videodslr Działy Sztuka filmowania Udźwiękowienie Izotope RX6 – nadchodzi rewolucja w czyszczeniu nagrań

Izotope RX6 – nadchodzi rewolucja w czyszczeniu nagrań

Odpowiedzi 1 - 3 odpowiedzi (z 3 łącznie)
 •  Artur Zielonka 
  Participant

  Odpowiedzi: 178

  Tematów: 18

  chat

  #268359
  Jest wiele programów do czyszczenia nagrań. Część istnieje jako plugin’y czy wbudowane funkcje do większych narzędzi, a cześć występuje jako niezależne oprogramowanie. Ale chyba najbardziej zaawansowanym i najpopularniejszym jest Izotope RX5, sprzedawany obecnie w dwóch wersjach – Standard oraz Advanced.

  Tuż po Świętach, a dokładnie 20-tego kwietnia, nastąpi premiera szóstej wersji produktu Izotope. Niestety producent na chwilę obecną nie podaje wiele szczegółów. Nie wiemy które dokładnie funkcje będą w wersji tańszej, a które w droższej. Ale podglądając zamieszczone do tej pory filmy, możemy dostrzec jakie nowe funkcje będą w najnowszej odsłonie.

  Nowością jest „Dialogue Isolate” wyłuskujący głos z nagrania. Na poniższym filmie możemy zobaczyć jak to działa. Na pewno jest to bardzo ciekawe narzędzie, choć w prezentowanym filmie można usłyszeć też powstałe artefakty dźwiękowe po czyszczeniu nagrania.

  Kolejną funkcją, która została pokazana więcej jest „De-bleed” – działa ona bardzo interesująco, ale niestety głównie jest przewidziana do pracy stricte studyjnej, nad materiałem muzycznym.

  Możemy też dostrzec, że dodane będą moduły „De-wind” – likwidacja dźwięków podmuchów wiatru,”Breath Control” – usuwanie oddechów, „De-ess” – usuwanie sybilantów, „De-rustle” – usuwanie szumu mikrofonu, „Mouth De-click” – usuwanie niechcianych dźwięków ust.

  Na pewno atmosfera została przez producenta podgrzana, ale jest wiele pytań, które póki co zostają bez odpowiedzi. Czy jakość działania algorytmów się poprawi? Osobiście przesiadałem się z wersji trzeciej do piątej i skok jakościowy był. Jak będą działać poszczególne moduły? Przykładowo moduł usuwania pogłosu „De-reverb” sprawdza się dużo gorzej, niż nadzieje które w nim pokładałem.

  Na pewno jest teraz promocja. Kupując RX5 obecnie dostaniemy darmowy upgrade do wersji RX6 oraz ceny są niższe. Wersja Standard kosztuje 299$ (zamiast 349$), Advanced 799$ (zamiast 1199$). Możemy też nabyć poszczególne moduły jako wtyczki za 99$ (regularna cena 129$) czy też pakiet RX Post Production Suite za 999$ (zamiast 1499$), zawierający dodatkowo zestaw zaawansowanych narzędzi przydatnych przy zgraniach RX Final Mix, RX Loudness Control, Insight. Oczywiście dla obecnych klientów są dodatkowe zniżki.

  Czy warto zakupić? Na pewno warto obserwować sytuację. Kiedy producent ogłosi co będzie zawarte w poszczególnych wersjach, będziemy mogli lepiej dobrać wersję do naszych potrzeb. Tak samo należy przypuszczać, że w momencie wprowadzenia szóstej wersji będzie dostępne w pełni działające demo, pozwalające sprawdzić działanie programu (poza zapisem i eksportem plików). Oczywiście trzeba pamiętać, że fizyki nie da się oszukać. Tak jak mając auto z poduszkami powietrznymi nie możemy zapominać o bezpiecznej jeździe, tak samo nie każde nagranie da się uratować. Tak więc, zgodnie z zasadą „shit in – shit out”, starajmy się nagrać jak najlepiej, niż myśleć później o naprawie 😉
  [Zobacz news: Izotope RX6 – nadchodzi rewolucja w czyszczeniu nagrań]

  www.dzwiekowiec.pl

   chrisq 
  Participant

  Odpowiedzi: 1

  Tematów: 1

  chat

  #269135 Score: 0

  Juz jest ta rewolucja w obiegu, jestem klientem Izotope od kilku lat i tego typu ‚Standalone’ lub zintegrowane poprzez silnik AAX dla AVID Pro Tools pluginy sa chlebem powszednim. Do nie dawna Waves prezentowal post-production bundle pack i wiele pluginow odszumiajacych, odtrzeszczajacych , eleminujace przydzwiek sieciowy itp, efektywnie pomagaly oczyscic material audio. Dzis jest RX zatem mozna eksperymentowac z rekonstrukcja dzwieku, izolowac pasma i starac sie zrekonstruowac pewne segmenty dzwieku ktore do nie dawna byly tylko rozpatrywane w aspekcie ewentualnego przefiltrowania lub calkowitego usuniecia.

  • Ta odpowiedź była modifikowana 3 lata temu przez  chrisq.
   Zwierzak 
  Participant

  Odpowiedzi: 781

  Tematów: 28

  chat

  #271427 Score: 0

  Dotychczas korzystałem przez wiele lat z darmowego Audacity (korekta nagrań i mix). Ostatnio przy próbie zmiksowania dwóch ścieżek z dwóch mikrofonów krawatowych do jednej ścieżki stereo stwierdziłem że albo ja jestem tępy albo audacity średnio się do tego nadaje bo jest zbyt toporne. Zacząłem poszukiwania lepszego programu i znalazłem RX 6. Ściągnąłem demo, zacząłem testy od wersji elements a skończyłem na advanced. Jestem pod wielkim wrażeniem. Dla mnie jako żółtodzioba w takich programach RX obsługuje się bardzo intuicyjnie. Wszystko działa szybko, bezproblemowo znajduje się dany efekt/filtr który chcemy użyć. Program działa bardzo szybko, zastosowane efekty można testować w locie, można osłuchiwać efekt stosowanego filtra jednocześnie korygując parametry i tworzyć poprawioną wersję, zmiany łatwo odsłuchać i doskonale widać na wykresie.

  Jak dla mnie jest to program który ma tylko jedną wadę – cena. 1200$ za wersję advanced (znalazłem w necie na innej stronie za 789 euro).

  P.S. do miksu ścieżek RX się nie nadaje ale cała reszta palce lizać.

Odpowiedzi 1 - 3 odpowiedzi (z 3 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek