Latanie dronem nie zawsze jest przyjemne, bezpieczne i bezstresowe, jakby się mogło wydawać. Często dzieje się wręcz odwrotnie i okoliczności wymagają dużego skupienia i wytrwałości w działaniu. Bezpieczna realizacja ujęć w stresujących sytuacjach wymaga dużej wiedzy i doświadczenia.

Jestem licencjonowanym operatorem UAVO, instruktorem i założycielem ośrodka szkoleniowego Droneland, ale też pasjonatem bezzałogowych statków powietrznych. W poniższym artykule opiszę doświadczenia, spostrzeżenia i kilka trików związanych z moją profesją.

Część 2. tutaj   Część 3 tutaj

Zaczniemy od tego jak przygotować się do lotu dronem, co ze sobą zabrać, o czym pamiętać i jak sobie radzić w każdych warunkach pogodowych – od mrozów sięgających -30 stopni po upały, piasek i wiatr.

Najważniejsze pytanie – Co musimy zrobić i posiadać, by w naszym kraju móc wykonywać komercyjne ujęcia z powietrza wykorzystując drona.

• Pierwszym krokiem, który musi przejść osoba chcąca profesjonalnie latać dronem, jest uzyskanie pozytywnego wyniku badań lekarsko-lotniczych, wykonanych w ośrodkach medycyny lotniczej lub u lekarzy orzeczników Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Następnie, należy udać się na szkolenie do Ośrodka Szkolenia, by zdobyć wymaganą wiedzę teoretyczną i umiejętności do samodzielnego wykonywania lotów. Po zdaniu egzaminów wewnętrznych można przystąpić do egzaminu państwowego. Tu czeka na zdającego część teoretyczna i praktyczna, których zaliczenie skutkuje otrzymaniem świadectwa kwalifikacji uprawniającego do komercyjnego wykonywania lotów. Cała procedura wydaje się skomplikowana, żmudna i trudna. W rzeczywistości jednak, wielu kursantów twierdzi, że szkolenia były znakomitą przygodą i ciekawym doświadczeniem pomagającym w usamodzielnieniu się jako operatorzy UAV.

• Kolejną ważną kwestią jest świadomość, że prawo w każdym państwie może się różnić i mieć odmienne kryteria od ustawodawstwa polskiego. Użytkownik bezzałogowego statku powietrznego zobligowany jest do zapoznania się i dostosowania do regulacji prawnych obowiązujących w kraju, do którego się wybiera. Dodatkowo każdy operator drona, który chce wykonywać loty komercyjne, musi posiadać odpowiednie ubezpieczenie OC pozwalające na prowadzenie działalności zarobkowej.

• Warto pamiętać o tym, że przeprowadzanie, według nas, lotów nie komercyjnych, „for fun” np. na wakacjach, w świetle prawa może być już działalnością komercyjną. W dzisiejszych czasach, gdy mamy praktycznie nieograniczony dostęp do Internetu, niemal każde udostępnienie nagranego materiału, może prawnie zostać potraktowane, jako lot komercyjny. Ciekawe jest, że są kraje, w których bez problemu możemy zostać dopisani do listy komercyjnych operatorów dronów i latać legalnie, np. w Norwegii. Proces wpisywania jest bardzo prosty i polega na wypełnieniu wniosku w języku angielskim oraz dołączeniu skanów polskich uprawnień wraz z aktualnymi badaniami lotniczo-lekarskimi oraz ubezpieczeniem OC.

Strony: 1 2 3 4