videodslr Działy Forum ogólne Dyskusje ogólne Postanowiłem zostać reżyserem i mam kilka pytań.

Postanowiłem zostać reżyserem i mam kilka pytań.

Odpowiedzi 1 - 2 odpowiedzi (z 2 łącznie)
 •  hellbike 
  Participant

  Odpowiedzi: 0

  Tematów: 1

  chat

  #272506

  Cześć.

  3 dni temu leżąc w łózku postanowiłem, że zostanę reżyserem.
  Aparat już mam (sony a7II), bo do tej pory byłem fotografem. Filmów żadnych nigdy nie kręciłem.

  W związku z zaistniałą sytuacją mam kilka pytań.

  1. Potrzebuję statywu naramiennego i budżet to mam bardzo mały. Myślę o czymś takim – http://allegro.pl/statyw-naramienny-spider-rig-steadycam-flycam-i7037237668.html , bo w sumie to i tak nic innego na allegro w tej cenie nie ma. Czy to rozsądny zakup?

  2. Potrzebuję follow ring, bo ustawianie ostrości manualnie bez niego jest mało praktyczne. Niestety, gdy wpisałem to hasło w google, wyskoczyły mi urządzenia po 10000zł. Spodziewałem się, że to taki gadżet kosztu rzedu 60zł. Czy ktoś może mi to wyjaśnić?

  3. Fotografem jestem całkiem niezłym, ale o filmowaniu to nie wiem nic. Muszę nauczyć się fundamentów z zakresu kompozycji filmu, technik operowania kamerą, oraz technik montażu. Najlepiej w 2 tygodnie. Czy możecie polecić jakiś instruktaż video, książkę, kanał youtube?

  Mówiąc kompozycja filmu nie mam na myśli kompozycji z puntku widzenia rozwoju historii i scenariusza, tylko to, że na przykład dana scena zmontowana jest tak, ze przez 10 sekund widze z daleka, jak koles idzie, pozniej jest zbliżenie na jego twarz, kolejne 5 sekund lecą jakieś ptaki, a później morska fala wylewa się na morze, następnie nagle w ciągu 2 sekund jest 8 dynamicznych ujęć miasta, i kamera znów pokazuje z daleka jak koleś sobie idzie. I to wszystko jakimś cudem trzyma się kupy, wygląda razem pięknie i poetycko.

  Mówiąc “operowanie kamerą” mam na myśli różne techniki kamerowania, które mi na przykład mogłyby nie przyjść do głowy, a które warto znać, generalnie wszystkie elementy wynikające z tego, że kamerą można ruszać, trząść, obracać, przesuwać, podążąć za obiektem, itp.

  Mówiąc techniki montażu mam na myśli w dużej części to, o czym mówiłem pytając o kompozycję filmu. (nie chodzi mi o naukę z zakresu obsługi oprogramowania, bo to prosta kwestia)

  Generalnie chodzi o to, że chciałbym poznać istniejące konwencje tworzenia ruchomego obrazu, tak żeby mieć jakiś sensowny punkt startu do tworzenia własnych filmów.

  4. Festiwale/konkursy filmów krótkometrażowych. Czy ma ktoś może, hm, jakąś listę? 😀 Chodzi o takie festiwale, gdzie można wysłać swój film (to na przyszłość, w tej chwili szukam po prostu inspiracji i chciałbym się rozeznać, co obecnie sie tworzy). Chodzi mi zarówno o takie festiwale, gdzie kino jest bardziej tradycyjne, oraz takie, gdzie jest bardziej artystyczno-poetyckie (jeśli w ogóle istnieje tego typu podział i nie istnieje on wyłącznie w mojej wyobraźni). Zarówno polskie, jak i zagraniczne.

  Pytania zadaje z perspektywy osoby chcącej tworzyć na tą chwilę bardziej “artystyczne” filmy, a docelowo filmy bardziej tradycyjne, krótkometrażowe. Oraz kampanie dla marek modowych, w związku z tym, że jestem (dość początkującym) fotografem mody, więc miałoby to dużo sensu.

  Ten post nie jest żartem, pytam zupełnie serio.

  • This topic was modified 10 miesiące, 2 tygodnie temu by  hellbike.
   Ludzik3D 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 5

  Tematów: 4

  chat

  #272509 Score: 1

  3 – polecam kanał na youtube “every frame a painting”.

  Co do książek, w empiku jest ich mnóstwo, ja sam po prostu poszedłem do sklepu, czytałem wyrywkowo każdą i te co bardziej do mnie trafiały kupowałem.

  4 – co do konkursów to polecam stronę “aktualne konkursy”.

  Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Odpowiedzi 1 - 2 odpowiedzi (z 2 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek