Redukcja szumów

Odpowiedzi 1 - 7 odpowiedzi (z 7 łącznie)
 •  Tom_LS 
  Participant
  2 pts

  Odpowiedzi: 27

  Tematów: 8

  chat

  #265267

  Witam,

  ostatnio zacząłem stosować profil cinestyle, ponieważ teraz, po przejściu z Vegasa na DaVinci, mogłem zastosować LUTy. Niestety zarejestrowany obraz ma sporo szumów, a po obróbce jeszcze się nasiliły. Czy wybrany profil może mieć na to wpływ?

  Montuję w bezpłatnej wersji DaVinci Resolve. Niestety moduł do redukcji szumów jest w niej niedostępny. Czy istnieje jakiś inny sposób na ich zminimalizowanie? Z tego, co wyczytałem można przyciemnić ujęcie, ale i tak już jest ciemne, więc odpada, tak jak zakup dodatkowych pluginów.

   

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #265280 Score: 1

  Za dużo z tym nie zrobisz. Tego rodzaju profile mają sens jeśli nagrywasz obraz dobrze nakesponowany albo wręcz lekko prześwietlony (byle nie mieć białych plam). Wtedy się go lekko przyciemnia na postprodukcji i jest ładnie i czysto. Jeśli nagrałeś za ciemno, to nic Ci za bardzo nie pomoże. Możesz kombinować z jakimiś wtyczkami odszumiającymi typu Red Giant Denoise albo Neat Video ale to zawsze jest kompromis między szumem a pozbawieniem obrazu szczegółów i zrobieniem “plastiku”.

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  29 pts

  Odpowiedzi: 1120

  Tematów: 116

  chat

  #265288 Score: 0

  Możesz jeszcze wyrendeerować sekwencję tiffów i odszumić klatka po klatce (oczywiście z automatu) w dowolnym programie fotograficznym z odszumianiem (jeśli takowy posiadasz) a następnie wciągnąć tę odszumioną sekwencję z powrotem do DaVinci i wyrenderować ponownie. Trochę to zabiera czas, ale daje radę w sytuacjach krytycznych (niemożność powtórzenia ślubu, główny aktor występujący w filmie wyleciał na Marsa). Oczywiście trzeba potestować, bo wszystkie odszumiacze (i te foto i te video) mają tendencje do zmiękczenia obrazu i robienia wspomnianego przez Amadiego “plastiku”.

  Odszumiacze w wersji OFX (dla DaVinci) są niestety drogie. Pewnie dlatego, że sam program jest za darmo 🙂

   Tom_LS 
  Participant
  2 pts

  Odpowiedzi: 27

  Tematów: 8

  chat

  #265296 Score: 0

  Dziękuję za rady. Są to ujęcia z przysięgi, więc dość istotny fragment filmu. Spróbuję odszumić tiffy, jeżeli nie będzie to zbyt czasochłonne. Jeżeli starta czasu będzie zbyt duża, to zostanie tak, jak jest z nauczką na przyszłość, aby ekspozycja była poprawna. Chociaż, jeżeli podbiję ISO jeszcze bardziej (szumy się zwiększą), a później przyciemnię w postprodukcji, to czy ostateczny efekt nie będzie taki sam?

  Generalnie może to nie będzie wielki problem w przyszłości, ponieważ pierwszy raz zdarzyło mi się, aby było tak ciemno- w kościele bardzo słabe oświetlenie + deszcz na zewnątrz.

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  29 pts

  Odpowiedzi: 1120

  Tematów: 116

  chat

  #265301 Score: 0

  Operacje na materiale cyfrowym nie są względem siebie odwrotne. ISO na kamerze – to ustawienie reaktywności matrycy – zapis. Zciemnienie i rozjaśnianie w postrodukcji to zmiana jasności i wartości już zapisanych pikseli. I do tego ściemnianie “krzywymi”, “levelsami”, “exposure” to są zupełnie inne algorytmy zmieniające te wartości jasności (w RAWach jest trochę inaczej). Metoda, o której pisze Amadi polega na zmniejszeniu widoczności szumów, a nie usunięciu ich. A co do naświetlenia: trzeba je wykonywać prawidłowo 🙂 wedle wskazań światłomierza lub odczytu histogramu.

   Tom_LS 
  Participant
  2 pts

  Odpowiedzi: 27

  Tematów: 8

  chat

  #265359 Score: 0

  Odszumiłem tiffy w programie foto. Nie czuję się dobry w obróbce graficznej, ale jest lepiej i już nie razi tak w oczy:) Dziękuję.

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  29 pts

  Odpowiedzi: 1120

  Tematów: 116

  chat

  #265360 Score: 0

  To świetnie. Jeden z lepszych odszumiaczy do zdjęć jest w Adobe Lightroom. Innych prawdę mówiąc nie znam, ale podejrzewam, że każdy konwerter RAWów (Lightroom, Capture One), czy programy dostarczone wraz z aparatem (jeśli jeszcze są dostarczane, romans z aparatami zakończyłem na Canonie 550 D) mają tę możliwość. Pozdrawiam.

Odpowiedzi 1 - 7 odpowiedzi (z 7 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek