videodslr Działy Edycja i montaż Sony Vegas Sony Vegas 14 i co dalej?

Sony Vegas 14 i co dalej?

Odpowiedzi 1 - 6 odpowiedzi (z 6 łącznie)
 •  arelemm 
  Participant

  Odpowiedzi: 105

  Tematów: 28

  chat

  #263539

  Witajcie!

  Odpaliłem wczoraj swoją 11-tkę i na ekranie głównym radośnie wyskoczyło okienko SV 14 Update jedyne 199$. Od swojej wersji 11 wciąż nieufnie przyjrzałem się nowej propozycji. Poza nowymi ikonkami niewiele. Na zagranicznych forach jest kilka słów o nowościach (min. wspomaganie edycji 4K), za które, nie wiedząc jak działają, nie specjalnie chcę sięgnąć do portfela.

  Na naszym forum, chcąc nie chcąc odnoszę wrażenie, że po zmianach forum w portal tak na prawdę forum dostało raka. Leży na Oiomie i ledwie zipie. Wchodzę codziennie i…może się mylę bo dostępu do statystyk nie mam, ale ilość tematów spada. Ostatnie wpisy „NOWYCH TEMATÓW”  hiperbolicznie lecą w dół jeśli chodzi o ich świeżość, czy jak kto woli czas dodania…

  Przepraszam za wtręt, ale tak jakoś już od jakiegoś czasu za mną ten żal chodził. Wracając do tematu. Czy ktoś już korzysta z SV14? Jak wrażenia? Jak edycja materiału 4K? Jak nowy filtry?

  A może SV14, jako bądź co bądź osobny dział na forum zasługuje na artykuł na naszym filmowym portalu?

   Origami 
  Participant

  Odpowiedzi: 528

  Tematów: 67

  chat

  #263563 Score: 0

  Ja na razie wstrzymuję się z zakupem nowej wersji  SV.

  Co do forum, to Ktoś je konkretnie skopał – jest do bani  🙁

   quadro 
  Participant
  4 pts

  Odpowiedzi: 808

  Tematów: 94

  chat

  #263584 Score: 0

  Jeśli faktycznie nadal masz ofertę za 199$ to masz świetną ofertę – bo promocja była do końca sierpnia, a teraz jest za 249$.

  Ja już pracuję na 14-ce i jestem zadowolony po tym jak przesiadłem się z 13-ki, na której dość często zdarzały mi się zwiechy.

  Z wielu nowości jeszcze nie miałem czasu skorzystać, ale bardzo podoba mi się wbudowany stabilizator Mercali 4.0 oraz generator podpisów i belek NewBlue FX coś tam…

  Cieszy mnie też możliwość ustawienia dla całego projektu switcha „Disable resample”.

  Interfejs co prawda niewiele różni się od poprzednika, ale tak naprawdę nie jest to istotne – liczy się funkcjonalność i stabilność – a do nich nie mam zastrzeżeń.

  Odnoszę też wrażenie, że podgląd jest płynniejszy a render trwa krócej – ale nie porównywałem na tych samych projektach z zegarkiem w ręku.

  Większa dyskusja na ten temat toczy się tutaj: http://filmuser.pl/vegas-f23,ruchy-magixa-wobec-vegasa–t123.html

   

   arelemm 
  Participant

  Odpowiedzi: 105

  Tematów: 28

  chat

  #263596 Score: 0

  Brak dobrego stabilizatora to była bolączka, a „disable resample” to już tragednia, nie wspominając o tym, że sam SV nawet na smarcie powinien sobie radzić tak, aby nie było smużenia i jakiś dziwnych artefaktów, a tak nie było.

  Najważniejsze dla mnie to, to jak program sobie radzi z materiałem 4K. Przyznam, że to duża większa inwestycja, ale widziałem co z 4K robi IMAC i stąd mocno zastanawiam się nad przesiadką :/

   

  Masz jakieś doświadczenie z 4K quadro?

   quadro 
  Participant
  4 pts

  Odpowiedzi: 808

  Tematów: 94

  chat

  #263603 Score: 0

  Masz jakieś doświadczenie z 4K quadro?

  Pracuję na i7 z 16GB RAMu ale na lapku z kartą NVidia 650M.

  Materiały 4K mam z A6300 i z Phanotma – ale używam ich co najwyżej do kadrowania (z A6300) i downscalingu.

  Jeśli za ciężko mi się pracuje robię sobie proxy (zwłaszcza z plików DJI bo one są wyjatkowo ciężkie).

  Nie robiłem jeszcze zbyt wielu montaży na 14-sce, żeby móc jednoznacznie powiedzieć czy 14-ka lepiej pracuje z plikami 4K, ale ogólnie nie narzekam na wydajność

   Zaprzeczacz 
  Participant

  Odpowiedzi: 11

  Tematów: 0

  chat

  #268071 Score: 0

  Program Magix Vegas 14 umarł śmiercią naturalną już w momencie ukazania się. Sony pozbyło się zbędnego, totalnie niewydajnego oprogramowania i sprzedało je mało znanej firmie. Problem efektywnego wykorzystywania zasobów sprzętowych przez program istniał od zawsze… Kiedy to inne programy do edycji video typu Premiere czy  Edius (nie wspominając o flagowcach jak FCP czy Avid) śmigały aż miło wykorzystując potencjał sprzętowy X razy lepiej niż nieszczęsny Vegas, ten w kolejnych swoich odsłonach pozostawał tak samo mało wydajny…  co z tego że program posiada fajny, prosty, intuicyjny interfejs, całkiem fajne efekty i ogólnie jest super przyjazny nawet dla początkujących, jak nawet w najnowszej odsłonie 14 kompletnie nic się nie zmieniło jeżeli chodzi o efektywne wykorzystywanie zasobów ! Wystarczy przeglądnąć testy na YT, żeby przekonać się, że stosunku do wersji 13 Vegasa NIC kompletnie nie zmieniło się w kwestii wydajności programu. To smutne, bo jak korzysta się z produktu od samego początku powstania i mijają kolejne lata w oczekiwaniu, że firma coś z tym zrobi, a tu cały czas kubeł zimnej wody i płonne nadzieje… to wniosek jest tylko 1: opuścić ten statek jak najszybciej !

  Podgląd w 14-tce jest koszmarny ! bez względu na konfiguracje. Ogólnie nie ma znaczenia jak silny procesor wykorzystasz i jak mocną kartę. Wszystko zatrzymało się na gtx 580 i i7 6700 (4970k). Moja konfiguracja to i7 5820k + gtx 980ti + 32gb ram, przy projekcie złożonym z 4-ech ścieżek video i podstawowej korekcji kolorystycznej każdej ścieżki przy użyciu efektów Vegasa, wspieranych (podobno ) przez gpu tj. np.  brightness & contrast, color corrector, soft contrast, sharpen – podgląd w 1080p tnie jak cholera ! nie wspominając już co się dzieje jak podepnie się jakieś zewnętrzne efekty typu BCC lub HitFilm – wystarczy 1 taki efekt i już żegnamy się z płynnym podglądem w 1080p.

  Praca na gorszym podglądzie nie wchodzi w grę ponieważ klipy nagrywane są często na płytkiej głębi, a tylko pogląd w pełnej rozdzielczości daje możliwość weryfikacji ostrości ujęcia. Ludzie doradzają jakieś głupie proxy co jest kompletnie nieracjonalnym rozwiązaniem w przypadku projektów gdzie mamy większą ilość materiału (już wyobrażam sobie ładowanie na chmurę 10-20GB lub więcej materiału !  -chore !)

  Wszystkie dotychczasowe uwagi dotyczą pracy na materiale 1080p – teraz wyobraźcie sobie co się dzieje z vegaskiem gdy załaduje się pliki 4K !!! ostatnio spróbowałem załadować pliki 4k z A6300 na mojej wcale nie najgorszej konfiguracji i podgląd w pełnej rozdzielczości był po prostu koszmarny ! Na szczęście od początku tego roku powoli zacząłem uczyć się Premiere CC i Ediusa 8 i wydajność tych programów jest 100x lepsza niż Vegasa ! W końcu płyny podgląd nawet w 4K !!!

  Konkluzja:  Vegas który jeszcze kilka lat temu miał potencjał i w pewnym momencie pretendował do profesjonalnego edytora …. dziś stracił go całkowicie poprzez brak optymalizacji sprzętowej. Sprzedaż marki Vegas przez Sony sama mówi za siebie… modernizacja kodu, która tchnęłaby w program nowe życie była nieopłacalna z ekonomicznego punku widzenia… Szkoda, że nowy właściciel też nie postanowił nic zrobić w kierunku optymalizacji programu, zamiast serwować użytkownikom kolejne fajerwerki w postaci nowych wtyczek, obsługi nowych formatów, czyli rzeczy drugorzędnych…

  Wszystkim którzy zajmują się edycją video na poziomie przynajmniej średnio-zaawansowanym polecam jak najszybszy przeskok na konkurencyjne Premiere lub Edius – w końcu wykorzystacie zasoby sprzętowe. Vegas to dawno zatopiony okręt, pora wypłynąć na powierzchnie 🙂

  • Ta odpowiedź była modifikowana 3 lata, 5 miesiące temu przez  Zaprzeczacz.
Odpowiedzi 1 - 6 odpowiedzi (z 6 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek