Czasami dobrze sobie pomarzyć. Panavision, który zaprezentował w zeszłym roku kamerę DXL 8K rozszerza swój system o obiektywy i parę innych rzeczy.

Na targach Cine Gear Expo firma pokazała nowe obiektywy i inne akcesoria do kamery. Jedenaście szkieł do 8K, nowy wizjer HDR, nowy filtr i aplikację na iPhone’y służącą do kontroli Millenium DXL.

DXL został zaprojektowany w oparciu o wytyczne filmowców weteranów, którzy chcieli cyfrową kamerę wielkowformatową (40.96mm x 21.60mm przekątna: 46.31mm -przyp.red.) służącą ich wizjom. Dzięki temu nowy sprzęt podnosi poprzeczkę innowacji – mówi Panavision CEO Kim Snyder – Cieszymy się, że kamera spotkała się z wielkim entuzjazmem, za to co oferuje w kategoriach twórczej elastyczności i postępu technologicznego w służbie artystom.

Dzięki zaprezentowanym pierwszym wielkoformatowym obiektywom Panavision, modułowym akcesoriom, matrycy 8K od REDa, unikatowej technologii koloru od Light Iron kamera Millenium DXL została wybrana do wielu produkcji od momentu jej przedstawienia w styczniu – w kinie, telewizji i reklamach.

Po kolei o konkretach:

• Primo Viewfinder jest pierwszym, klasy przemysłowej, wizjerem HDR OLED. Wymyślony i wyprodukowany przez Panavision oparty jest o optykę i mechanikę Panavision. Ma OLEDowy wyświetlacz HDR, 600 nitów jasności, wygładzanie, chłodzenie, szkło zewnętrzne chroniące przed zmęczeniem oka i rozjaśniające obraz, co ułatwia ustawianie ostrości w ciemnościach. Teoretycznie jest w stanie osiągnąć kontrast 1 000 000:1. Wizjer oczywiście również był projektowany pod czujnym okiem użytkowników.

panavision

• Panavision pokazał również prototyp filtra PX-Pro podwyższający kontrast. Filtr odcina zarówno podczerwień (IR) jak i ultrafiolet (UV) podwyższając wyrazistość, zmniejszając szumy i usuwając dominantę wynikającą z promieniowania podczerwonego – mniej powszechnie znanego, ale niestety nieodłącznego elementu pracy sprzętu cyfrowego.

panavision

• Obiektywy Primo Artiste  – dostępne pod koniec 2017 roku są serią jedenastu stałek (27mm, 35mm, 40mm, 50mm, 65mm, 80mm, 100mm, 125mm, 150mm, 200mm, and 250mm w roku 2018 dodane zostaną kolejne) o jasności T/1,8, co czyni je najjaśniejszymi obiektywami do wielkoformatowej kinematografii. Seria Artiste jest kolejnym etapem rozwoju optyki wielkoformatowej, będąc drugą serią obiektywów Panavision z w pełni zintegrowanym silnikiem i kompatybilnością metadanych.

Czołowymi funkcjonalnościami nowej serii Artiste jest kontrola „oddychania” obiektywów przy ostrzeniu, pełna równomierność iluminacji (nie winietują ) i zoptymalizowane ostrzenie na bliskich odległościach.

Dodatkową atrakcją jest prawdziwie anamorficzna nasadka optyczna, która pozostawia sferyczną naturę obiektywów z jednoczesnym wzbogaceniem obrazu o typowe dla anamorfików efekty, takie jak podłużne flary i jajkowaty bokeh.

panavision

•  Natomiast DXL Control to aplikacja pozwalająca na kontrolę kamery przez iPhona. Bardzo prosta w pomyśle – odzwierciedla panel kontrolny kamery 1:1. Darmowa na iTunes 😉