 Score: 0

  W urzędzie pracy mogli Ci tak powiedzieć, bo najwyraźniej projekt, który aktualnie prowadzą jest tak napisany, że jest skierowany do osób bez wyższego wykształcenia. W ciągu roku w urzędach pracy są ogłaszane różne programy, raz dla osób powyżej 30 roku życia, innym razem poniżej 30., raz dla wykształconych, raz tylko dla kobiet zwolnionych w ciągu ostatnich 6 miesięcy, etc. Ale warunek wspólny jest zawsze ten sam: musisz być zarejestrowany jako bezrobotny. Przy okazji: jeśli jacyś studenci studiów dziennych zastanawiają się w tym momencie nad wzięciem takiej dotacji, to od razu mówię, że żeby zarejestrować się jako bezrobotny, nie można być studentem studiów dziennych.

   Pablo 
  Participant

  Odpowiedzi: 109

  Tematów: 37

  chat

  #121999 Score: 0

  A co do dylematu, czy się zwalniać z roboty, czy nie. Zawsze możesz pogadać z szefem o współpracy na zasadzie takiej, że wystawiałbyś mu co miesiąc fakturę – wtedy koniecznie musiałbyś być VAT-owcem. Wystarczy, że w PKD wpiszesz działalność związaną z filmem oraz z tym, co robisz na codzień w robocie. Tak naprawdę możesz tam wpisać wszystko – od konstruowania statków kosmicznych, po smażenie pączków na zlecenie.
  Ale żeby wziąć dotację musiałbyś być przez jakiś czas oficjalnie bezrobotnym, tak czy siak.

   mav 
  Moderator
  4 pts

  Odpowiedzi: 2759

  Tematów: 148

  chat

  #122000 Score: 0

  Z informacji jakie ja dostałem od księgowej rachunków już nie ma, wszystko jest fakturą. Też nie jestem vatowcem i wystawiam faktury zwolnione z vat. Generalnie nikomu to nie przeszkadza.
  Co do działalności w domu, miałem jakiś czas biuro, mam obecnie na adres domowy – nic się nie zmieniło, z tym, że mam księgową i to jej adres jest zapisany jako miejsce trzymania aktualnych dokumentów (zwłaszcza jeśli chodzi o US).
  Póki co wad nie stwierdziłem. Technicznie rzecz biorąc mógłbym jeszcze pozakładać podliczniki prądu i rozliczać prąd na firmę, ale wyszło mi, że komp zjada jakieś 30zł na dwa miesiące, więc raczej mnie to nie zbaw i dałem sobie spokój. 😆

  Aha i „kotletom” za bardzo faktury nie powinieneś wystawiać, zwłaszcza po przekroczeniu 20 tys. dochodu na rzecz osób fizycznych – wtedy powinieneś mieć kasę i wystawiać im paragony 😆

  Co do dofinansowań, to UPy nie są jedynym źródłem. Polecam pogooglować chociażby forum, dostaniesz obszerne informacje, wraz z moralnymi rozprawami na ten temat 😉

  Ale żeby wziąć dotację musiałbyś być przez jakiś czas oficjalnie bezrobotnym, tak czy siak.

  To też zależy, skąd bierzesz dofinansowanie.

  Tak naprawdę możesz tam wpisać wszystko – od konstruowania statków kosmicznych, po smażenie pączków na zlecenie.

  No nie do końca. Niektóre punkty automatycznie wymuszają podatek VAT, inne wymagają dodatkowych pozwoleń itp.

   Pablo 
  Participant

  Odpowiedzi: 109

  Tematów: 37

  chat

  #122001 Score: 0

  @mav wrote:

  Ale żeby wziąć dotację musiałbyś być przez jakiś czas oficjalnie bezrobotnym, tak czy siak.

  To też zależy, skąd bierzesz dofinansowanie.

  Mówiłem tu cały czas o dotacji z UP w wysokości ok. 20 tys. zł.

   junior 
  Participant

  Odpowiedzi: 277

  Tematów: 58

  chat

  #122002 Score: 0

  @mav wrote:

  Aha i „kotletom” za bardzo faktury nie powinieneś wystawiać, zwłaszcza po przekroczeniu 20 tys. dochodu na rzecz osób fizycznych – wtedy powinieneś mieć kasę i wystawiać im paragony 😆

  Wystarczy wszystko rozliczać przelewem a nie gotówką.

   mikefilm 
  Blocked
  8 pts

  Odpowiedzi: 629

  Tematów: 46

  chat

  #122003 Score: 0

  O znajomych fotografów słyszałem że kasa fiskalna to nie taka straszna rzecz 🙂
  A jak formę podatku preferujecie, linowy, ryczałt, skala podatkowa?

   the_watcher 
  Participant
  4 pts

  Odpowiedzi: 488

  Tematów: 48

  chat

  #122004 Score: 0

  Podatek zryczałtowany ma tę wadę, że nie można odliczać kosztów. (Standardowo od usług jest 8,5% ale nie wszystkie PKD podlegają pod ryczałt, wystarczy że jedna branża działalności nie podlega i w ogóle nie możesz rozliczać się ryczałtem).

  Nie bycie płatnikiem VAT, ma tą wadę, że nie można odliczać VATu. Co najwyżej można zamortyzować kwotę brutto (rozliczając się na zasadach ogólnych).

  To dobre dla kosmetyczki albo masażysty itp, którzy kompletnie nie generują kosztów i nie obsługują firm.

  W naszym przypadku, kupując byle kamerę albo lepsze lustro, wydajesz 30 tysi, z czego od razu odliczasz ponad 5500 VATu, a 4400 odliczasz od dochodowego (raz na jakiś czas wolno bez amortyzacji, pytaj księgowego o „pomoc de minimis”). I tak sprzęt za 30 tys., kosztuje Cię realnie 20 tys.

  A firmom i tak wisi czy doliczysz im VAT czy nie, bo o tyle VATu ile Tobie zapłacą, zmniejszą sobie VAT należny do skarbówki…

   mikefilm 
  Blocked
  8 pts

  Odpowiedzi: 629

  Tematów: 46

  chat

  #122005 Score: 0

  Na dzień dzisiejszy większą część stanowią klienci indywidualnie… FV w roku dla film miałbym 5 może 6. Oczywiście mam nadzieję że się to znacząco zwiększy. Co do odliczenia Vatu… nie zamierzam co roku kupować kamery za 30k, na dzień dzisiejszy nie będę miał za wiele kosztów… utrzymanie strony www, zusy i ubezpieczenia, może coś do kompa i jakieś szkło. Nie chciałbym na siłę robić zakupów żeby zbić podatek. Wiadomo za rok czy 2 może być inna sytuacja.

   kajaborek1986 
  Participant

  Odpowiedzi: 1

  Tematów: 0

  chat

  #273368 Score: 0

  Chyba w tej branży nie generuje się na tyle wysokich kosztów aby opłacało się korzystać z innej formy opodatkowania niż ryczałt. Tak mi się osobiście wydaje. No chyba że ktoś zamierza ciągle inwestować w sprzęt.

   

  —————-

  Blog motoryzacja i złomowanie aut

  • Ta odpowiedź była modifikowana 1 miesiąc, 2 tygodnie temu przez  kajaborek1986.
Odpowiedzi 1 - 15 odpowiedzi (z 15 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek