videodslr Działy Forum ogólne Strefa dla początkujących Czy 30 FPS ma sens w Europie?

Czy 30 FPS ma sens w Europie?

Odpowiedzi 1 - 2 odpowiedzi (z 2 łącznie)
 •  Sionek 
  Participant

  Odpowiedzi: 3

  Tematów: 2

  chat

  #269102

  Witam,

  Mam zamiar nakręcić krótki dokument do szkoły, w związku z czym mam pewien problem natury technicznej. Posiadam Lumixa G7 i telefon LG V10. Bezlusterkowiec będzie głównym urządzeniem nagrywającym, a telefon ze względu na niezłą jakość obrazu w 4K chciałbym wykorzystać jako drugą kamerę nagrywającą wywiady z nieco innego kąta. Problem w tym, że urządzenia domyślnie nagrywają w różnych klatkażach. G7 w 25 klatkach, a V10 w 30. Wcześniej zamiast telefonu korzystałem z kamery nagrywającej tylko i wyłącznie w 50 klatkach, więc rozbieżność była spora. Za to teraz mam możliwość przejścia w G7 na tryb NTSC i wtedy będę miał również 30 klatek, problem w tym, że wszędzie w internecie jest napisane, że odpowiednie klatkaże w Europie to 25 i 50, co ma związek z częstotliwością prądu w gniazdkach, by uniknąć migotania światła na filmie.

  W pomieszczeniach oświetlanych światłem słonecznym, czy na zewnątrz nie powinno być problemów, natomiast wiem, że będzie problem ze światłem z lamp zamontowanych w pomieszczeniach. A gdyby tak zmienić światło na takie, które nie migocze? Nie mam jeszcze żadnych  lamp, mam zamiar kupić niedługo jakieś lampy LED i zastanawiam się, czy dają one światło “ciągłe”, czy też będą migotać? Jeszcze zostaje sprawa miejsc, w których światła nie zmienię. Czy w takim wypadku wystarczy zmienić czas naświetlania z 1/60 na 1/50? Wiem, że odbije się to trochę na rozmyciu ruchu, ale sceny takich miejscach będą nieliczne, więc ważniejsze jest dla mnie uniknięcie migotania światła niż utrzymanie prawidłowego czasu naświetlania dla używanej liczby FPS.

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #269105 Score: 0

  Dla 30 fps prawidłowy czas to 1/60 więc tam nic nie zepsujesz, zresztą 1/50 i 1/60 są nierozróżnialne gołym okiem.

  A co do LED-ów to niestety nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi typu “będą” / “nie będą”. Led ledowi nierówny – jedne są spoko, inne migoczą. Najlepszą metodą jest niestety wycieczka do sklepu i zrobienie testu na żywym organizmie.

Odpowiedzi 1 - 2 odpowiedzi (z 2 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek