Konwersja z 50p na 25p

Odpowiedzi 1 - 10 odpowiedzi (z 10 łącznie)
 •  Sionek 
  Participant

  Odpowiedzi: 3

  Tematów: 2

  chat

  #267044

  Witam

  Temat może się wydawać banalny, ale potrzebuję pomocy. Poczytałem trochę forum, ale nie jestem pewny, czy wszystko dobrze zrozumiałem, dlatego zakładam ten wątek. Do rzeczy. Mam do nagrania wywiad. Do dyspozycji będę miał aparat Panasonic Lumix G7 i kamerę Panasonic HC-V770. To pierwsze będzie nagrywało w 4K 25p, które będzie skalowane do FHD, by mieć ujęcie szersze i jednocześnie móc zrobić zbliżenie na twarz, natomiast z boku ustawiona zostanie kamera, która nagrywa w 1080 50p i tutaj powstaje problem. Wyczytałem, że w takich sytuacjach najlepiej równać w dół, więc z 50p będzie trzeba zrobić 25p. Pytanie tylko, jak? Czy wrzucić najpierw surowy materiał do jakiegoś konwertera, żeby otrzymać 25p i wtedy dodać motion blur, jak piszą w internecie, czy zwyczajnie wrzucić wszystko razem do programu do montażu i wyrenderować w 25p? (co w takim razie z dodaniem rozmycia ruchu?) A może w programie do montażu da się jakoś zmienić liczbę klatek? (program, którego będę używał to HitFilm 4 Express) Zostaje jeszcze kwestia ustawień – nagrywać przy 1/100, czy 1/50 sekundy?

  Bardzo proszę o pomoc i w miarę dokładne opisanie co i jak 🙂

  • This topic was modified 3 lata, 7 miesiące temu by  Sionek.
   scalator 
  Participant

  Odpowiedzi: 1

  Tematów: 0

  chat

  #267046 Score: 0

  Wszystko ogarnia ci program do montażu (chociaż HitFilm nie znam na wylot)

  Migawka tu nie ma wpływu na montaż tylko na głębie ostrości.

   

   

   docxxx 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 30

  Tematów: 5

  chat

  #267047 Score: 0

  Nic nie konwertuj, bo po pierwsze, program w którym będziesz montował zrobić to najlepiej, a po drugie, zawsze dodatkowe klatki mogą Ci się przydać slow motion. I wtedy zrobić prawdziwe SM x2 aniżeli interpolując z 25p.

  Co do nagrywania w 1/50(100)s, sam musisz sobie odpowiedzieć, jaki klimat wolisz. Płynny czy ostry.

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #267052 Score: 0

  Po prostu załóż projekt / sekwencję w 1920×1080 25p, program na domyślnych ustawieniach powinien to wszystko być w stanie wyrównać. Jakby coś się sypało to pisz, może trzeba będzie wymusić na sofcie okreslony sposób konwersji z 50 na 25p. Nic gorszego się raczej nie stanie 🙂

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #267058 Score: 0

  Migawka tu nie ma wpływu na montaż tylko na głębie ostrości.

  Migawka nie ma wpływu na głębię ostrości. Na głębie ostrości ma wpływ przysłona, ogniskowa obiektywu, odległość od filmowanego obiektu, wielkość matrycy.

  Migawka, czyli czas naświetlenia pojedynczej klatki filmu ma wpływ na płynność ruchu. Im dłuższy czas migawki, tym większy motion blur, czyli rozmycie obrazu wynikłe z ruchu. Przyjęło się by stosować czas naświetlenia (czyli migawkę) o wartości odwrotnej do wartości klatkażu (fps) – 1/50 sek, dla 25 kl/sek, 1/100 sek, dla 50 kl/sek – dzięki temu uzyskuje się efekt „ruchu filmowego”. Tradycyjnie najbardziej optymalny efekt filmowy uzyskujemy dla par: 1/50 sek + 25 fps, 1/60 sek + 30 fps, 1/48 sek +24 fps (ze względu na prąd w gniazdkach są jeszcze specyficzne klatkaże cyfrowe, np. 23.976 kl/sek). Dużo tłumaczyć skąd się to wzięło. Proponuję przyjąć to na wiarę, bo inaczej musiałbym napisać krótką historię krzyża maltańskiego, czyli migawki kamery filmowej. Innym razem.

  Niedopasowanie czasu naświetlenia i klatkażu może spowodować dwa efekty: strobo – czyli ruch szarpany (zwany również efektem Szeregowca Ryana), gdy mamy za krótki czas oraz włosy anielskie (Superman w biegu) gdy mamy za długi czas. Takie niedopasowanie migawki i klatkażu czasami jest błędem, a czasami efektem zamierzonym.

  Migawka wpływa również na wyrazistość („sharpnes” – nie mylić z ostrością „focusem”) Im krótszy czas naświetlenia (migawka 1/125 sek, na przykład) tym mniejszy motion blur, pojedyńcze klatki są w takim wypadku bardziej „zamrożone” i wyraziste. Podniesienie wyrazistości wpływa na nasz odbiór ostrości, stąd wydaje nam się, że obraz bardziej wyrazisty, jest bardziej ostry, a są to zupełnie inne pojęcia. Obraz może być ostry i niewyrazisty, oraz wyrazisty i nieostry.

   

  • Ta odpowiedź była modifikowana 3 lata, 7 miesiące temu przez  Wojciech Franus.
   poppers44 
  Participant

  Odpowiedzi: 5

  Tematów: 0

  chat

  #270797 Score: 0

  To ja dopisze sie ze swoim pokrewnym pytaniem.

  Nagrywam ujecia glowne w 25 klatkach na sekunde i ujecia b-roll w slow motion w 150 klatkach na sekunde. Wszystkie pozostale parametry (przyslona, migawka itd.) spojne.

  Teraz zastanawiam sie, jesli jednak czesc ujec nagranych w 150fps chcialbym wykorzystac jako glowne ujecia, to przyspieszajac klip 6 razy otrzymam obraz w normalnym tempie odpowiadajacym 25fps ale czy motion blur bedzie taki jak w klipach nagrywanych oryginalnie w 25fps?

  Czy przyspieszajac 150fps 6 razy dodatkowe klatki sa wycinane, czy szybciej odtwarzane?

  • Ta odpowiedź była modifikowana 3 lata, 1 miesiąc temu przez  poppers44.
   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #270804 Score: 0

  Teraz zastanawiam sie, jesli jednak czesc ujec nagranych w 150fps chcialbym wykorzystac jako glowne ujecia, to przyspieszajac klip 6 razy otrzymam obraz w normalnym tempie odpowiadajacym 25fps ale czy motion blur bedzie taki jak w klipach nagrywanych oryginalnie w 25fps?

  Jeżeli parametry dla 150fps były prawidłowe (czas migawki 1/300 sek jeśli pracowałeś kamerą, 1/250 a może nawet 1/500  – jeśli filmowałeś aparatem) to kiedy zwolnisz do 25fps, motion blur będzie jak z oryginału, czyli go nie będzie. Taki zabieg – zmiana fps z szybkiego do normalnego kompensowany jest w postprodukcji filtrem motion blur (jest w DaVinci w wersji płatnej. Nie wiem jak jest z Premiere czy innymi). Motion blur jest dosyć specyficznym zjawiskiem, bo  w rzeczywistości nie istnieje – jest tylko ubocznym efektem klatkowego zapisu ruchu w kamerze. My to odbieramy jako „film look”. Widzimy go jedynie w scenach dynamicznych i zależy od szybkości ruchu (im szybszy ruch, tym większy motion blur).

  Konwersja ruchu to w warstwie teoretycznej dosyć skomplikowane zagadnienie do opisania, bo przy 25 fps masz migawkę 1/50 sek, na która wpływa ruch na scenie jak i niestabilny ruch kamery, a przy 150 fps – czyli 1/300 sek jedynie ruch na scenie (niestabilny ruch kamery przy 1/300 sek jest do pominięcia). Tzw. film look to efekt motion blur uwzględniający wszystkie ruchy – sceny i kamery.

  A co do tego czy zwalnianie ze 150 fps do 25 fps to przyspieszanie klatek, czy pomijanie – nie wiem. Dla naszych dywagacji nie ma to większego znaczenia, bo oko i tak nie rejestruje zmiany powyżej 15 klatek na sekundę. Więc czy widzisz 25 sekwencji po 6 klatek na sekundę, czy co 6 klatkę – oko widzi po prostu ruch. Może mieć to znaczenie dla filtra motion blur, bo wtedy mamy kwestię przeliczania albo pojedyńczej klatki albo co 6. Przyznam, że nie zastanawiałem się jak działa mechanizm tego filtra. Filtr motion blur jest skalowalny, więc pewnie jakoś sam dobiera parametry.

   poppers44 
  Participant

  Odpowiedzi: 5

  Tematów: 0

  chat

  #270826 Score: 0

  Jeżeli parametry dla 150fps były prawidłowe (czas migawki 1/300 sek jeśli pracowałeś kamerą, 1/250 a może nawet 1/500 – jeśli filmowałeś aparatem) to kiedy zwolnisz do 25fps, motion blur będzie jak z oryginału, czyli go nie będzie.

  Możesz to rozwinąć? Znam zasadę proporcji klatkażu do czasu migawki, miedzy innymi z Waszych artykułów, ale pierwszy raz natknąłem się na informację, że jest różnica w jej stosowaniu w zależności od tego czy nagrywam kamerą czy aparatem. Czy jeśli nagrywam Panasoniciem GH5 i chce otrzymać flimowy look, to są odstępstwa od reguły migawka dwukrotnością klatkażu?

  Taki zabieg – zmiana fps z szybkiego do normalnego kompensowany jest w postprodukcji filtrem motion blur (jest w DaVinci w wersji płatnej. Nie wiem jak jest z Premiere czy innymi).

  ok. czyli rozumiem, że po przyspieszeniu klipu nagranego w 150fps sześć razy, tak by odtwarzał się w normalnym tempie, muszę dodatkowo nałożyć filtr motion blur, żeby uzyskać to samo rozmycie ruchu co w klipach nagranych w 25fps? Do postprodukcji używam Final Cut Pro X.

  vxcv

   

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #270827 Score: 1

  Możesz to rozwinąć?

  Zasada jest taka sama, jeżeli masz w aparacie czas 1/300 dla 150 kl/sek to oka.  Nie wiem tylko czy GH5 ma taki czas. Bo czasy migawki w aparatach idą innym ciągiem niż czasy migawki w kamerze, gdzie najczęściej nie podaje się czasu migawki tylko kąt rozwarcie krzyża maltańskiego – 180°, 270° itd – co odpowiada odwrotności podwójnej wartości klatkażu. (oczywiście wirtualnego krzyża, bo nazewnictwo wzięło się jeszcze z czasów analogowych, a naświetlenie matrycy przebiega w zupełnie inny sposób niż kliszy)

  Z drugiej strony przy takim fps nie ma to aż tak znaczenia, bo od migawki 1/250 – uzyskujesz raczej ruch zamrożony na każdej klatce, czyli brak motion blur w ogóle. Przy dużych prędkościach klatkażu czas naświetlenia eliminuje w ogóle motion blur, zmniejsza się za to ekspozycja.

  ok. czyli rozumiem, że po przyspieszeniu klipu nagranego w 150fps sześć razy, tak by odtwarzał się w normalnym tempie, muszę dodatkowo nałożyć filtr motion blur, żeby uzyskać to samo rozmycie ruchu co w klipach nagranych w 25fps? Do postprodukcji używam Final Cut Pro X.

  Tak. Przydałoby się, bo będziesz miał nieprzyjemne przeskoki wizualne – raz filmowe, raz telewizyjne, przy tym samym „naturalnym” ruchu. Nie znam FCPX. Filtr motion blur jest w DaVinci Studio, płatnym, więc pewni jest również jako płatny plugin do FCPX.

   

   poppers44 
  Participant

  Odpowiedzi: 5

  Tematów: 0

  chat

  #270828 Score: 0

  Dzieki, wszystko jasne.

  • Ta odpowiedź była modifikowana 3 lata, 1 miesiąc temu przez  poppers44.
Odpowiedzi 1 - 10 odpowiedzi (z 10 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek