videodslr Działy Forum ogólne Jaki aparat/kamera? Kompletowanie zestawu do dynamicznego filmowania

Kompletowanie zestawu do dynamicznego filmowania

Odpowiedzi 1 - 8 odpowiedzi (z 8 łącznie)
 •  Tak to ja 
  Participant

  Odpowiedzi: 5

  Tematów: 1

  chat

  #271212

  Zacznę od tego, że mam sprecyzowane zamiary, co do tego, co chcę robić. Ostatnio rozglądam się za sprzętem, który umożliwi mi dynamiczne, pełne ruchu, stabilne filmowanie, przy zmiennej typowo polskie pogodzie, np. w plenerze zimą. Sprzęt powinien być jak najbardziej profesjonalny, a przy tym w miarę tani, nie wiem, czy jest to nawet możliwe.

  Może to się wydać trochę dziwne, ale pierwsze rzeczą, na którą się zdecydowałem jest gimbal Feiyu-Tech A2000 Dual. Obejrzałem wiele filmów zrealizowanych przy jego użyciu, efekty uzyskiwane są bardzo filmowe, długie stabilne ujęcia, w ruchu. Jest do tego nieduży, dość dyskretny. Jestem na niego zdecydowany na 90%, ale jeśli macie równie a może lepszy sprzęt na oku, w podobnej jak ten cenie, proszę śmiało pisać.

  Co do tego, co zamocowywać do tego gimbala już nie jestem taki pewien. Poza tym, że nie powinno to być za ciężkie i za duże. Wymienię, kilka opcji, które chodziły mi po głowie, sam kompletnie nie jestem do nich przekonany.

  Na początku myślałem o Canon 5D Mark II plus obiektyw Zeiss Planar 50/1.4 ZE *T, widziałem kilka filmów wykonanych tym zestawem, efekty mi się nawet podobały, były bardzo filmowe, zwłaszcza filmowanie nocą i wieczorem. W tym wypadku rozważam kupno używanego sprzętu.

  Myślałem też nad Blackmagic Pocket Cinema Camera, widziałem tu wiele bardzo negatywnych opinii, ale ja się nie boje wyzywań. Bardziej martwi mnie to, czy można to urządzenie zamontować do tego gimbala, bo nigdzie nie znalazłem potwierdzającej informacji. Na plus tego sprzętu, to to, że obecnie można kupić go za rozsądną cenę, ale nie za bardzo wiem jaki miałbym do niego wybrać obiektyw.

  Trzecia opcja to Sony A6300, który jest zachwalany (zresztą tak jak jego kolejne udoskonalone wersje) tu na waszej stronie. Podobno się przegrzewa, ale można to wyeliminować, a jak sprawuje się niskich temperaturach? I jaki wybrać obiektyw?

  Najtańsza opcja jaką rozważam to Panasonic G7, na zagranicznych stronach jest zachwalany jak dobra opcja do filmowania, na polskich jest trochę mam wrażenie ignorowany, może jest dla polskich pasjonatów za tani? Nie wiem. Ale wychodzę z założenia, że nawet tańszym sprzętem można zrobić dobre wartościowe rzeczy, a ta opcja pozwoli mi np. przesunąć środki na ciekawszy, lepszy obiektyw. Nie jestem krezusem.

  Jeszcze ogólna myśl, co do obiektywów. Nie czuje się w ich temacie pewny, wiem, że powinien pozwalać uzyskiwać ciekawy, “kinowy” obraz. Mam wrażenie, że aparaty uzyskują trochę aż za bardzo sterylny obraz, więc obiektyw powinien nadawać mu pewnej chropowatości, dodatkowo powinien być jasny, dobry do filmowania w ziemnych warunkach oświetleniowych (mam zamiar filmować w naturalnym oświetlaniu, dostosowywać się do niego). I najważniejsze, na razie będę w stanie zainwestować tylko w jeden.

  I na koniec wychodzę z założenia, że wszelkie ograniczenia jakie będzie stawiał ten zestaw wyzwolą we mnie kreatywność, jak sprytnie je obchodzić. Proszę o wiele podpowiedzi, wiele przykładów zestawów korpus plus obiektyw. I kilka słów od sprzęcie dodatkowym: pamięci, baterie, akumulatory, dobry rejestrator dźwięku.

   Waldek 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 1

  chat

  #271214 Score: 0

  Napisz konkretnie co chcesz filmować i jak . Wtedy można będzie ci coś doradzić.

   Tak to ja 
  Participant

  Odpowiedzi: 5

  Tematów: 1

  chat

  #271220 Score: 0

  To żart? Już napisałem. Dobra, rozumiem, poszukam innej strony.

   Waldek 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 1

  chat

  #271222 Score: 0

  Nie napisałeś ani słowa co będzie tematem twoich filmów.

  Całkiem inaczej robi się w plenerze reportaż z imprezy , inaczej sportowe wydarzenia , inaczej małe fabuły , plenery ślubne . Napisałeś dużo o sprzęcie który chcesz używać.

  Wiem że chcesz robić to z gimbala ale ani słowa czy będziesz potrzebował ostrzyć ręcznie czy automatycznie. czy do zestawu potrzebujesz podpiąć dźwięk czy osobno.

  Będziesz pracował sam czy z ekipą.  Potrzebne będzie ci oddzielne oświetlenie czy nie. Będziesz pracował z ludźmi , jak tak to czy z małą grupą czy większą.

  To i wiele innych rzeczy decyduje co powinieneś używać. Nie jesteśmy tutaj złośliwi tylko mało precyzyjnie określiłeś co będzie tematem twoich filmów więc trudno ci coś doradzić.

   Tak to ja 
  Participant

  Odpowiedzi: 5

  Tematów: 1

  chat

  #271229 Score: 0

  Co do tematu, to nie precyzowałem tego, bo nie chcę się ograniczać. Mogę z całą pewnością napisać, czego nie zamierzam robić, bo jak patrzyłem wiele osób w tym celu się kupuje sprzęt, czyli do realizacji filmów weselnych i konferencyjnych. Te dwa cele mnie nie interesują. Nie interesuje mnie też kręcenie pejzaży, czy przyrody. Przynajmniej samej. Co chciałbym filmować, to ludzi, ludzi w ruchu, ludzi mówiących, ludzi wykonujących czynności, także uprawiających spor. W plenerze, w przestrzeni miejskiej, w pomieszczeniach. Na początku mam zamiar robić krótkie formy afabularne, następnie fabularne. Krok po kroku. Od minuty do 10 minut. Pierwsze rzeczy planuje dla ułatwienia robić bez dźwięku, kolejne już z. Tak samo na początku będę starał się korzystać z naturalnego oświetlenia, dopasowywać się do niego. Co ostrzenia tu zastanawiam się, co będzie bardziej efektywny przy gimbalu.

  Co do ekipy mam na początku zamiar pracować na planie sam (przynajmniej na początku), choć mógłbym zorganizować kogoś do pomocy. Kwestie post produkcyjne, czyli montaż, korekcja kolorów, dźwięk, tym zadeklarował się zająć mój kolega, który zajmu się tym zawodowo, reklamy, klipy, fabuły, a także kursy. Niestety nie był mi w stanie podpowiedzieć w kwestii sprzętu, jedynie doradził żebym na plan zawsze zabierał termos z herbatą, kanapki i wiedział gdzie jest najbliższa sprawna ubikacja.

  Tyle informacji wystarczy? Coś jeszcze?

   Waldek 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 1

  chat

  #271325 Score: 0

  Canon daje ładne kolory ale na gimbalu nie dasz rady ostrzyć ręcznie ponieważ monitor canona nie jest zbyt dobry oraz silniki gimbala mogą tego nie utrzymać .

  Pocketa nie używałem ale będzie ten sam temat z ostrzeniem

  Zostaje ci Panas i Sony.

  Sony ma lepszy AF w dynamicznych scenach i trochę mniejszą głębię ostrości . Jeżeli chodzi o przegrzewanie to w 4K po 45 min nagrania ciurkiem wyskakuje mi alarm przegrzania ale się nie wyłącza . przy Ful HD po 2,40 godz znudziło mi się czekać na to żeby to ostrzeżenie się pokazało i skończyłem test. Używam na gimbalu go między innymi z 35mm f1.8 OSS Sonego ale jest też świetna Sigma 30 mm F 1,4. Masz też dobry dźwięk z wyświetloną drabinką na wyświetlaczu i możliwością zmiany w trakcie nagrania poziomu dźwięku . Użyteczne iso jest też wyższe w Sony niż w pozostałych aparatach które wymieniłeś .100 klatek przy Ful HD też się przyda.

   

   

   Tak to ja 
  Participant

  Odpowiedzi: 5

  Tematów: 1

  chat

  #271336 Score: 0

  Gimbal Feiyu-Tech A2000 Dual ma udźwig do dwóch kilogramów, więc Canon nawet ze sporym obiektywem powinien działaś dobrze. Dodam, że dziś zauważyłem, że cena tego gimbala spadła o 600 złoty, z porównaniem z ceną z przed tygodnia. Ciekawe czemu, zagadka. Ten monitor to taki kłopot, może wystarczy trochę wprawy?

  Gdybym zdecydował się na Sony, to jak sprawuje się z niskich temperaturach, przy wilgotności? I jaki dodatkowy obiektyw do dużych zbliżeń, bo lubię zbliżenia. I co do zgrywania dźwięku?

  Dzięki za porady. A ktoś ma inną opinie? Zawszę warto sprzeć na sprawę z kilku stron. Jest tu jakiś zwolennik filmowania Canonem?

   

   Tak to ja 
  Participant

  Odpowiedzi: 5

  Tematów: 1

  chat

  #271399 Score: 0

  A co sądzisz o obiektywie Mitakon Speedmaster 0.95/50mm BCM? Dobry do filmowania?

Odpowiedzi 1 - 8 odpowiedzi (z 8 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek