Cinelike D, V-Log i inne profile – po co?
Odpowiedzi 1 - 3 odpowiedzi (z 3 łącznie)
Odpowiedzi 1 - 3 odpowiedzi (z 3 łącznie)
Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek
Wybierz co chcesz przeszukać, możesz opcjonalnie ustawić zakres dat
videodslr › Działy › Aparaty i kamery – korpusy › Panasonic i Olympus › Cinelike D, V-Log i inne profile – po co?
Witam, czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć po co wgrywa i używa się takich profili? Czy nie wyjdzie na to samo, jak obraz nagram jako standard, a później w programie sobie wszystko skoryguję, dodam filtry kolorów itd?
Proszę o wytłumaczenie laikowi 🙂
No nie skorygujesz sobie, w standardowym obrazku już praktycznie nie masz rezerw na to, bo są dokręcone do maksa. Czernie do maksymalnej czerni a białe obszary blisko przepalenia – nie ma gdzie. Tak najprościej mówiąc.
S-Log/V-log – nazewnictwo zależnie od firmy – nagrywane sa z dużym zapasem danych zwłszcza tam gdzie masz przepalenia i rozjaśnione cienie (ale dotyczy całej rozpiętości tonalnej). To oznacza, ze znacznie więcej obrazka z tego wyciągniesz, więcej skorygujesz w montażu itd. Przykładowo: nagraj sobie w pokoju przy tych samych parametrach jakąś lampkę. W standardzie będziesz miał białą, przepaloną plamę na żarówce i nic z tym nie zrobisz, a wokół czarne cienie – też z nimi nic nie zrobisz. Natomiast Log w tych samych warunkach pokaże Ci niemal widoczną żarówkę i zobaczysz rzeczy w cieniu. Zatem zadecydujesz sobie jak to skorygować i masz elastyczne możliwości, duże rezerwy w poruszaniu suwakami i kolorami. To samo przy nałożeniu LUT’ów. To bardzo uproszczony skrót, a temat szeroki. ale generalnie nie obejdzie się bez własnych testów i „szukaj w youtube: V-Log what is this” 😉
Polecam jako lekturę obowiązkową dla klasy I videodslrowania:
Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek