videodslr Działy Sztuka filmowania Udźwiękowienie Podcast, lektor itp.

Podcast, lektor itp.

Odpowiedzi 1 - 10 odpowiedzi (z 10 łącznie)
 •  Cigar 
  Participant

  Odpowiedzi: 5

  Tematów: 4

  chat

  #15635

  Witam serdecznie, przejrzałem dosyć szczegółowo forum i nie znalazłem odpowiedzi, więc pytam.
  Jak nagrać przyzwoitej jakości audio do tutoriali, vlogów, a jakie do filmu (tu co nieco znalazłem). Chciałbym chociaż trochę zbliżyć się do profesjonalnych lektorów. Głos mam niezły (jestem chórzystą i spotykam się z ludźmi, którzy znają się na rzeczy i zawsze coś mi doradzą), sprzęcik raczej średni – mikrofony: Blue Yeti, Rode SmartLav+; Oprogramowanie: darmowe Audacity, „trial” Audition (mam nadzieję, że niedługo go zakupię);
  Główny problem polega na tym, że kompletnie nie umiem wykorzystać tego co mam. Nie znam się na produkcji dźwięku, a internet pełen jest beznadziejnych tutoriali robionych przez osoby, które ledwie liznęły temat. Znalazłem co prawda kanał pana Mike Russel-a, ale jego sposoby nie dają u mnie dobrych efektów. Poradzicie coś?

   Artur Zielonka 
  Participant

  Odpowiedzi: 178

  Tematów: 18

  chat

  #122151 Score: 0

  Realizację takich przedsięwzięć należy podzielić na dwa etapy:
  1. Nagranie. Mikrofon masz nie najgorszy (dopasowanie mikrofonu do głosu pomijam, ale nadmienię że zdarzają się różne dziwne sytuacje). Mikrofon z tego co się orientuję ma usb, więc odpada Ci kwestia preampu oraz interface’u audio (można powiedzieć karta dźwiękowa). Aby efekty były lepsze przydałaby się jakaś akustyka, a na pewno musisz zadbać o ciszę podczas nagrywania. Warto też przed nagraniem tak poprzestawiać w komputerze, aby nie pracował na pełnej mocy i nie generował niepotrzebnego szumu podczas nagrywania.
  2. Obróbka. Tutaj są różne metody i szkoły. Na pewno odpowiednia korekcja. Na pewno też kompresja, ale tutaj trzeba być ostrożnym, bo łatwo popsuć materiał. Różnie się robi, czasem kompresja całego pasma, innym razem kompresja pasmowa. Można też użyć wszelakich upiększaczy typu excitery, generatory subharmonicznych itp. Przy okazji czasem potrzeba użyć deeser, aby pozbyć się „świstów”.
  Niestety aby dobrze zrobić obróbkę potrzeba odsłuchu, a tego na słuchawkach się nie da zrobić. Wypadało by to robić na monitorach studyjnych.

  Kwestii obsługi oprogramowania musisz szukać albo w manualu, albo gdzieś w internecie. Z audacity i audition nie miałem żadnej styczności, więc Ci nie podpowiem co i jak tam trzeba podziałać, aby nagrywać czy edytować.

  Ważną kwestią jest też praca z samym mikrofonem. Jedne mikrofony lubią być blisko ust, inne lepiej się sprawdzają z dalszej odległości. Tak samo w przypadku występowania pop’ów czasem można zaradzić lekko obracając mikrofon, aby nie był prostopadle do ust.

  Ogólnie temat rzeka i nie do streszczenia w pięć minut. O ile dobrze pamiętam sporo rzeczy w tym kierunku możesz wyczytać na Zakamarkach Audio.

  Pamiętaj jedną złotą zasadę w tym wszystkim: „shit in – shit out”. Jak już będą zadowalające efekty przy samym nagraniu to późniejsza edycja tylko będzie „dosypaniem przypraw do zupy”.

  www.dzwiekowiec.pl

   alias1 
  Participant
  11 pts

  Odpowiedzi: 662

  Tematów: 11

  chat

  #122152 Score: 0

  @cigar wrote:

  Głos mam niezły (jestem chórzystą i spotykam się z ludźmi, którzy znają się na rzeczy i zawsze coś mi doradzą)

  Co rozumiesz przez „Głos mam niezły” i z czego wynika ta ocena? Rozumiem, że w chórze się sprawdza, ale czy też masz „głos radiowy”? Taki który kochają mikrofony?
  Czy jest szansa abyś udostępnił gdzieś próbkę Twojego głosu nagranego tym sprzętem który masz?
  Kolega SOUNDplay dużo istotnych i cennych rzeczy już Ci napisał, ale ja chciałbym jakby dopełnić temat właśnie istotą zagadnienia – czyli tym jaki masz właściwie ten głos. A to dlatego, że niejednokrotnie dostawałem materiał do montażu gdzie nagranie lektora odbyło się w nie najlepszych warunkach, oraz sprzęt też nie był z najwyższej półki (a nawet rzekłbym kiepski). Mimo tego lektor brzmiał świetnie, bo w jego głosie było „to coś” co powodowało że z przyjemnością się go słuchało tak jak najlepszych lektorów filmowych. 😉

   stdanielo 
  Participant
  2 pts

  Odpowiedzi: 66

  Tematów: 6

  chat

  #122153 Score: 0

  Też uważam, że próbka nagrania Twojego głosu była by jak najbardziej przydatna, może to, że jesteś chórzystą jest problemem 😉 tzn. dla Ciebie, bo może jesteś zbyt krytyczny wobec efektów, a nam wszystkim się spodoba 🙂

   Cigar 
  Participant

  Odpowiedzi: 5

  Tematów: 4

  chat

  #122154 Score: 0

  Cóż jak radzicie zamieszczam próbkę głosu. Znajduje się w niej nagranie nie edytowane i z efektami jakie myślę mogły by być, gdybym umiał je lepiej ustawić, jak słychać czasem jakby przerywa – coś jest nie tak z bramką szumów… link: http://www.mediafire.com/download/4602y7qqfq1f93k/pr%C3%B3bka%282%29.mp3

   tomekk79 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 357

  Tematów: 6

  chat

  #122155 Score: 0

  Tak na szybko: głos masz przyjemny, ale nie gniewaj się, nad dykcją, emisją i artykulacją musisz popracować (trochę mnie dziwi ten chór …. ). Blue Yeti to bardzo fajny mikrofon. Brzmienie oryginalne bardzo poprawne, nawet basu bym powiedział trochę za dużo (nie wiem, czy mówiłeś blisko do mikrofonu czy też bardzo starałeś się mówić „niżej”. W nagraniu ewidentnie słychać szum komputera, ale nie przeszkadza on właściwie w niczym.
  „Postprodukcja” położona. Całkowicie niepotrzebnie zrobiłeś filtr typu kontur, co uwydatniło tylko sybilanty, które aż kłują w uszy. Materiał przekompresowałeś, natomiast bramka szumów jest tutaj niepotrzebna. Generalnie obrobiony materiał nadaje się do …. kosza.

   alias1 
  Participant
  11 pts

  Odpowiedzi: 662

  Tematów: 11

  chat

  #122156 Score: 0

  Za cały komentarz niech posłuży jedno słowo: syntezator.

   Cigar 
  Participant

  Odpowiedzi: 5

  Tematów: 4

  chat

  #122157 Score: 0

  Gdyby było dobrze, to nie pisałbym tego tematu. Zatem co i jak poprawić?

   alias1 
  Participant
  11 pts

  Odpowiedzi: 662

  Tematów: 11

  chat

  #122158 Score: 0

  Blue Yeti to świetny mikrofon dla youtuberów czy podcasterów, ale jeśli chodzi o zawodowych lektorów to się za bardzo nie nadaje do pracy. I chyba słychać że z Twoim głosem nie za bardzo koreluje jego skłonność do uwypuklania basów w pewnym zakresie częstotliwości.
  Jak masz możliwość użyć (np. pożyczyć) inny mikrofon to dobrze byłoby zrobić z innym próbę.
  W tym samym budżecie kupisz mikrofon Audio Technica AT2020USB Plus lub ewentualnie Rode NT-USB. Myślę, że szczególnie Audio Technica znacznie lepiej będzie pracowała przy Twojej barwie głosu.
  No i nie cuduj z tym nagraniem, tylko nagraj w sposób naturalny a potem możesz to nagranie jedynie poddać redukcji szumów.

  p.s. z jakiej odległości nagrywałeś to co podlinkowałeś?

   tomekk79 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 357

  Tematów: 6

  chat

  #122159 Score: 0

  Jeżeli ma możliwość wypożyczenia i próbowania to OK, natomiast nie biegłbym zaraz kupować innego mikrofonu. Przede wszystkim można spróbować zrobić typowy filtr HPF @ 80 lub 120Hz (można spróbować też i wyżej) z nachyleniem 6 lub 12dB na oktawę. Zacząłbym od 80Hz (potem 120Hz) i 12dB/oktawę, głos powinien być mniej tubalny, a więc poprawi się jego zrozumiałość i wyrazistość. Naturalnie mówimy tylko o kwestiach technicznych, nie mówimy o kwestiach artystycznych, które wymagają dużo pracy.
  Jeżeli chodzi o warunki nagraniowe to jakiegoś dramatu nie ma, ale warto aby zadbać o lepsze wyciszenie pomieszczenia, tj. maksymalne obniżenie wszelkich szumów czy dźwięków niepożądanych (w tym oddalenie się od komputera). Z obróbką na razie nie ma co szaleć, bo ona wymaga dobrej jakości „wasdu”, a jak tego nie ma, to wyłażą potem wszelkie niedociągnięcia i artefakty podczas czytania.

Odpowiedzi 1 - 10 odpowiedzi (z 10 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek