videodslr Działy Edycja i montaż Dyskusje ogólne o postprodukcji Profesjonalny program do edycji video / powaznej firmy /

Profesjonalny program do edycji video / powaznej firmy /

Odpowiedzi 1 - 6 odpowiedzi (z 6 łącznie)
 •  DAREKIRE 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 83

  Tematów: 27

  chat

  #269534

  Mam dylemat , sporo siedziałem w sony vegas pro , adobe premiere .  Sony zostało sprzedane i nie wydaje mi się zęby był sens dalej na nim pracować . Mam oryginalna wersje vegasa pro 11 , która słabo wspiera 4k , o czym niedawno się przekonałem ,w upgrade nie widzę sensu ( 14)  . Natomiast z adobe premierka problem to słaba optymalizacja  ,mocno wszystko zżera i ogólnie mało dopracowana , pełna rożnych bugow , nie wspiera wszystkich formatów natywnie itd…  . Wydaje mi się ze adobe ma za dużo tych programów i nie ogarnia wszystkiego .  I teraz zacząłem się rozglądać za dopracowanym solidnym koniu roboczym .  Na czele wysuwa się final cut pro x , który działa tylko w środowisko jabłuszka , nie stać mnie . Pozostaje Avid Media Composer , martwi mnie ze ostatnio sprzedali cześć swojego zaplecza corelowi . Obecnie filmuje c100mk2  pliki są avchd , mój komp zjada je bez problemu , ale w najbliższej plany są na c200 gdzie trzeba będzie się zmierzyć z canon cinema raw light , wiem ze to nie na teraz , ale lepiej już teraz było by się uczyć obsługi programu ,. Na stronie canona doczytałem się ze będzie można zainstalować plugin w avid do natywnej obsługi raw light , XF-AVC, brzmi niezłe . Adobe pewnie będzie kibel i nie ma co liczyć na wsparcie tak szybko . Co wy o tym sadzicie ? Mecząca jest  sytuacja gdzie jedni optymalizują cale środowisko pracy danego programu a inni zostają w tyle . Czy warto inwestować czas w naukę avid , czy zostać przy premierce i mieć nadzieje ze kiedyś zacznie to hulac jak trzeba ?

  • This topic was modified 2 lata, 8 miesiące temu by  DAREKIRE.
   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #269537 Score: 0

  A czemu nie DaVinci? Jak decydujesz się na  C200 to jedynie DaVinci będzie miał natywne wspomaganie RAWów z tego modelu. (do Avida potrzebna będzie końcówka, płatna extra). DaVinci Studio kosztuje obecnie 1000 zł i ma stałe wsparcie upgrejdowe. Koloru lepszego w innym programie nie uzyskasz, z montażem również nie będzie problemu, dźwięk masz od wersji 14 z pluginami dostępnymi za grosze. Przyznam, że jak masz zamiar pracować na RAWAch z C200 to wspominanie o Premierce jest dosyć dziwaczne.

   DAREKIRE 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 83

  Tematów: 27

  chat

  #269538 Score: 0

  Myślałem ze DaVinci to tylko do color grading , rozumiem ze i montować się na tym da . Pytanie teraz tylko jak wygodny jest montaż w tym programie ? Co do plików raw z canona to myślę ze mniej niż 10% zleceń będzie realizowana w oparciu o raw , tak prawdę mówiąc to jeszcze nic nie wiadomo nawet jakie wymagania sprzętowe będzie mieć ten canona wynalazek ,  jedno jest pewne softwarowe wsparcie natywnych plików w DaVinci będzie . Wojtku widziałem kiedyś tutki z podstaw DaVinci przez ciebie robione ,dobra robota . Napisz jak DaVinci spisuje się jako program do montażu .

   ziomalnb 
  Participant
  6 pts

  Odpowiedzi: 40

  Tematów: 3

  chat

  #269539 Score: 0

  Może nie mam takiego doświadczenia jak Pan Wojtek, ale od paru tygodni przeprowadzam proces migracji z Adobe Premiere do Davinci Resolve. Też z początku nie wierzyłem w możliwości DR, ale po obejrzeniu kilku kursów i tutoriali (m.in. od Pana Wojtka) zacząłem ufać temu programowi. Co prawda w wersji 12.5 trochę narzędzi mi brakuje, ale widziałem, że w 14 już one są więc pozostało tylko cierpliwie czekać. Korzystanie z bety w celach innych niż do testów odradzam :-).

  P.S. Dwa dni temu anulowałem subskrypcje Adobe więc klamka zapadła! 😀

  Montażysta,
  www.fireflyfilmstudio.pl

   Jager 
  Participant

  Odpowiedzi: 1

  Tematów: 0

  chat

  #269551 Score: 0

  Witam.

  Mam dokładnie ten sam dylemat. Dotarłem do etapu by nieco poważniej zająć się edycją mojego materiału z GH 5. Mocno waham się czy pójść w stronę Vegas Pro 14 czy jednak DaVinci 12,5  a w przyszłości nowszą wersją nie jest jednak lepszym wyborem ?

  Problem mam taki, że…. jasne łatwo iść i kupić full wypas PC z min. 128 GB RAM, I9 lub AMD, pojemne dyski i najnowszą kartą graficzną za duże pieniążki.  Ale proszę bardzo o podzielenie się własnymi doświadczeniami, jakie realne wymagania są przy DaVinci ? Bazując na pracy z materiałem Full HD i 4K.  Rozumiem, że ekstremalnie tanio być nie może. Ale jakie jest prawdziwe sensowne min. do płynnej pracy bez zacinania ? Wydaje mi się, że Vegas jest mniej kosztowny ale może się mylę ?

  Zastosowanie czysto amatorskie na tą chwilę w moim przypadku, jednakże na jesieni chciałbym komercyjnie pokazać moją pracę, rozumiem, że DaVinci za te 1000 zł pozwala na zastosowania komercyjne ?

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #269560 Score: 0

  Problem mam taki, że…. jasne łatwo iść i kupić full wypas PC z min. 128 GB RAM, I9 lub AMD, pojemne dyski i najnowszą kartą graficzną za duże pieniążki.  Ale proszę bardzo o podzielenie się własnymi doświadczeniami, jakie realne wymagania są przy DaVinci ? Bazując na pracy z materiałem Full HD i 4K.  Rozumiem, że ekstremalnie tanio być nie może.

  Do DaVinci wystarczy i7, a pewnie i5 wystarczy, na AMD też pójdzie. Pamięć – 24 – 32 GB – DaVinci korzysta tylko z maksimum 12 GB – jedynie do buforowania prewek – szybciej podgląd się robi. Najważniejsza jest karta graficzna. Tutaj masz artykuł o tym, jakiegoś szpenia od DaVinci, a tutaj fabryczne rekomendacje.

Odpowiedzi 1 - 6 odpowiedzi (z 6 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek