videodslr Działy Osprzęt Stabilizacja obrazu przy dokumencie

Stabilizacja obrazu przy dokumencie

Odpowiedzi 1 - 2 odpowiedzi (z 2 łącznie)
 •  igork 
  Participant

  Odpowiedzi: 0

  Tematów: 1

  chat

  #272087

  Mam Canona 5d mkII i mikrofon Rode Videomic pro. Potrzebuję stabilizatora obrazu, który będzie najodpowiedniejszy do tego sprzętu pod względem filmowania filmów dokumentalnych. Zastanawiam się pomiędzy Steadycamem ( http://allegro.pl/stabilizator-obrazu-flycam-s-60-3kg-60cm-mitoya-i6964542796.html?bi_m=elektronika-art-offer-tiles&bi_c=113173&bi_term=poradnik&bi_s=internal ) a rigiem typu spider Rig.

  Czy stedycamem można w ogóle manewrować podczas ujęcia filmując np. drzewo od korony do pnia czy tylko w poziomie? Czy można filmować z góry? Czy da się zmieniać ostrość na steadycamie nie wprowadzając drgań? Analogicznie jak wygląda zmiana ostrości przy filmowaniu rigiem? Proszę o pomoc w wyborze przy czym chciałbym wydać około 250 zł. Czy może kupić coś droższego z follow focusem?

  • This topic was modified 1 rok, 7 miesiące temu by  igork.
   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #272108 Score: 0

  Czy stedycamem można w ogóle manewrować podczas ujęcia filmując np. drzewo od korony do pnia czy tylko w poziomie? Czy można filmować z góry?

  Pomyślmy – czy jeżeli steadycam polega na tym, że kamera jest stabilna w płaszczyźnie poziomej (oś obiektywu jest prostopadła do horyzontu) to ujęcie polegające na łukowym ruchu od korony drzewa po pień będzie trudne – steadycam ustawi kamerę zawsze poziomo (po to jest). Do takiego stabilnego ujęcia polecałbym raczej riga, statyw.

  Czy da się zmieniać ostrość na steadycamie nie wprowadzając drgań?

  Pomyślmy, patrząc na zdjęcie tego urządzenia – jak ręcznie obrócić pierścień ostrości, kiedy kamera swoją stabilizacje uzyskuje poprzez przeciwwagę i obniżenie środka ciężkości, który wynika z idealnego wyważenia ? Jak dotkniesz, to zmieni się środek ciężkości i nici ze stabilizacji. Przydałby się autofocus albo follow focus zdalny.

  Analogicznie jak wygląda zmiana ostrości przy filmowaniu rigiem?

  Rig pozwala na oparcie kamery na barku – operator jest stabilizatorem kamery. Na prawym barku leży kamera, prawą ręką ją trzymasz, a lewą możesz ostrzyć (kręcąc pierścieniem, albo korzystają z follow focusa).

  Czy może kupić coś droższego z follow focusem?

  Follow Focus to niezły bajer, ale polecałbym na początku próby ostrzenia bez niego. Follow Focus sprawdza się, kiedy 1) masz ostrzyciela – pierścień FF jest prostopadły do obiektywu , co pozwala na dojście do kamery drugiej osobie, bez przeszkadzania operatorowi, 2) masz duży obiektyw, który trudno objąć kciukiem i wskazującym.

  Do takiej pracy jednoosobowej można spróbować FF, które nie mają przekładni tylko pierścień trący – Sunrise lub Vocas. Śruba do ostrzenia jest ustawiona pod kątem i rzeczywiście ułatwia ostrzenie kiedy pracujemy na rigu.

Odpowiedzi 1 - 2 odpowiedzi (z 2 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek