videodslr Działy Osprzęt Stedicamy i gimbale Seadicam vs gimbal pod bezlusterkowca

Seadicam vs gimbal pod bezlusterkowca

Odpowiedzi 1 - 2 odpowiedzi (z 2 łącznie)
 •  JACO 
  Participant

  Odpowiedzi: 56

  Tematów: 11

  chat

  #267661

  Witam, zastanawiam się co będzie lepszym rozwiązaniem do stabilizacji filmów nagrywanych bezlusterkowcem, Panasoniciem G7. Obecnie mam Canona 60D i steadicam JMR, ale całość waży bodajże trochę ponad 3 kilo, trochę to za dużo dla mnie, i z bezlusterkowcem na lżejszym steadicamie mógłbym wagę uciąć praktycznie przez pół. Tylko tu pojawia się pytanie, czy pod takiego panasa który waży niecałe 700 gram z obiektywem lepiej będzie kupić mniejszy steadicam pod lekki aparat czy gimbal? Różnica jest taka, że jakiś sensowny używany steadicam pod takie obciążenie by kosztował około 500zł a gimbal co najmniej 1500zł. Czy warto tyle dopłacać do gimbala? Czy różnica w cenie jest warta tego? Zależy mi na jak najlżejszym zestawie i takim który bedzie jak naljepiej stabilizował filmy. Steadicam nie jest dla mnie zbyt wygodny do operowania, ale może spowodowane jest to jego ciężarem. Podpowiedzcie co wybrać.

   Michass726 
  Participant

  Odpowiedzi: 1

  Tematów: 0

  chat

  #270896 Score: 0

  Żeby wykonywać płynne ruchy steadcamem to niestety…. musi ważyć swoje. Jeżeli cały zestaw będzie ważył mało to będzie go można było bez problemu wyregulować ale będzie bardzo podatny na najmniejsze ruchy ręką jak i wiatr itp. Dlatego niektórzy noszą kamizelki albo tzw free arm(poczytaj o tym bo to bardzo pomocna rzecz). Chociaż są też ludzie którzy mają na steadicamie C100 i biegają z tym tak po prostu bez żadnych wspomagaczy. Tu zależy dużo od Ciebie i Twoich preferencji.

  A co do gimbala to wiadomo że będzie Ci lepiej trzymać i na pewno stablizacja pozioma będzie lepsza ale płynność ruchów nie będzie już taka wspaniała jeśli nie obcowałeś wcześniej z gimbalem. Chodzi mi tu o przypadki kiedy np obiegasz jakiś obiekt dookoła i musisz utrzymać obiekt w w kadrze. Dobrze wyważony steadi w rękach dobrego operatora sprawdzi się tu lepiej niż gimbal.
  Ale są też tacy ludzie co i z gimbalem zrobią to nieprawdopodobnie płynnie.

  Tak więc nie ma jednej odpowiedzi na Twoje pytanie. Jeżeli obcowałeś z gimbalem i wiesz że to jest narzędzie którego chcesz używać bo nie będziesz się z nim męczył tak bardzo to wiesz co brać 🙂 Ale jeśli masz wątpliwości to przecież możesz spróbować przestawić tego JMRa pod tego lumixa i spróbować jak to wychodzi a potem dopiero zadecydować.

Odpowiedzi 1 - 2 odpowiedzi (z 2 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek