videodslr Działy Forum ogólne Strefa dla początkujących Davinci Resolve- problem z kadrowaniem

Davinci Resolve- problem z kadrowaniem

Odpowiedzi 1 - 15 odpowiedzi (z 21 łącznie)
 •  Tom_LS 
  Participant
  2 pts

  Odpowiedzi: 27

  Tematów: 8

  chat

  #262991

  Witajcie,

  zacząłem montaż w Davinci, ale napotkałem problem z kadrowaniem. Gdy klikam na ikonę pod playbackiem “Transform”, podgląd klipu znika, a w oknie zostają tylko linie do edycji pliku (zoomowania, skalowania, itp.) z czarnym tłem. Obraz powraca, gdy kliknę ponownie ikonę. Podsumowując kadrowanie możliwe jest tylko poprzez używanie suwaków.

  Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  29 pts

  Odpowiedzi: 1120

  Tematów: 116

  chat

  #263013 Score: 0

  Myślę, że to kwestia wydajności komputera. BlackMagic poleca wyłączyć wszystkie aplikacji podczas pracy na DaVinci, szeroko otworzyć okna w mieszkaniu, wyłączyć gaz, położyć dzieci spać i na paluszkach cichutko pracować. :). Wyłącz wszystkie instancje przeglądarek (Chrome w tle potrafi pracować na 15 ukrytych oknach – a żre energii jak smok. Inne pewnie podobnie) i inne aplikacje. Tylko DaVinci. I włącz jakiś wentylator na kompa. Jak popatrzysz na tutek “Rozkminiamy” – tam w 5:26 jest o kadrowaniu. Zwróć uwagę, że obraz pływa – nie idzie razem z ramkami. Kiedy mam wszystko poza DaVinci wyłączone, obraz idzie idealnie z ramką. Kadrowanie myszką jest bardzo energochłonne, bo nie dość, że jest to jest po prostu zrobienie każdej klatki na nowo kilka razy (czyli animacja kadrowania) to jeszcze dochodzi interakcja programu z myszką, stąd myślę, że to jest Twój problem. Ostatecznie możesz zresetować kompa i wyczyścić cache podglądów. Jak znajdziesz inne rozwiązanie, daj znać. Bo ciekawy problem.

   Tom_LS 
  Participant
  2 pts

  Odpowiedzi: 27

  Tematów: 8

  chat

  #263037 Score: 0

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zauważyłem, że DR jest dość wymagający 🙂 Wyłączyłem wszystko co mogłem, ale problem pozostał. Mam słaby komputer jak na pracę z plikami video, ale Sony Vegas jeszcze jakoś sobie z nimi radził. Zamówiłem dodatkową pamięć RAM. Napiszę, gdy ją zainstaluję.

   Tom_LS 
  Participant
  2 pts

  Odpowiedzi: 27

  Tematów: 8

  chat

  #263209 Score: 0

  Zainstalowałem pamięć i w sumie jest 16 GB. Zgodnie z tutkiem zwiększyłem w DR do max. (w moim przypadku 8). Nie pomogło i problem pozostał. Testowałem na oryginalnym materiale, zoptymalizowanym, prerenderowanym, z “powolnego” dysku, z SSD i nic- czarne tło.

  Może mój komputer nadal jest niewystarczający do danej operacji.

  Procesor Intel Core i7-4770, 3.9GHz, 8MB, OEM

  Płyta główna ASRock Z87 Pro4

  Pamięć RAM 2x8GB

  Na kolejne inwestycje nie mam środków, więc muszę pozostać przy suwakach:)… chyba, że ktoś znajdzie inne rozwiązanie:)

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  29 pts

  Odpowiedzi: 1120

  Tematów: 116

  chat

  #263212 Score: 0

  A jaka karta graficzna? Większość operacji DaVinci robi na karcie. Może trzeba odnowić sterowniki? Albo zainstalować najnowszą wersję DaVinci (12.5.2) – kilka dni temu wypuszczono i coś tam usprawnili z OpenCL na Nvidiach w Windowsach.

   Tom_LS 
  Participant
  2 pts

  Odpowiedzi: 27

  Tematów: 8

  chat

  #263219 Score: 0

  Zintegrowaną, więc może tu tkwi problem…

   Tom_LS 
  Participant
  2 pts

  Odpowiedzi: 27

  Tematów: 8

  chat

  #264446 Score: 0

  Okazało się, że mam większy problem, niż kadrowanie za pomocą suwaków. Nie mogę zrenderować dłuższych filmów (np. godzinnego), ponieważ w trakcie program przestaje działać. Najdłuższy zrenderowany fragment ma 18 min (przeważnie ok. 5 min.).  Podczas pracy też mnie wywala, ale do tego się przyzwyczaiłem i CTRL+S, CTRL+S,CTRL+S. Czy istnieje inne rozwiązanie mojego problemu niż zakup karty graficznej? Jeżeli nie, to czy możecie polecić jakąś kartę w cenie ok. 500 zł (opis komp powyżej)?

   davnos 
  Participant
  6 pts

  Odpowiedzi: 69

  Tematów: 1

  chat

  #264469 Score: 0

  Ja też mam problemy z wywalaniem, choć takich długich materiałów jak ty nie renderuje ( w ogóle dzieje się to podczas pracy nad plikiem, podczas renderowania jeszcze mi się to nie przydarzyło). Dodam, że komputer mam całkiem znośny. Może zanim cokolwiek kupisz to zrób update. Pojawiła się nowa wersja DR. Dostępna oczywiście na stronie producenta.

  DaVinci Resolve 12.5.3

  pozdro

   Bartek1 
  Participant

  Odpowiedzi: 2

  Tematów: 0

  chat

  #264521 Score: 0

  Dobry wieczór jestem nowy na tym forum, ale znam chyba ten problem od podszewki. Zintegrowana karta graficzna korzysta z pamięci współdzielonej czyli z RAMu, więc jeśli podczas renderowania te 8 gb (nie zajęte przez DR) będzie w co raz większym stopniu zajmowane do wykorzystania przez grafikę, to całość się brzydko mówiąc “wywali”.

  Zauważyłem że jakakolwiek karta z co najmniej 1gb własnej pamięci pozwala to ominąć, niestety nie wpłynie to na płynność działania DR. Jeśli chodzi o kadrowanie Tom_LS spróbuj zmienić rozdzielczość projektu na np. 480×270 to ćwiartka FHD więc kadrowanie będzie poprawne a całość zaczyna działać.

  Pozdrawiam.

   Tom_LS 
  Participant
  2 pts

  Odpowiedzi: 27

  Tematów: 8

  chat

  #264526 Score: 0

  Zmieniłem rozdzielczość i playback działa płynniej, zmieniłem ustawienia Visual Effects zgodnie z DaVinci_Resolve_12_Beta_Configuration_Guide, to również pomogło, ale problem z kadrowaniem pozostał. Na zakup karty muszę poczekać. Aktualnie renderuję fragmenty (z korekcją kolorystyczną), a później scalam je w całość i renderuję jako godzinny film. Jest to trochę problematyczne rozwiązanie, ale bezkosztowe.

  Davnos, z updatem poczekam, ponieważ mam jeszcze kilka filmów do zmontowania i obawiam się, że w nowej wersji mogą pojawić się inne problemy, a terminy realizacji mam niedługo.

   Tom_LS 
  Participant
  2 pts

  Odpowiedzi: 27

  Tematów: 8

  chat

  #265168 Score: 0

  Witam ponownie,

  proszę o pomoc w kolejnej kwestii. Nakładam klipy na siebie, mieszam je używając opcję “Screen”, w zakładce cropping przycinam prawą/lewą stronę, górę/dół z opcją “Softness”. Moim celem jest, aby górny klip miał wpływ tylko na część dolnego. Poprzez powyższy sposób mogę otrzymać tylko prostokąt, a chciałbym koło (w Sony Vegas do tego celu służy opcja maskowania).

  I jeszcze jedno dodatkowe pytanie, czy istnieje możliwość ustawienia w DR, aby wszystkie keyframe w kadrowaniu miały ustawienie smooth?

   

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  29 pts

  Odpowiedzi: 1120

  Tematów: 116

  chat

  #265169 Score: 0

  Tak, w DaVinci jest maskowanie w kółko. Robi się to maskami. Jest taka zakładka “maski”w tej samej sekcji co krzywe, między kroplomierzem, a trackerem.

  Nie do końca rozumiem drugie pytanie, ale odpowiem tak: większość funkcji DR można keyframować (w wersji 12.53 chyba już nawet wszystkie). Opcja “smooth” (czyli te wszystkie zwolnienie, przyspieszenia, hamowania – czyli zmiana wykresu ruchu odbywa się z wykorzystaniem rozwijanego pod klipem panelu keyframów. Inna sprawa, że jeśli chodzi o kadrowanie to można Twoje pytanie rozumieć na wiele sposobów. Napisz co rozumiesz przez “smooth” kadrowanie?

   Tom_LS 
  Participant
  2 pts

  Odpowiedzi: 27

  Tematów: 8

  chat

  #265176 Score: 0

  Dziękuję za odpowiedź odnośnie maskowania. Sprawdzę wieczorem.

  Filmuję w 1920×1080, a film montuję w 1920×816. Zapas wykorzystuję do uzyskania najlepszego kadru. Przesuwam cały klip w górę, albo w dół względem osi, ale też czasami początkowa pozycja klipu ustawiana jest na 0, w połowie jest, np. +50, a na końcu -50. Robię to w ten sposób, ponieważ moje ujęcia ze stabi nie są idealne:) Nie mogę po prostu ustawić początkową pozycję klipu, środkową i końcową, ponieważ wtedy widoczna byłaby nagła zmiana poruszania się obrazu. “Smooth” potrzebuję do płynnej zmiany:)

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  29 pts

  Odpowiedzi: 1120

  Tematów: 116

  chat

  #265178 Score: 0

  W przyszłym roku ruszamy ze szkoleniami “Rozkminiamy DaVinci Resolve” – cyklicznie, w postaci szkoleń poświęconych określonym aspektom programu oraz cały kurs “Wstęp do DaVinci” – czyli od zera do konesera :). Indywidualnie i grupowo (5-10 osób). Myślę, że wiele Twoich problemów wtedy rozwiążemy. Będzie ogłoszenie na portalu ze szczegółami.

  A co do Twojego problemu: Mniej więcej rozumiem. Ale może zacznę od stabilizacji, bo wspomniałeś o “nieidealnych” ujęciach. Otóż w DR jest stabilizator ruchu. To jedna z funkcji trackera. Kiedy zmieniasz proporcje kadru i uzyskujesz zapas na przesuwanie kadru żeby polepszyć ruch w swoich ujęciach, to lepiej to zrobić stabilizatorem. Unikniesz wtedy problemu ustawiania klatek kluczowych. Sam proces stabilizacji celowanej (czyli tak ustabilizować obraz, żeby określone miejsce w kadrze zawsze było w tym samym miejscu) jest dosyć łatwe w mechanice, ale skomplikowane do opisania, raczej potrzebny jest na to tutorial. Może taki zrobię :). Niemniej jeśli sam tego nie rozgryziesz, to Twoją metodą też można to zrobić dodając klatki kluczowe zmiany pozycji. Płynność ruchu wtedy uzyskasz z samej istoty procedury. Przykład pozycja “0”, czas na timelinie: 1:00:00. Pozycja +50, czas na timelinie 1:02:00, pozycja -50, czas na timelinie 1:03:00. Obraz w takim układzie będzie płynny, “smooth”, bo zmiana pozycji będzie się odbywała w czasie, nie skokowo. Po prawej stronie, w modułu edit znajduje się panel “inspektor”. Jak klikniesz na klip na timelinie to się uaktywni. Przy właczonej funkcji “crop” ustawi się pozycja “transform” i tam masz narzędzia do ustawiania pozycji i kadru (te suwaczki) oraz klatki kluczowe (taki mały szary rombik) jak klikniesz w rombik i zaświeci on na czerwono, to pod klipem na timelinie pojawi się w rogu kolejny rombik, to znak, że uaktywnił się dodatkowy pasek z wykresem klatek. Trzeba w niego kliknąc i będziesz miał krzywą ruchu, którą możesz dowolnie modelować.

   Tom_LS 
  Participant
  2 pts

  Odpowiedzi: 27

  Tematów: 8

  chat

  #265179 Score: 0

  Super:), dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Wieczorem postaram się rozgryźć trackera. Odnośnie dodawania klatek kluczowych- brakowało mi wiedzy o “uaktywnił się dodatkowy pasek z wykresem klatek. Trzeba w niego kliknąć i będziesz miał krzywą ruchu, którą możesz dowolnie modelować.”

Odpowiedzi 1 - 15 odpowiedzi (z 21 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek