videodslr Działy Osprzęt Mikrofony, rejestratory, sprzęt dźwiękowy Nagrywanie dźwięku – jakie rozwiązanie wybrać, aby miało najwięcej zastosowań?

Nagrywanie dźwięku – jakie rozwiązanie wybrać, aby miało najwięcej zastosowań?

Odpowiedzi 1 - 5 odpowiedzi (z 5 łącznie)
 •  maciasmacias 
  Participant

  Odpowiedzi: 15

  Tematów: 13

  chat

  #269423

  Poszukuję rozwiązania, dzięki któremu kupując jeden sprzęt będę mógł nagrywać dźwięk filmując:

  1) wywiady – siedzące dwie osoby w studio lub w plenerze tak jak tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=PnQznQQL-hg&t= Filmował będę Sony a6300 + Sigma 18-35 f1.8
  2) robiąc screencasty – podłączam sprzęt nagrywający do komputera i nagrywam dźwięk prosto na komputer tak jak tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=xDQzXbgi6OA

  Jakie rozwiązanie byście polecali, aby nie kupować 2-3 różnych sprzętów (mikroportów, mikrofonu etc.) ? Czy kupując np. mikroport będę mógł nagrywać też dźwięk na komputer, wykorzystując mikroport do nagrywania dzwięku do screencastu?

   Jan Materac 
  Participant
  3 pts

  Odpowiedzi: 7

  Tematów: 0

  chat

  #269425 Score: 0

  Przykład pierwszy: Dwa mikrofony typu shotgun na tyczkach (ktoś musi je trzymać) lub na statywach, umieszczone po za kadrem, lub lavaliery podłączone do np. tego: https://www.sony.pl/electronics/aparaty-z-wymiennymi-obiektywami-mikrofony/xlr-k2m. Dźwięk z mikrofonów nagrany od razu w kamerze. Co ma swoje zalety bo nie trzeba nic później synchronizować, jednak jakość takiego nagrania może nie być najwyższej jakośći. Lepsze są zewnętrzne rejestratory.  Jest tego typu ustrojstw cała masa na rynku. Większość z nich może też pracować w trybie interfejsu audio do komputera co rozwiązuje nam sprawę dźwięku do screencastów. Mozna wtedy nagrywać głos do nich jakimkolwiek mikrofonem, zarówno jakąś chińską pierdziawką jak i lampowym Neuemanem. Rejestratory zresztą mają tez swoje, zazwyczaj całkiem fajne mikrofony .Ciekawe roziwiąznia ma f-ma Tascam produkująca  specjalnie zaprojektowane do VDSLR rejestratory, które mocujemy do spodu aparatu.

  Ja kręcąc wywiad na dwa Sony A7SII używałem starego poczciwego Zooma H4 ,który spokojnie obsługiwał dwa mikrofony pojemnościowe. Soniaki nagrywały tylko dźwięk kontrolny. Zoom – dźwięk z mikrofonów lavalier lub shotgunów na dwie oddzielne ścieżki mono. Potem synchronizacja w programie, obróbka miksowanie i gotowe.

  Co do mikrofonów to Shotguny to eleganckie rozwiązanie, ale w przypadku pomieszczeń ze sporym pogłosem, mogą zbyt mocno ów pogłos zbierać. No chyba, że zainwestujemy komplet jakiś kosmicznie kierunkowych i czułych, ale i cholernie drogich mikrofonów, lub umieścimy je blisko postaci. Tylko wtedy będziemy musieli mocno ścieśnić kadr by nam w niego nie wlazły. Lavaliery  przy wywiadach są znacznie skuteczniejsze, jednak plączące się kabelki znacznie ograniczają swobodę ruchów postaci. Jedynym rozwiązaniem wtedy jest  zastosowanie systemu bezprzewodowego, a to niestety są koszty. Nagłowne mikroporty odradzam. Drucik przy ustach z kulką z gąbki wygląda ohydnie, nie tylko na zbliżeniach. To dobre na scenę, dla śpiewających tancerzy:)

  Dźwięk z planu to nie taka łatwa sprawa, i trzeba trochę się postarać by brzmiał w miarę profesjonalnie. Nawet najlepsze ujęcie, będzie …uja warte, gdy dźwięk będzie jak z klozetu.

   

   maciasmacias 
  Participant

  Odpowiedzi: 15

  Tematów: 13

  chat

  #269555 Score: 0

  Dzięki bardzo za wyczerpującą wypowiedź, rejestrator dźwięku będzie chyba w moim przypadku najlepszym rozwiązaniem. Zastanawia mnie tylko jedno. Filmując ostatnio testowy filmik Sony a6300 + MC-11 + Sigma 18-35 f1.8 z obiektywu pochodzą takie dziwne dźwięki (takie skrzeczenie 🙂 – jest to najprawdopodobniej dźwięk z autofokusa. Najgorsze jest to, że ten dźwięk jest na tyle słyszalny, że jest nagrany też na filmie.

  Montując taki rejestrator dźwięku (Tascam DR-10SG) domyślam się, że taki dźwięk też będzie nagrany… Czy rejestrator dźwięku faktycznie pomaga uniknąć rejestrowania takich dźwięków jak zapewnia producent:

  „Przedstawiciele firmy twierdzą, że poprzez połączenie dedykowanego mikrofonu kierunkowego, niezależnego cyfrowego rejestratora dźwięku i wbudowanego łącznika antywstrząsowego, twórcy filmów są w stanie bardziej efektywnie eliminować zarówno niepożądane dźwięki dochodzące otoczenia, jak i te mechaniczne – z migawki czy obiektywu.”

  https://www.infomusic.pl/studio/artykul/46025,tascam-dr-10sg-nowy-rejestrator-cyfrowy-do-aparatow-dslr

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #269559 Score: 0

  “Przedstawiciele firmy twierdzą, że poprzez połączenie dedykowanego mikrofonu kierunkowego, niezależnego cyfrowego rejestratora dźwięku i wbudowanego łącznika antywstrząsowego, twórcy filmów są w stanie bardziej efektywnie eliminować zarówno niepożądane dźwięki dochodzące otoczenia, jak i te mechaniczne – z migawki czy obiektywu

  Polecam teksty Artura Zielonki na naszym portalu. On tam pisze mikrofonach kierunkowych i rejestratorach. Warto poczytać, bo przy okazji Artur dobrze tłumaczy o co chodzi z wykresami charakterystyki mikrofonu – przydaje się przy wyborze odpowiedniego mikrofonu.

   tomekk79 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 357

  Tematów: 6

  chat

  #269573 Score: 0

  Filmując ostatnio testowy filmik Sony a6300 + MC-11 + Sigma 18-35 f1.8 z obiektywu pochodzą takie dziwne dźwięki (takie skrzeczenie 🙂 – jest to najprawdopodobniej dźwięk z autofokusa. Najgorsze jest to, że ten dźwięk jest na tyle słyszalny, że jest nagrany też na filmie.

  Nic dziwnego, praw fizyki się nie zmieni.

  Montując taki rejestrator dźwięku (Tascam DR-10SG) domyślam się, że taki dźwięk też będzie nagrany… Czy rejestrator dźwięku faktycznie pomaga uniknąć rejestrowania takich dźwięków jak zapewnia producent:

  Nie, dźwięk migawki czy AF również się nagra. Tu wracamy do podstaw fizyki, zastosowanie (lub nie) rejestratora nie ma tutaj żadnego znaczenia. Istotne jest zamocowanie mikrofonu oraz jego odległość od źródła dźwięku.
  Wbrew powszechnym twierdzeniom żaden mikrofon nie działa tak kierunkowo jak obiektyw.

Odpowiedzi 1 - 5 odpowiedzi (z 5 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek