Kalibracja monitora

Odpowiedzi 1 - 6 odpowiedzi (z 6 łącznie)
 •  mrnoname 
  Participant

  Odpowiedzi: 4

  Tematów: 5

  chat

  #268459

  Posiadam monitor Eizo z serii color edge, używam kalibratora i1 display pro. Monitor jest skalibrowany na 6500k 2.2 gamma i 100,120 cd/m2. Wszystko wygląda na nim ok, podobnie jak wrzucę do sieci i oglądam na dokładnie tym samym monitorze… Problem jednak pojawia się kiedy włącze jakiegoś laptopa, albo ktoś z rodziny i kolory są całkowicie inne, totalnie wyprane, bez nasycenia, kolory wpadają w niebiesko-siny? Czytałem o tym, że laptopy mają słabo skalibrowane ekrany pomijając fakt, że są w stanie wyświetlić zaledwie 60-70% i tak już ubogiej przestrzeni sRGB. Jednak zastanawia mnie fakt, że filmy innych wyglądają całkiem ok zarówno na Eizo jak i na laptopach. Czy robię coś źle? gdzie może tkwić problem :/ Człowieka krew zalewa, kiedy starasz się a później to wygląda jak kupa, gdzie można by to równie dobrze nagrać telefonem.

  PS. Jeśli temat jest w złym dziale to proszę o przeniesienie.

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #268473 Score: 0

  Może masz monitor skalibrowany pod Adobe RGB? Filmy w HD i programy do montażu w zdecydowanej większości pracują w Rec.709, która współrzędne wierzchołków przestrzeni barwnej ma te same co sRGB. Jeśli montujesz i kolorujesz na monitorze pracującym w Adobe RGB, to potem na „cywilnym” monitorze będziesz miał właśnie takie objawy jak piszesz.

   mrnoname 
  Participant

  Odpowiedzi: 4

  Tematów: 5

  chat

  #268474 Score: 0

  No właśnie kalibruje pod sRGB, nawet wcześniej kiedy nie kalibrowałem monitor był ustawiony na wbudowaną opcje sRGB. Albo laptopy mają tak spieprzony kolor i tak na prawdę połowa ludzi co robi filmy ma też nieskalibrowane monitory, dzięki czemu filmy też wyglądają dobrze na gównianych matrycach laptopów, albo mój monitor nie działa poprawnie?

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #268484 Score: 0

  A w czym montujesz i renderujesz? I jakie masz ustawienia koloru dla montażu, korekcji i renderu w tym programie?

   mrnoname 
  Participant

  Odpowiedzi: 4

  Tematów: 5

  chat

  #268487 Score: 0

  Adobe premiere, zarówno montaż jak i render. Gdzie mógłbym sprawdzić ustawienia koloru dla montażu, korekcji? Szczerze to pierwsze słyszę o tym, wiem że np. PS ma takie funkcje, ale AP?

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #268497 Score: 0

  Zerknij tutaj. W Adobe to jakieś dziwactwo, więc lepiej to przeczytać, bo rzeczywiście PS ma tu znaczenie.

Odpowiedzi 1 - 6 odpowiedzi (z 6 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek