videodslr Działy Osprzęt Obiektywy i filtry Sigma 30mm f/1.4 DC DN vs Carl Zeiss Sonnar T* E 24mm F1.8

Sigma 30mm f/1.4 DC DN vs Carl Zeiss Sonnar T* E 24mm F1.8

Odpowiedzi 1 - 2 odpowiedzi (z 2 łącznie)
 •  Karol Kryger 
  Participant

  Odpowiedzi: 0

  Tematów: 1

  chat

  #269652

  Witam wszystkich.

  Planuję dokupić obiektyw. Proszę powiedzcie jakie macie opinie na temat tych obiektywów. Mowa o filmowaniu oraz autofocusie. Typowe full auto. Jak się sprawują?

  2016 rok vs 2011. Tyle czasu je dzieli. Warto jest inwestować w Sony? Dziękuję za podpowiedzi.

  P.S. Body a6300.

  • This topic was modified 1 rok, 7 miesiące temu by  Karol Kryger.
   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #269654 Score: 0

  Jeden kosztuje 4 tysie drugi półtora. Ja bym kupił za różnicę jeszcze drugi obiektyw 🙂

  Może zabrzmi to obrazoburczo, ale w dobie zapisu cyfrowego jakość obiektywu nie jest już tak istotna. Zeiss jest na pewno bardzo dobry, w parametrach bezwzględnych prawdopodobnie leszy, ale tak naprawdę różnicę między nimi zauważysz robiąc zdjęcia na slajdach Kodachrome. Kiedy filmujesz A6300 w 4K (bo pewnie tak będziesz robił) i potem korzystasz z dobrodziejstw postprodukcji (a jeśli nie korzystasz, to znaczy, że nie rozumiesz o co chodzi w cyfrowym filmie i fotografii) to rajcowanie się który obiektyw jest lepszy nie ma najmniejszego sensu. Większość, o ile nie wszystkie, błędów optycznych jesteś w stanie obecnie skorygować na kompie – dystorsję, winietowanie, aberrację chromatyczną.

  (Robiłem rozkładówki NG z EOSa 1000 z kitowym obiektywem – photoshop to potęga 🙂 – podobnie jest obecnie w postprodukcji filmowej)

  Co moim zdaniem jest ważne: przysłona – sigma ma 1,4, czyli lepsze rozmycie tła, większa “płytkość” głębi ostrości. (Choć prawdę mówiąc dla formatu APS-C zasadniczo różnice są niezauważalne)

  Ogniskowa – tu niestety Zeiss jest lepszy – bo ma 24 mm, a Sigma 30 mm, co dla A6300 odpowiada ogniskowym ekwiwalentnym 36 mm i 45 i tu niestety wygrywa Zeiss – bo 36 mm da ci obraz taki bardziej reporterski, dynamiczny. 45 mm natomiast jest dosyć spokojną ogniskową. Prawie standard. Niektórzy to lubią, ale raczej dla wytrawnych filmowców.

  Morał: szukaj dalej. (Albo nie szukaj dalej, tylko kup Sigmę 18-35 mm 1,8. Ten obiektyw rozwiążę ci wiele problemów na następne 30 lat życia 😉

Odpowiedzi 1 - 2 odpowiedzi (z 2 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek