videodslr Działy Forum ogólne Strefa dla początkujących Davinci resolve 14 wykorzystanie GPU

Davinci resolve 14 wykorzystanie GPU

Odpowiedzi 1 - 12 odpowiedzi (z 12 łącznie)
 •  lundi 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 2

  chat

  #272084

  Mam pytanie do bardziej zaawansowanych użytkowników Davinci (kupiłem wersję 14 i zaczynam dopiero poznawać program, nie znam angielskiego – to smutne, więc proszę nie odsyłać mnie do Instrukcji) jak wykorzystać GPU karty i czy jest to możliwe do tworzenia gotowego filmu (renderowanie). Mam 3 identyczne dyski SSD Samsung EVO850 250G, jeden na system i Davinci (i tylko tyle żadnych innych programów), dwa pozostałe RAID O, procesor i7 6400k, RAM 32G, kartę GTX 1080, 2T HDD + Synology 4T i przy renderowaniu szału nie ma – w Menadżerze zadań wykorzystanie CPU 98% a GPU 6 góra 9%, Czy coś można ustawić w programie anb wykorzystywał do obliczeń grafikę, czy to już „taka uroda” tego programu? Będę wdzięczny za wskazówki.

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #272089 Score: 0

  Lundi się zdenerwował :).

  A na czym robisz kontrolę zasobów? Wąskim gardłem w DR są dyski. Wrzuć Disc Speed Test Blackmagica. Może się okazać, że zwalnianie i niepełne wykorzystanie GPU wynika z wolnych dysków na które zapisujesz render.

   lundi 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 2

  chat

  #272126 Score: 0

  A co to znaczy „kontrola zasobów”? Ten speed test to pod Maki a ja mam PC z Windows. Zresztą nie potrafiłbym zinterpretować wyników. Ale dziękuję za odzew, myślałem że nikt takich „wpisów” z takimi „problemami” jak mój nie czyta. Miałem kupić Maca ale „zasępiłem” trochę i wymieniłem tylko grafiką na GTX1080. Bałem się, że „zwykły” Mac będzie „mulił” przy obróbce 4k. Nie znalazłem w „necie” jednoznacznej odpowiedzi jak z takimi plikami radzi sobie sprzęt Appl’a, a wydatek 12k dla zabawy trochę mnie wyhamował. Teraz raczej żałuję choćby z tego powodu, że PC jest głośny a przy nałożeniu na klip np „noda” z doszumianiem jest dramat z przetwarzaniem. Pewnie jestem ignorantem sprzętowym i stąd te kłopoty z wydajnością. Dziękuję i pozdrawiam

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #272142 Score: 0

  A co to znaczy „kontrola zasobów”?

  Chodzi o sposób zapisu prewek i dyski, na które DR je zapisuje. Defoltowo DR zapisuje prewki w nieskompresowanych 10 bitowych plikach, co strasznie muli kompa i do tego wymaga szybkich dysków. Zerknij do odcinka Rozkminiamy DaVinci  na YT.

  Speedtest Blackmagica jest również na PC. Program ten w prosty sposób wskazuje który dysk do czego się nadaje i co możesz uzyskać na swoim sprzęcie.

  Odszumianie jest jedną z najbardziej energożerną funkcją. Trwa długo i pochłania całą moc kompa.

  Przy renderze z nałożonymi korekcjami najlepiej wyłączyć pozostałe aplikacje (Chroma lub inną przeglądarkę), zrobić herbatę i pójść na krótki spacer.

   lundi 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 2

  chat

  #272180 Score: 0

  Dziękuję, można odzyskać wiarę w człowieka :))

  przeglądałem wszystkie dostępne w necie odcinki „Rozkminiamy..” od tego w ogóle zacząłem zabawę z DR, najpierw wersja free a teraz kupiłem Studio wersja 14. Ustawienia programu zrobiłem wg wytycznych z „Rozkminiamy…” Sorry ale nie mogę znaleźć speed testu na Windows. Wrzucam w przeglądarkę różne frazy i nic tylko na maki. Może jakiś link bym prosił? Prawdopodobnie najwolniejszy jest HDD bo tam robię rendery (po prostu szkoda mi SSD) ale muszę spróbować z SSD.

  Pozdrawiam

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #272181 Score: 0

  Może jakiś link bym prosił?

  Proszę:http://www.cdrinfo.pl/download/2670224348

   lundi 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 2

  chat

  #272200 Score: 0

  Dziękuję, :))

  już widzę, że moje dyski HDD i przenośny SDD są za wolne. Dysk systemowy i RAID 0 „śmigają”. Ten SpeedTest nie uwzględnia filmów 4k. Czy jest nowsza wersja?

  BK

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #272201 Score: 0

  Mam wersję 2.2.2 i też ostatnią pozycją jest 2K. Wersja na Maca ma numer 3.0 i ze screenów widać, ze też się kończy na 2K. Z doświadczenia zauważyłem, że trzeba te odczyty traktować jako rekomendację, a nie jako wykładnię ostateczną. U mnie toshiba na USB 3.0 wskazywana jest jako dysk do SD, a bez problemów renderowałem do FHD, tylko trochę dłużej to trwało niż zapis na dysku SSD abo jakimś SATA.

  Zwracam uwagę, że praca na postprodukcji i render to nie jest „przy okazji” tylko podstawowa czynność dla kompa. Wyłączamy inne aplikacje, usuwamy ze startu niepotrzebne śmieci (wszelkie monitorowanie, które zwalnia kompa i sprawdzanie updatowanie gier i aplikacji biurowych, vuze czy inne torentowe wyszukiwarki, które pracują nawet jak jest wyłączony komputer 😉 ) Podczas pracy nie oglądamy fejsa (który żre jak cholera) co tydzień czyścimy chłodzenie karty, dysków, pamięci i procesora, a kompa trzymamy najlepiej w oddzielnym chłodzonym pomieszczeniu (z dala od kaloryfera). Dobrze jest co jakiś czas pogłaskać komputer i pochwalić z dobrze wykonaną robotę 😉

   lundi 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 2

  chat

  #272221 Score: 0

  Tak przy okazji :)) przeczytałem artykuł „25 rzeczy, o których musisz pamiętać… ” ciekawy. Czy ktoś na forum poruszał temat redukcji/eliminacji szumów w tle nagrania oryginalnej ścieżki dźwiękowej do filmu? (poszukałbym ale nawet nie wiem jak sformułować zapytanie w wyszukiwarce. Chodzi mi np. o szum wiatru – idzie sobie para zakochanych brzegiem morza, fale szumią OK, ale nakładają się na to podmuchy wiatru co na ścieżce „wygląda” (słychać) fatalnie. Oczywiście próbuję to wyciszać ręcznie ale efekt nie jest najlepszy. Jeżeli widać na klipie, że wieje wiatr to całkowite wyciszenie wiatru było by nienaturalne ale te podmuchy są denerwujące. Masz na to jakiś pomysł?

   lundi 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 2

  chat

  #272254 Score: 0

  OK. szukam dalej

   lundi 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 2

  chat

  #272411 Score: 0

  Dokupiłem kolejny dysk SSD – GPU dalej max 18%. Musze poszukać kogoś od konfiguracji sprzętowej. GTX 1080 i 4 x SSD w tym 2 ustawione jako RAID0. To musi być wydajniejsze. Chociaż może nie?

   Kord 
  Participant

  Odpowiedzi: 2

  Tematów: 0

  chat

  #272579 Score: 0

  Mam ten sam problem . Czy coś się u Ciebie zmieniło?. Chciałbym się dowiedzieć.

Odpowiedzi 1 - 12 odpowiedzi (z 12 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek